Image Alt

Popullore Tag

Të paktën 20 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e përmbytjeve në Emiratet e Bashkuara Arabe, raporton BBC. Përmbytjet bënë që të ndërpriten fluturimet në aeroportin e dytë më të ngarkuar në botë, atë Ndërkombëtar të Dubait. Ky aeroport këshilloi pasagjerët

Shqipëria doli pas 29 vitesh nga lista e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës, pas votimit unanim të rezolutës ditën e djeshme. Por raporti i Asamblesë Parlamentare të KiE, u bë shkak replikash në Kuvend mes Pandeli Majkos dhe Lulzim

Demokratët e grupimit Berisha-Bardhi do t’i drejtohen sërish me një padi Kushtetueses për Xhaçkën. Lëvizja vjen pas votës kundër të mazhorancës për dërgimin në Kushtetuese të mandatit të Olta Xhaçkës. “Grupi do të ridepozitojë kërkesën sa i takon mandatit të Olta Xhaçkës

Një studim i Institutit të Potsdamit për Kërkimin e Ndikimit të Klimës (PIK) i publikuar në revistën shkencore “Nature” thotë se ndryshimi i klimës mund të shkaktojë deri në vitin 2050 një rënie prej rreth 20% të prodhimit të përgjithshëm

Partia konservatore në pushtet e Kroacisë, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) e udhëhequr nga kryeministri Andrej Plenkoviç fitoi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të së mërkurës. Bashkimi Demokratik Kroat mbështet kursin pro-perëndimor, por atij do t’i duhet mbështetja e grupeve të ekstremit të

Komisioni Europian ka nisur që të vërë në zbatim investimin për projektet hekurudhore në Ballkanin Perëndimor,që është pjesë e Korridorit VIII. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të KE bëhet me dije se kostoja e totale e hekurudhës nga Durrësi në

Prej më shumë se 5 ditësh vijojnë kërkimet për të miturin 3 vjeçar nga Durrësi. Policia e Durrësit njofton se kërkimet janë shtrirë edhe në Kukës dhe në Has, por ende nuk ka asnjë shenjtë të të miturit. Policia ndërkohë

Dy gjermanë me origjinë ruse u arrestuan nën dyshimin se po planifikonin operacione sabotuese kundër Gjermanisë në emër të Rusisë. Shtetasit, Dieter S. dhe Alexander G. nga Bayreuth dyshohet se po fotografonin instalimet ushtarake dhe linjat hekurudhore për të përgatitur sulme

Bashkimi Evropian është i informuar për rastin e ndaljes së udhëtarëve dhe autobusëve nga Kosova nga autoritetet e Serbisë dhe është duke ndjekur situatën për së afërmi. Në këtë rast BE-ja konstaton se Serbia është duke e shkelur marrëveshjen për lirinë

Nga temperaturat e larta që arrinin deri në 30 gradë Celsius, Zagrebi është “zgjuar” me një mot të ftohtë dhe “e mbuluar” nga bora. Reshje të mëdha dëborë kanë rënë në pjesët malore të Sllovenisë. Gjithashtu sipas mediave kroate bora ka

Kanë mbërritur në Amfiteatrin e Durrësit trofetë e Manchester City të sezonit 2022-2023. Lajmin e bën të ditur  kryeministri Edi Rama i cili ka ndarë disa foto në Facebook. Rama shkruan: “Mirëmëngjes, dhe me ftesën dashamirëse për admiruesit e artit të futbollit

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka reaguar lidhur me sulmet ndaj SPAK-ut të cialt i konsideron sulme të “drejtpërdrejta dhe të tërthorta”. Ambasada ka përshëndetur qëndrimin që ka mbajtur Këshilli i Lartë i Prokurorisë pas deklaratave të ish-Presidentit Ilir Meta kundër

Pas një video-konference ministrat e jashtëm të BE-së kërkuan më shumë sanksione ndaj Iranit. Njëkohësisht kërkohet depërshkallëzimi, edhe prej Izraelit, që mundi të mbrohet prej sulmit iranian. "Ministrat u kërkojnë të gjithë aktorëve në rajon, që të tërhiqen nga qendrimet radikale

Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 do të diskutojnë se si mund t’i rrisin ndihmat e tyre për Ukrainën. Po a do t’i vënë ata në dispozicion Ukrainës mbrojtje të ngjashme me Izraelin. Para takimit të G7 në ishullin e

Emiratet e Bashkuara Arabe janë goditur nga një stuhi e fortë, ndërsa reshjet e shiut shkaktuan përmbytje të mëdha në Dubai. Rrugët u kthyen në ‘lumenj’ dhe uji i vrullshëm përmbyti shtëpi dhe biznese. Një video po qarkullon në rrjet ndërsa

Po të mos e dish se ç'grup e ke gjakun mund të jetë e rrezikshme, sidomos në rast se pëson ndonjë aksident dhe ke nevojë për gjak. Pyetjes për grupin e gjakut, duhet të dijë t'i japë përgjigje gjithkush. Por vetëm

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet parlamentare, çka do të vërë përpara prove popullaritetin e kryeministrit Andrej Plenkoviç dhe partisë së tij konservatore në pushtet HDZ, të akuzuar nga kundërshtarët për korrupsion dhe nepotizëm. Bashkimi Demokratik Kroat, HDZ, shpreson ta shfrytëzojë mbështetjen e