Image Alt

Udhëtime

Amsterdam ka marrë vendimin për të ndaluar ndërtimin e hoteleve, si pjesë e luftës kundër turizmit masiv, sipas një deklarate të qeverisë lokale. “Ne duam që qyteti të jetë një vend i mirë si për banorët dhe vizitorët. Kjo do të

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka mirëpritur sot 152 pasagjerët e parë që zbritën në Rinas nga Madridi, me linjën e re të fluturimeve të kompanisë Iberia. Kryeministri Edi Rama bëri njoftimin në rrjetet sociale ku tregoi edhe mikpritjen e stafit dhe

Herën tjetër që do të përpiqeni të kërkoni një destinacion për pushime në plazh, mund t'ju duket e dobishme ta bazoni kërkimin tuaj në teorinë e ngjyrave. Të paktën, kështu bënë ekspertët e udhëtimeve në platformën e rezervimit të vilave

Eurostat ka renditur së fundmi Shqipërinë të parën nga vendet e Europës për rritjen më të madhe të net-qëndrimeve të turistëve përgjatë vitit 2023, krahasuar kjo me një vit më parë. Të dhënat e Eurostat, tregojnë se nga Janari deri në

Puna në kantierin e rrugës Shëngjin-Velipojë po vijon. Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë sot disa pamje nga punimet që po kryhen në përfundimin e kësaj rruge. Rama shprehet se Shëngjin-Velipojë do të jetë së shpejti një nga rrugët turistike më spektakolare të

Një tjetër rekord në krahasim me vitin e kaluar ka thyer muaji shkurt i këtij viti. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Turizmit, rreth një milion turistë të huaj e kanë vizituar Shqipërinë në dy muaj e parë

Nëse dëshironi të udhëtoni diku me diell dhe të ngrohtë këtë pranverë, por nuk dëshironi të largoheni shumë nga Evropa, ky qytet spanjoll për të cilin keni dëgjuar patjetër duhet të jetë në krye të listës suaj. Qyteti mbretëror është një

Vijon rritja e numrit të turistëve të huaj që zgjedhin të vizitojnë Shqipërinë. Dhe duket se viti 2024 ka nisur me fluks të konsiderueshëm të vizitorëve. Sipas shifrave zyrtare muaji janar ka shënuar një rritje me 30 % më shumë, e

7.2 milionë turistë kanë udhëtuar drejt Shqipërisë, nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, gjatë vitit 2023. Të dhënat janë publikuar nga faqja zyrtare e aeroportit, që e konsideron turizmin e vitit 2023 një moment historik dhe mjaft të rëndësishëm për vendin tonë. Të

Nata e Krishtlindjes është përmbyllur me më shumë se 10 milionë shtetas të huaj, të cilët kanë hyrë në vendin tonë. Lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet postimi të një videoje në rrjetet sociale. Viti 2023 shënon kështu

‘Daily Star’ në një botim të fundit i ka kushtuar vëmendje plazheve të Shqipërisë, duke i krahasuar ato me  të Greqisë dhe shkruan se ato rivalizojnë Maldivet e famshme. Riviera Shqiptare sipas 'Daily Star' mund të rivalizojë edhe Bregun e Amalfit

Plot 963 milionë njerëz kaluan të paktën një natë në një vend të huaj gjatë vitit të kaluar, kjo sipas një raporti të publikuar nga Organizata Botërore e Turizmit të Kombeve të Bashkuara. Ja lista me top vendet më të vizituara

Sipas organizatorëve të Indeksit Global të Paqes të këtij viti, mos shikoni askund në Shtetet e Bashkuara të cilat u renditën në vendin #133 në një listë të re të vendeve më të sigurta në botë. Përpiluar nga Instituti i Ekonomisë

Udhëtimi hekurudhor po e ndihmon BE-në të arrijë objektivat e kursimit të klimës dhe energjisë por cili vend ka më shumë hekurudha dhe kush merr trenin më shpesh? Rritja e përdorimit të transportit publik dhe minimizimi i varësisë nga makina janë

Financial Times ka publikuar një artikull kushtuar Shqipërisë, marrë shkas edhe nga vizita e kryeministres italiane Meloni në jug të Shqipërisë. Financial Times i referohet Shqipërisë si Italia e vogël, dhe nxjerr në pah faktin se plazhet shqiptare janë shumë më

The QS World University Rankings, që rendit universitetet botërore, ka shpallur listën me universitet më të mira në shkallë globale dhe rajonale. Renditja bazohet në analizën e 17.5 milionë punimeve akademike dhe mendimet e ekspertëve të mbi 240,000 fakulteteve akademike dhe

Një udhëtim familjar në një park argëtimi në Meksikë për pak u shndërrua në një tragjedi pasi një djalë 6-vjeçar ra dhe e çoi atë 40 metra poshtë. Sipas Julio Cesar Sauceda, ngjarja ndodhi në Parkun Fundidora në Monterrey, Meksikë, më