Image Alt

Kulturë

Papa Françesku bëri një dedikim të veçantë për Kardinalin Simon Troshanin, teksa mbante një audiencë të përgjithshme në sallën Pali VI. Papa tregoi për të kaluarën e kardinalit shqiptar, i cili vuajti 28 vjet në burg gjatë regjimit komunist, dhe

Tirana përmbyll kapitullin si Qyteti Europian i Sportit për vitin 2023. Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj teksa bëri një bilanc të arritjeve gjatë këtij viti, tha se gjatë mandatit, kultura sportive u bë pjesë e çdo familje. “Ambicia ishte për çdo djalë dhe

Nata e Krishtlindjes është përmbyllur me më shumë se 10 milionë shtetas të huaj, të cilët kanë hyrë në vendin tonë. Lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet postimi të një videoje në rrjetet sociale. Viti 2023 shënon kështu

Besa Kokëdhima do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizionin 2024. Kënga e Besës, me titull Zemrën n’dorë u votua më shumë nga publiku shqiptar, i cili shijoi mbrëmë natën finale. Plot 22 finalistë u ngjitën në skenën e madhe të Pallatit të

Aktori i mirënjohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare, Mirush Kabashi ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga familjarë të tij. Ata shkruan në rrjetet sociale se Kabashi u shua pas mesnate, në orët e para të datës

Nisi Edicioni i 7-të i “Maratonës së Tiranës”, kthyer tashmë në një traditë të bukur për kryeqytetin, duke mirëpritur më shumë se 4,000 pjesëmarrës nga Shqipëria dhe mbi 40 vende të huaja. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj teksa njoftoi

Këngëtari i famshëm Ricky Martin, nisi koncertin e tij të parë në Tiranë në orën 21:00. Sheshi Skënderbej u mbush plot me të rinj dhe jo vetëm për të shijuar teksa artisti latin këndon live këngët e tij të cilat

Ricky Martin vjen për herë të parë në Tiranë, për të performuar. Sonte në orën 21:00 ai do shfaqet në Sheshin Skënderbej ku do e presin fansat për të kënduar dhe kërcyer nën ritmet latine këngët e tij. Këngëtari aq

Ndërtesa shekullore, peizazhe të larmishme, pafundësi me pyje, por edhe bollëk supermetropolesh, pasi Evropa ka shumë për të ofruar dhe është destinacioni më i popullarizuar i udhëtimit për njerëzit nga e gjithë bota, shkruan gazeta më e shitur gjermane ”Bild”. Për

Mbrëmja e nesërme pritet të jetë ndryshe për të gjithë qytetarët, e sidomos ata të Tiranës. Dhe kjo kuptohet më mirë nëse kalon nga Sheshi Skënderbej. 19 kamionë të ardhur nga Turqia, Italia dhe Holanda po punojnë me ritme të shpejta

Dy aktiviste të shqetësuara për klimën kanë veshur me bojë xhamin mbrojtës të një pikture të Monetit në Muzeun Kombëtar të Stokholmit. Ata kanë dashur të japin një mesazh të fuqishëm për gjendjen e klimës në të gjithë botën. "Shëndeti ynë është

Në të njëjtin ditë me ish-kryeministrin italian, Silvio Berlusconi, humbi jetën edhe aktori dhe regjisori i njohur italian, Francesco Nuti. Mediat italiane raportojnë se ai ndërroi jetë në moshën 68-vjeçare, në Romë. Nuti ishte një nga fytyrat më të njohura dhe

Me një karrierë krijuese prej më shumë se një shekulli, Shefki Karadaku është emri që jeton përjetësisht përmes veprave të tij jashtëzakonshme. Karadaku, me origjinë nga Elbasani, spikati në poezi që në fillim të viteve 60-të.  "Ylli" dhe "Drita" ishin shtëpiza e

Fotografi Peter Manzel e çon fotografinë tradicionale të ushqimit në një shkallë globale. Në librin e tij Hungry Planet, ai ka përfshirë fotografi të familjeve në mbarë botën, dhe ushqimet tradicionale që ata konsumojnë. Fotot e tij magjepsëse na japin

Qendra e Artit "Agimi" është një hapësirë arti e re në Tiranë, e cila është "shkruar" me një stil ndryshe. Kinemaja Agimi, një nga kinematë më të vjetra në kryeqytet, është rikonstruktuar falë ndërhyrjes së Agjencisë së Industrisë Kreative të Bashkisë

Në fundjavën e Ditës së Përkujtimit, "The Little Mermaid" e Disney-t shkëlqeu në publik, duke mbajtur vendin e parë në shifrat e shitjeve të biletave. Filmi, i cili është xhiruar në mënyrë live-action dhe bazohet në filmin e animuar të

Regjisores franceze Justine Triet i është dhënë çmimi kryesor në Festivalin e 76-të të Filmit në Kanë për shfaqjen e saj të mrekullueshme "Anatomy of a Fall". Juria e kryesuar nga regjisori suedez Ruben Ostlund, fituesi i vitit të kaluar,