Image Alt

Shëndet

Shqipëria ndodhet në prag të një epidemi të gripit. Të dhënat nga ISHP tregojnë se nga 16 mijë raste në javë, të cilat u raportuan në dy javët e fundit nga qendrat shëndetësore, kjo javë ka sjellë një rritje të

Një në tre fëmijë në Shqipëri kanë probleme me shikimin. Të dhënat e publikuara vijnë nga programi i depistimit të fëmijëve për shikimin, dhe fatkeqësisht të dhënat tregojnë se këto probleme po rriten nga viti në vit. Mjekët okulistë thonë se

Pirja e duhanit në makina me fëmijë është e ndaluar në 11 shtete të SHBA-së dhe ligjvënësit po bëjnë presion për një ndalim në Virxhinia Perëndimore. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve më shumë të rritur pinë duhan në

Terapia gjenetike ka transformuar jetën e njerëzve me një çrregullim gjenetik që shkakton sulme të ënjtjes të dhimbshme dhe të paparashikueshme. Angiodema, që mendohet se prek 50,000 njerëz në mbarë botën, mund të jetë seriozisht e rrezikshme, mund të prekë rrugët

Disa e lidhin shiun me prishjen e humorit, por ka dhe nga ata që shiu i qetëson. Psikologia Laura Palomares ka folur për Vogue dhe ka shpjeguar lidhjen mes shiut dhe rehatisë. Sipas saj, dëgjimi është një nga stimuluesit kryesorë që

Gripi vijon të qarkullojë në Shqipëri, në mënyrë agresive dhe me simptoma që zgjasin deri në dy javë. Mjekët tregojnë se shenjat janë tipike të gripit, tek disa persona temperatura shumë e lartë dhe ndonjëherë edhe e padominueshme nga antiflamatorët

Shpesh dëgjojmë për rëndësinë e një shtrëngimi duarsh të fortë kur bëhet fjalë për të lënë një përshtypje të mirë e kryesisht në punë. Megjithatë, mënyra se si shtrëngoni dorën mund të zbulojë gjithashtu shumë për shëndetin tuaj, nga nëse jeni

Në ditët e sotme, koha që duhet t’i kushtojmë praktikave që nxisin qartësinë mendore është bërë thelbësor për mirëqenien tonë. Për këtë arsye, ju sugjerojmë disa truke të thjeshta, të miratuara nga ekspertët. 4 minuta në ditë meditim Kur praktikohet çdo ditë, meditimi

Albert Ajnshtajni njihet si një nga gjenitë më të mëdhenj të njerëzimit me zbulimet shkencore të tilla si qëndrueshmëria e shpejtësisë së dritës, efekti fotoelektrik, formula E=mc² dhe relativiteti etj. Megjithatë, fama e tij shtrihej shumë përtej sferës së shkencës,

Ermand Mertenika / Inxhinier Biomjekësor. Zhvillimi i inteligjencës artificiale është padyshim një koncept i cili po sjell revolucionarizim në botë dhe tashmë është kthyer në kryefjalë globale mediatike me të rejat më të fundit që po ndodhin kryesisht në botën e

Sëmundjet kronike po shkaktojnë rritje në popullatën shqiptare. Hipertensioni është një prej tyre e cila rezulton sëmundja më e shpeshtë me rreth 250 mijë të prekur, pasuar nga diabeti, që regjistron gati 7 mijë raste të reja çdo vit. “Ka një prirje

Në Shqipëri janë konfirmuar 11 rastet e para të fruthit. Lajmi vjen pas alarmit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për përhapjen e fruthit. Mësohet se nga fruthi janë prekur 11 fëmijë, konkretisht në Tiranë dhe Durrës. Sipas mjekëve epidemiologë kemi të bëjmë

Gjirokastra është qyteti me incidencën më të lartë të të prekurve nga gripi dhe infeksionet e tjera respiratorë, me afro 100 raste për 10 mijë banorë. Këtë ka treguar ISHP duke iu referuar situatës së gripit dhe virozëve që po

Spanja është shteti ku bëhën shumë transplante organesh, madje në vitin e kaluar janë bërë më shumë transplante se kurrë më parë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Sipas raportimeve, janë kryer gjithsej 5,851 procedura të tilla, që është një rritje prej nëntë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë para delegatëve në në Forumin e Davosit u shpresh: “Bota duhet të përgatitet për sëmundje të panjohura në të ardhmen”. Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, shpjegon se ideja e të ashtuquajturës Sëmundja X nuk

Dimri është një stinë që nuk është se kalohet shumë lehtë. Ky vit duket se ka sjell shumë ngjarje ekstreme të motit që rrisin shanset për t’u prekur nga koronavirusi, gripi sezonal dhe infeskione të tjera respiratorë për të cilat

Jo të gjithë e kemi të njohur termin “gjuha sekrete e dashurisë”, ndaj TikTok-u na ka ndihmuar me këtë pjesë duke e bërë virale dhe të njohur për të gjithë. E përmbledhur shkurt dhe saktë gjuha sekrete e dashurisë përfshin të