Image Alt

Politikë

Më i përçare seç ishte grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, pas vendimmarrjes së Kuvendit të së shtunës. Gazment Bardhi ka deklaruar se nuk e njeh Bashën si kryetar grupi, sipas ndryshimeve statutore, mirëpo Lulzim Basha thotë se Gazment Bardhi është

Ish- kryeministri shqiptar është sëmurë. Fatos Nano aktualisht 70 vjeç ndodhet në gjendje jo të mirë shëndetësore. Mediat vendase bëjnë me dije se ish kryeministri është i shtruar prej një jave në një spital privat në kryeqytet. Mësohet se ai është

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka reaguar për planin e Charles Michel për zgjerimin e Bashkimit Europian deri në vitin 2030 dhe kundërshtimet që ka pasur në Bruksel. Rama shkruan në rrjetet sociale se në gjendjen aktuale të punëve europiane, të qëndrosh

Emri Vata u zgjodh me shumicë votash si kandidat i Rithemelimit për Bashkinë Kukës. Vata ishte një nga 5 kandidatët që morën pjesë në zgjedhjet e të dieles, ku me shumicë votash anëtarët zgjodhën atë për të kandiduar në zgjedhjet e

Partia Socialiste me kryeministrin Edi Rama në krye, pritet të pësojë ndryshime. Anëtarët e Asamblesë janë njoftuar për mbledhjen e ardhshme që sipas mediave do të mbahet më 4 shtator në orën 16:30. Pritet që ndryshimet të prekin disa ministri të vendit. 

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj do të pyetet sërish nga SPAK në lidhje me hetimin për koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale. Ilir Beqaj do të pyetet në lidhje me udhëtimet që ka kryer drejt Vienës dhe Italisë i shoqëruar nga 

Vendimi i kryeministrit Kyriakos Mitsotakis për të ftuar presidentin e Shqipërisë Bajram Begaj në vend të kryeministrit, Edi Rama në një darkë jozyrtare të liderëve të Ballkanit Perëndimor sot në Athinë, është interpretuar si hakmarrje nga ana greke për çështjen

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përcaktuar afatet e procedurave për zgjedhjet e pjesshme për Bashkinë e Kukësit që do të mbahen më 24 Shtator,  pas shkarkimit e arrestimit të Safet Gjicit. Partitë politike që do marrin pjesë në zgjedhje duhet të

Kryeministri i vendit Edi Rama i është përgjigjur Athinës zyrtare për çështjen “ Fredi Beleri”. 'Bindju ligjit' thuhet në postimin e Ramës teksa ka shkruar edhe një frazë në greqisht. Prej disa muajsh politikanë dhe media të caktuara në Greqi, kërkuan nga

Kryebashkiaku i zgjedhur I Himarës ka dhënë një mesazh nga burgu për mbështetësit e tij të cilët organizuan protestë të hënën. Fredi Beleri deklaroi se është në pritje të drejtësisë. Në protëstë ishte i pranishëm edhe Avokati Ylli Manjani i cili paralajmëroi

Partia Demokratike ka tashmë një kryetar të rizgjedhur. Lulzim Basha është rizgjedhur me mbi 16 mië vota të demokratëve, përballë vetëm 1600 votave të rivalit të tij Hani. Në fjalën e tij të parë si lideri i rikthyer garantoi se PD

Kryeministri Edi Rama do të nisë sot turin ballkanik, ku do të zhvillojë takime në Shkup, Prishtinë, Beograd, Sarajevë dhe Podgoricë. Ndalesën e parë kreu i qeverisë do ta ketë në Maqedoninë e Veriut, ku pritet të takohet me kryeministrin

Tre policët kosovarë u lanë të lirë ditën e sotme e sotme nga Serbia, pasi qëndruan 12 ditë në paraburgim. Pas këtij lajmi të rëndësishëm, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama, i cili ndër të tjera shkruan se ky është një

Media angleze "Daily Mail" raporton rastin e një shqiptari të dënuar në Shqipëri për grabitje, por që ka fituar pasaportë dhe leje qëndrimi në Britaninë e Madhe. Ai është Arsim Murati, 46-vjeç. Sipas Daily Mail, në nëntor të vitit 1997, Murati

Pas jehonës dhe zhurmës që shkakoi çështja e dyshekëve në Amerikë, duket se familja Devolli po përballet sërish me një problem, këtë herë ka të bëjë me televizionin. Ditën e sotme, është pezulluar çertifikata e biznesit të kompanisë "Klan Kosova", pas

Ishte dita e samitit më Moldavi, ku kryeministri Rama ishte së bashku me kryeministra të tjerë për të diskutuar çështje me rëndësi. Ajo që ka tërhequr vëmendjen është puthja miqësore dhe dashamirëse e kryeministrit Rama për homologen e tij Giorgia

Recep Tayyip Erdogan është rizgjedhur për një mandat të tretë pesëvjeçar si president i Turqisë pas një garë të ngushtë me rivalin republikan, Kemal Kiliçdaroglu. Erdogan mori 2 milionë vota më shumë se kundërshtari i tij, por nuk arriti të