AlbanianEnglish

Irani dërgon dronët e parë luftarakë në Rusi

Irani ka dërguar avionët e saj të parë me dronë luftarakë në Rusi, pjesë e një plani thellues midis dy vendeve që Moska të përdorë armët kundër forcave ukrainase, thanë zyrtarët amerikanë të martën.

Zyrtarët e administratës së Bidenit thanë se avionët rusë të mallrave kanë fluturuar të paktën dy lloje dronësh iranianë në Rusi që SHBA pret që Moska t’i përdorë në Ukrainë për të kryer sulme raketore, vëzhgim dhe luftë elektronike.

SHBA pret që Teherani t’i dorëzojë Rusisë qindra dronë, ndërsa Moska përpiqet të kundërshtojë rrjedhën e mbështetjes ushtarake që SHBA dhe aleatët e saj po i japin Kievit. Forcat ukrainase kanë nisur një kundërofensivë në një përpjekje për të rimarrë territorin në Ukrainën jugore që rusët pushtuan në fillim të luftës.

Dorëzimi nënvizon se si Irani është shfaqur si një nga furnizuesit më të frytshëm në botë të teknologjisë së dronëve, i cili ka ndihmuar aleatët e tij në Jemen, Irak, Siri dhe Liban, kanë thënë zyrtarët amerikanë dhe izraelitë.

Ai gjithashtu thekson se si armët pa pilot po lëvizin pjesërisht në fushën e betejës në Ukrainë. Dronët e prodhimit turk janë bërë objekt i këngëve popullore në Ukrainë pasi demonstruan rëndësinë e tyre në mbrojtjen e vendit.

Megjithatë, deri më tani, zyrtarët amerikanë thanë se furnizimet e reja ushtarake të Moskës nga Teherani po rezultojnë të pabesueshme. Zyrtarët amerikanë thanë se dronët kanë pësuar dështime të shumta, megjithëse nuk pranuan të japin më shumë detaje.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i përshkroi artikujt e lajmeve për dronët si “sulme informative”, në komentet për gazetarët të martën. “Sa i përket marrëdhënieve tona me Iranin, siç e dini, ato po zhvillohen në mënyrë dinamike”, tha ai.

Zyrtarët iranianë nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të vijës së ashpër të Iranit kohët e fundit priti një garë dronësh ushtarakë me ushtrinë ruse në bazën e tyre ajrore në Kashan, në jug të Teheranit. Brig. Gjenerali Ali Balali, një oficer i lartë i forcave ajrore të IRGC, tha se stërvitjet me dron kishin për qëllim luftimin e terrorizmit global.

Rritja e bashkëpunimit ushtarak midis Rusisë dhe Iranit vjen ndërsa SHBA dhe aleatët e saj evropianë po përpiqen të përfundojnë një marrëveshje të re të kontrollit bërthamor me Teheranin. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se SHBA dhe Irani janë afër një marrëveshjeje, por se të dy vendet kanë ende mosmarrëveshje që mund t’i pengojnë ata të nënshkruajnë një marrëveshje të re.

Ndërsa administrata Biden shpreson të ringjallë marrëveshjen e vitit 2015, Izraeli dhe fqinjët e tij të Gjirit janë të shqetësuar se një marrëveshje e re do t’i lejonte Iranit të zgjerojë operacionet e tij ushtarake, duke përfshirë përpjekjet e tij të gjera për zhvillimin e dronëve.

Zyrtarët izraelitë kanë nisur një fushatë publike për të prishur një marrëveshje të re dhe po i bëjnë thirrje Presidentit Biden të refuzojë ofertat e fundit nga Teherani. Zyrtarët izraelitë kanë argumentuar prej kohësh se çdo marrëveshje e re duhet të përfshijë kufizime më të gjera në ushtrinë e Iranit dhe mbështetjen e Teheranit për forcat militante në të gjithë Lindjen e Mesme.

Irani dërgoi dy lloje dronësh në Rusi, thanë SHBA: Mohajer-6, i cili mund të mbajë katër raketa të drejtuara me saktësi, dhe seria Shahed, e cila gjithashtu mund të mbajë raketa dhe të qëndrojë në ajër për periudha të gjata.

Administrata Biden ngriti alarmet për herë të parë në lidhje me partneritetin ushtarak Iran-Rusi muajin e kaluar kur Shtëpia e Bardhë publikoi fotografitë e vëzhgimit që tregonin zyrtarët rusë që vizitonin një bazë drone në Iran.

 

*TiboNews

You don't have permission to register