Image Alt

Editoriale

Ndërsa presin që periudha e pafundme e pasluftës të përfundojë, shumë vende të Evropës Lindore, ende jetojnë mes korrupsionit, rivalitetit dhe përplasjeve. Kështu popujt e ndarë për çdo gjë e gjejnë veten të bashkuar në një qëllim të vetëm: Të

Mes ironisë, distopisë dhe disa parashikimeve të sakta? Nga Italo Calvino Në njëzet vjet, nëse jetoj, do të jem plak: nëse mendoj për jetën pas njëzet vjetësh, është e natyrshme që të pyes veten se cili do të jetë fati i të

Rusia vazhdon traditën e saj të luftës ekspansioniste kundër Perëndimit, siç historikisht, ka qenë promotori i shumicës së të këqijave që na kanë ndodhur në Europë e në veçanti ndaj Trojeve tona. Në Rusinë e Car Pjetrit të Madh filloi

KOSOVË– Lufta në Kosovë, me mijëra djem e vajza të vrarë në fushë beteje për të mbrojtur trojet tashmë do të vijë më e gjallë mes brezave të rinj nëpërmjet vargjeve të librit “Krimet serbe në Deçan” nga Adem Lushaj.

Pornografia artistike është një formë e fshehur e “kurvërisë” mediatike që i shitet shoqërisë nëpërmjet programeve të tipit “reality show”. Sipas fjalorit shqip “pornografi është paraqitja hapur e organeve dhe e marrëdhënieve seksuale në filma, në revista etj.” Në kontekst të

Ronela Hajati trazoi një rrëke me komente pasi dështoi ta kualifikonte Shqipërinë në natën finale të festivalit evropian të këngës. Trazinë nuk e krijoi shumë rezultati, se sa performanca. Vajza që dikur kritikonte djemtë shqiptarë për faktin se “nuk lexojnë libra”,

Vladimir Putin dukej i brishtë dhe i paqëndrueshëm në pamjet që pretendohej se ishin nga një meshë e mesnatës për Pashkët Ortodokse, duke ndezur thashethemet rreth shëndetit të sëmurë të presidentit rus. Ai përtypi buzën dhe dukej i pasigurt për pozicionin

Feja islame ndahet në dy degë të mëdha, synitët dhe shiitët. Ndarja ka zanafillë ndasitë në caktimin e prijësit fetar pas vdekjes së Profetit Muhamed në vitin 632. Synitët mbështetën Ebu Bekrin (Abu Bakr), i cili ishte vjehrri i Muhamedit, ndërsa

Lojërat Olimpike datojnë që në shekullin e VIII-të para Lindjes së Krishtit. Dedikuar perëndisë greke, Zeusit, Lojërat u zhvilluan në rrethinat e Olimpias në rajonin e Peloponezit çdo katër vite. Lojërat përfshinin mundjen, boksin, format në pararojë të arteve marciale, njohur

Me 1.4 miliardë banorë, Kina është shteti me popullsinë më të madhe në botë. Ajo është gjithashtu ndër shtetet me sipërfaqen më të madhe të territorit, pasi shtrihet në 9.6 milionë kilometra katrorë. Saktësisht është shteti i katërt më i madh

Ukraina është një shtet i ri, por me histori të lashtë dhe të pasur. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 i dha pavarësinë Ukrainës duke i dhënë fund pothuajse një shekulli kontroll nga Moska. Mirëpo që në fillim të pavarësisë

Çfarë ndryshimi bëjnë disa javë. Vetëm muajin e kaluar India po kundërshtonte Perëndimin për marrëdhëniet e saj me Rusinë. Jo vetëm që vendi i Azisë Jugore refuzoi të dënonte sulmin brutal të Moskës ndaj Ukrainës, por blerjet e saj të naftës

Franca po voton në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në një garë midis presidentit aktual Emmanuel Macron dhe politikanes së ekstremit të djathtë Marine Le Pen. Macron, presidenti në detyrë, është kundër zonjës Le Pen, udhëheqëse e partisë Rassemblement National, dhe të

Ata kanë duruar beteja intensive, sulme brutale ajrore dhe humbje të paimagjinueshme, por këtë fundjavë shumë ukrainas do të përpiqen të festojnë një nga festat e tyre më të rëndësishme të vitit: Pashkët ortodokse. Tradicionalisht një kohë reflektimi dhe rilindjeje, kjo

Për të fituar një ndeshje futbolli, nuk mjaftojnë 11 lojtarë të zotë. Në fushë duhet edhe një taktikë e mirë e aftë për të nxjerrë në pah shpirtin e skuadrës. Në këtë pikë ka shumë varietete. Skema 4-3-3 konsiderohet si një skemë

I vendosur në një pozicion strategjik në lindje të Mesdheut, ishulli i Qipros u nda në dy shtete në vitin 1974. Turqia pushtoi verilindjen duke pretenduar mbrojtjen e minoritetit turk pas grushtit ushtarak të shtetit nga Greqia. Menjëherë rreth 200 mijë persona

Nigeria është shteti me popullsinë më të madhe në Afrikë dhe fuqia më e lartë ekonomike e kontinentit. Me një popullsi mbi 200 milionë banorë, Nigeria shtrihet në rreth 1 milionë kilometra katrorë buzë Gjirit të Guinesë. Funksionon si shtet federativ