AlbanianEnglish
Image Alt

Kulturë

Panairi i përvitshëm i librit ka mbledhur edhe këtë edicion të 25-të shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shkrimtarë, poetë, përkthyese dhe lexues, ku njihen me botimet e reja. Takimet mes autorëve, botuesve e lexuesve do të

Gjashtë vite pas botimit të fundit, Ben Blushi rikthehet me një libër ndryshe. Titullohet “41 sekrete” dhe përcjell në një stil lakonik bisedat të prera, të rikrijuara në mënyrë artistike nga takimet me 41 personazheve, që Blushi i ka hasur gjatë

Autori dhe përkthyesi i njohur irlandez Frank O'Connor prezantohet për herë të parë me lexuesin shqiptar nëpërmjet veprës "Kompleksi im i Edipit dhe rrëfenja të tjera", ku stafetën e kësaj njohje e mban përkthyesi Sokol Çunga. https://www.youtube.com/watch?v=Nc8Xi8N67D4 Kemi një përmbledhje prej 30

Pedagogu dhe regjisori Aldi Hysotoçi tregoi për Tibo News sesi është të jesh mes dy dashurive regjisë dhe mësimdhënies. Pedagogu Hysotoçi u shpreh se për të gjithë studentët e Univeristet të Arteve është një sfidë pasi tregu i punës nuk është

Dy aktivistë të klimës kanë vazhduar protestat e tyre me dy pikturat e mjeshtrit spanjoll Francisco Goya në një muze në Madrid. Protesta në muzeun Prado, në të cilën të dy protestuesit vendosën duart në korniza, nuk dëmtoi asnjërën pikturë,

“Muji dhe Halili”, versioni alternativ mbi Eposin e Kreshnikëve, vjen i përshtatur në ditët e sotme në Teatrin Eksperimental me regji të Ina Morinajt. Tragjikomedia dinamike trajton problematikat e ditëve të sotme duke marrë shkas nga ato në eposin e

"Qendra për Hapje dhe Dialog" në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane në Shqipëri, sjell për herë të parë pamje ekskluzive të hapësirave të “pa shkelura” për publikun në territorin shqiptar gjatë regjimit komunist, të fotografuara nga autori dhe fotografi gjerman Alfred

AniFest nuk mbyllet me Gjirokastrën. Shkodra do të jetë qyteti i radhës i Festivalit të veçantë për filmat për fëmijë, filma me metrazh të shkurtër të animuar dhe me tematika konkrete. Nga data 14 deri më17 nëntor, në Teatrin e Shkodrës

Dy aktivistë gjermanë janë arrestuar pasi dëmtuan një nga kryeveprat e impresionizmit, “Les Meules”, duke hedhur një substancë që autoritetet përcaktuan se ishte pure patatesh, teksa ndodhej në muzeun e Potsdamit në Gjermani. Tendenca e re e organizatave radikale mjedisore duket

“Laboratori i Kujtesës”, dimensioni i ri i përjetimit të se kaluarës, i cili ndërthur disa forma artistike, si dizajnin, instilacionin, rrëfimin dhe multimedian, u sjell qytetarëve për 5 ditë radhazi hapësirë reflektimi e dialogu. https://www.youtube.com/watch?v=s9bWHxipASI E çelur nga Qëndresa Qytetare, kjo punë

Nisma dokumentuese, pamore dhe e hapur, që përfshin gjithë krahinat, grupmoshat, besimet, përkatësitë gjinore dhe jo vetëm, realizuar nga fotoreporteri i njohur David Cuka, ka arritur në një pikë kulmore. 333 portrete me përmasa gjigande janë vendosur në sheshin “Skënderbej”

Ceremonia e çmimeve letrare “Booker Prize 2022”, u shoqërua me një fjalim nga këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa, e cila vlerësoi shkrimtarin Ismail Kadare dhe përmendi ndikimin e letërsisë së tij tek vetë ajo. Dua përmendi autorët dhe veprat

Do të jetë këtë fundjavë nën produksionin e Teatrit Skampa, në Elbasan, komedia “Çifiti i Çuditshëm”. E quajtur nga kritika një "manual" për jetën në çift, kjo komedi depërton në çdo skutë të marrëdhënieve shoqërore. Trajtuar me kujdes dhe përkushtim

“Mythodea”, ekspozita e pamundur e skulptorit të ndjerë, Arben Bajos, është vënë në ambjentet e Galerisë FAB, ku do të presë artdashësit gjatë një muaji. Punët e nisura që prej vitit 2018, ishin planifikuar të prezantoheshin në mars të 2020, por

Një grup intelektualësh ka nxitur prej muajsh një nismë të quajtur “S’ka ma turp”, që synon të rrisë cilësinë e mediave në Shqipëri. Nisma është konkretizuar me një peticion, i cili është mbështetur nga mbi 10 mijë qytetarë dhe i është

Ka përfunduar edicioni i 13-të i “AniFest” në Gjirokastër, ku për 4 ditë radhazi u zhvilluan një sërë aktivitetesh dhe u prezantuan filmat e shumëpritur. Në festival u shfaqën filma nga më shumë se 30 shtete të botës të vlerësuar nga

Festivali i të rinjve rikthehet me një numër të konsiderueshëm shfaqjesh për të gjithë artdashësit, ku një prej tyre është “Elektroshok”, nën regjinë e Sara Smajas dhe autorit Tobias Xhaxhiut, e cila na kthen në një regjim totalitar, vënë në

You don't have permission to register