Image Alt

Tibo-Vox

Pjesë e pashmangshme e jetës janë ëndrrat dhe këtu nuk përjashtohen as ato për pasionet, dëshirat, punët që synojmë. Pyetja e radhës për Tibo-Vox ishte mbi punën e ëndrrave dhe se sa larg ishin nga realizimi i kësaj dite. Përgjigjet ishin të

Nëse kthehemi pas në histori, 8 marsi i ka fillesat si protestë, ndërsa ditët e sotme pikërisht në këtë datë mund të hasësh njerëz me lule nëpër duar e të tjerë që protestojnë. Po a është kjo një festë apo

Një nga temat më të diskutuara dhe më delikatet sa herë preken është padyshim tradhtia. Pikërisht edhe kjo është tema e radhës në Tibo-Vox. Në qendër të Tiranës pyetëm qytetarët nëse kishin apo ishin tradhtuar si dhe për arsyet që ndodhin

Çdo vit, data 14 shkurt është një mundësi më shumë për të dashuruarit për të shprehur atë që ndjejnë dhe për të kaluar sa më shumë kohë me njerëzit e zemrës. Pikërisht për këtë arsye, Tibo-Vox sot ishte në qendër të

Ndjesia e dashurisë, pavarësisht se më e bukura , është ndër më të vështirat për t'u shprehur dhe kjo vlen pothuajse për këdo. Në serinë e radhës të Tibo-Vox pyetëm për njerëzit më të shtrenjtë, ndërkohë pyetjet i shoqëruam edhe me

Njohja me shumë gjuhë, përveçse pasuron njohuritë, është edhe mundësi për komunikimin jashtë vendit ku jeton dhe njohje me një tjetër kulturë. Një gjuhë të huaj të re disa e mësojnë për kënaqësi, disa për shkak të nevojave për shkollim, e

Në koncept frika dhe dëshira janë të kundërta, por ndodh që dëshira më e madhe të jetë edhe frika më e madhe. Kjo ishte tema e Tibo-Vox-it të radhës për të cilën qytetarët dalluan si dëshirën më të madhe shëndetin dhe

"Në çerdhe duhet të venë, po pjesën tjetër me gjyshërit" Ndërkohë që fëmijët rriten edhe nevoja për kujdes bën të njëjtën gjë. Pas disa kohësh nënës i duhet t'i kthehet punës dhe zgjidhjet shpesh lakohen mes gjyshërve dhe çerdheve. https://www.youtube.com/watch?v=7BnED4lFN34 Të dy mënyrat

Viti i Ri 2022 ka trokitur dhe gjithsecili ka pritshmëri për të. “Tibo News” gjen rastin për t’ju uruar një vit sa më të mbarë ndërkohë që ndan me ju përgjigjet mbi pritshmëritë e qytetarëve për këtë vit, ndërkohë që festonin

Gjykata Kushtetuese i ka kërkuar Kuvendit, që brenda vitit 2023 t'i mundësojë diasporës të drejtën për të votuar. Kërkesa u bë pas një padie të ngritur nga nisma e emigrantëve "Diaspora për Shqipërinë e Lirë". Lexo: Me gjyshërit apo në çerdhe, si

Muajin e fundit të vitit, Tirana mban një tjetër lloj atmosfere, ku qytetarë të shumtë dalin të festojnë këtë periudhë. Tibo News gjeti mundësinë për të pyetur mbi ato ç'ka kishin kaluar njerëzit në vitin që po lëmë pas dhe për

Shumëkujt prej nesh na ka ndodhur që produkte që mund t'i kemi porositur online të kenë rezultuar jo të njëjta me ato që kemi parë në momentin e përzgjedhjes. Kjo ka nxitur shumë stereotipe për këtë mënyrë blerjeje, por çfarë

Të martën e 6 dhjetorit opozita kishte paralajmëruar një protestë, ditë kjo e cila përfundoi me një incident ndaj Sali Berishën. Gert Shehu goditi me grusht Berishën para protestës. Ky rast bëri bujë të madhe menjëherë në media, ku edhe u

Të dielën e 20 nëntorit ka nisur kampionati i shumëpritur "Katar 2022" në stadiumin e Al Bayt me ndeshjen Katar-Ekuador. Ndryshe nga herët e tjera, ky botëror vjen në një sezon "dimëror", për shkak se temperaturat në vend shpesh arrijnë

Panairi i Librit, traditë e përvitshme tanimë vazhdon të bëjë bashkë autorët, lexuesit dhe shtëpitë botuese edhe në këtë edicion të 25-të. Vitet e fundit duket sikur numri i lexuesve është në rënie dhe të paktë janë ata që vazhdojnë të

https://www.youtube.com/watch?v=66mqfARz27Y Për të gjithë, fëmijëria është një nga periudhat më të rëndësishme në librin e kujtimeve. Kapitujt kyç në këtë rast përcaktohen edhe nga njerëzit me të cilët jetojmë. Përveç prindërve dhe fëmijëve, pjesë e bashkëjetesës kanë qenë edhe gjyshërit. Rritja me

Në vitet e fundit, pajisjet elektronike të lëvizshmërisë kanë parë një rritje të konsiderueshme të përdorimit dhe popullaritetit në të gjithë Evropën, por ato gjithashtu kanë shkaktuar polemika. Specialistë të qarkullimit rrugor kanë treguar se monopatet elektrikë janë të rrezikshëm dhe