Image Alt

Explainer

Vetmia shpesh quhet sëmundja e shekullit të 21-të. Kjo gjendje madje përmendet si një "kërcënim akut për shëndetin global", me ndikimin e tij në trup të krahasuar me pirjen e 10-15 cigareve në ditë. Psikoterapistja Anna-Maria Breysacher shpjegon se vetmia është

Biologu dhe fituesi i çmimit Nobel, Venki Ramakrishnan analizoi përpjekjet dhjetëvjeçare të shkencëtarëve për të gjetur çelësin e jetës së përjetshme duke i kriopruar njerëzit pas vdekjes. Shkencëtarët shpresojnë që në të ardhmen kur teknologjia të jetë më e avancuar,

Beatriz Lopez, një 47 vjeçare nga Valencia, shqetësohet nga mënyra se si njerëzit po flasin dhe po e trajtojnë depresionin, kudo në mediat sociale. Kjo është një temë që personalisht atë e ka prekur drejtpërdrejt prej 30 vitesh. “Pra, as unë

Ujqërit janë të ekspozuar ndaj rrezatimit që shkakton kancer teksa enden nëpër shkretëtirat e qytetit të braktisur, por shkencëtarët kanë zbuluar se një pjesë e informacionit të tyre gjenetik duket rezistente ndaj rritjes së rrezikut të sëmundjes. Ujqërit mutantë që enden

Qarkullimi i Oqeanit Atlantik po shkon drejt një pike kthese që është “lajm i keq për sistemin klimatik dhe njerëzimin”, ka zbuluar një studim. Shkencëtarët thanë se ishin të tronditur nga shpejtësia e parashikuar e kolapsit sapo të arrihet pika, megjithëse

A na ndihmon ushqimi para stërvitjes për të qenë më energjikë apo na bën të ndihemi me më pak fuqi? Ndërsa viti i ri nis me rutina të reja ose të rifreskuara të fitnesit, ekspertët iu përgjigjen disa prej pyetjeve më

Lotët e femrave mund të zvogëlojë sjelljen agresive te meshkujt, sipas një studimi të ri dhe mund të shpjegojë pse të qarat evoluan tek njerëzit. Edhe pse lotët janë pa aromë, studimi tregoi se ata lëshojnë një sinjal kimik që bllokon

A e keni pyetur ndonjëherë veten se si linjat ajrore funksionojnë për nga shërbimi i ushqimeve për qindra pasagjerë të uritur në çdo fluturim? Avionët nuk janë mjediset më të bollshme dhe stafi duhet të përballet me gjithçka, nga turbulencat

‘Daily Star’ në një botim të fundit i ka kushtuar vëmendje plazheve të Shqipërisë, duke i krahasuar ato me  të Greqisë dhe shkruan se ato rivalizojnë Maldivet e famshme. Riviera Shqiptare sipas 'Daily Star' mund të rivalizojë edhe Bregun e Amalfit

WhatsApp duket se ka një funksion tjetër të privatësisë, aftësinë për të fshehur bisedat e kyçura. Funksioni 'Chat Lock' u zbulua në fillim të këtij viti, i krijuar për t'i ndihmuar përdoruesit të ruajnë 'bisedat e tyre më intime' nga sytë

Lufta midis Izraelit dhe Hamasit ka gjeneruar aq shumë informacione të rreme në internet, saqë edhe verifikuesit e fakteve dhe analistët po kalojnë një kohë të vështirë. Mediat sociale janë të përmbytura me postime mashtruese dhe inteligjenca artificiale po i

Nisi Edicioni i 7-të i “Maratonës së Tiranës”, kthyer tashmë në një traditë të bukur për kryeqytetin, duke mirëpritur më shumë se 4,000 pjesëmarrës nga Shqipëria dhe mbi 40 vende të huaja. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj teksa njoftoi

Përdoruesit e WhatsApp me dy llogari së shpejti do të mund të kalojnë mes tyre në një telefon të vetëm. Duke shkruar në Facebook, pronari i WhatsApp, Meta Mark Zuckerberg njoftoi funksionin e ri që mundëson hyrjen në dy llogari

Agjencia Evropiane e Hapësirës i ka quajtur gjetjet “alarmante”. Rreth 40 për qind e blloqeve të akullit të Antarktidës janë tkurrur ndjeshëm gjatë 25 viteve të fundit, paralajmëruan shkencëtarët. Sipas studimit të botuar në revistën Science Advances, 71 nga 162 blloqet

Ngjarjet e tmerrshme të nëndetëses Titan të OceanGate mbërthyen botën dhe Hollivudi tashmë po e kthen atë në një film. Dërguar për të eksploruar rrënojat e Titanikut, nëndetësja humbi kontaktin dhe u zhduk në brigjet e SHBA dhe Kanadasë pothuajse dy

Kafshimi i një lloj merimange ka një efekt anësor tepër interesant: A mund të ndihmojë në trajtimin e disfunksionit erektil? Studiuesit në Brazil po hetojnë nëse helmi i kësja merimange mund të ndihmojë në trajtimin e disfunksionit erektil. Kafshimi i të ashtuquajturës

Akullnajat në të gjithë vendin u prekën, me ato në Zvicrën jugore dhe lindore duke u shkrirë pothuajse po aq këtë vit sa në vitin rekord të 2022. Dy vjet moti ekstrem kanë zhdukur 10 për qind të akullnajave zvicerane, zbulon