Image Alt

Rusi-Ukrainë Tag

Një video në mediat sociale, e shpërndarë nga një gazetar bjellorus, duket se tregon ushtarët e mobilizuar së fundmi duke u përfshirë në një përleshje në gjendje të dehur. Videoja, e xhiruar në rajonin Yuzhno-Kurilsk në rajonin e Sakhalin, tregon burrat

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut. OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32

Rusia dhe Ukraina kanë kryer një shkëmbim surprizë të të burgosurve që përfshin gati 300 persona, më i madhi që nga fillimi i pushtimit të Moskës gati shtatë muaj më parë. Të liruarit përfshijnë të burgosur lufte nga vende si Shtetet

Dy blloqe apartamentesh dhe një stacion hekurudhor u goditën me raketa nga Rusia, fatmirësisht pa të lënduar. Sipas një raporti paraprak të policisë, raketat Tornado-S 'Smerch' të lëshuara nga Rusia goditën qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Oleh Synehubov, kreu

Ukraina thotë se qindra varre janë gjetur jashtë Izyum, disa ditë pasi u rimor nga Rusia. Kryqe druri, shumica e tyre të shënuar me numra, u zbuluan në një pyll jashtë qytetit nga forcat ukrainase që avanconin. Autoritetet thanë se do të

Të sapo çliruar nga pushtimi rus, banorët e Balakliia, Ukrainë, në provincën Kharkiv, qanë ndërsa morën ndihma humanitare të martën, qyteti i tyre i sapo rimarrë dhe i çliruar nga trupat ukrainase pas asaj që disa e përshkruan si muaj

Forcat ukrainase kanë kapur edhe më shumë territor nga Rusia ndërsa vazhdojnë kundërofensivën e tyre, ka thënë presidenti i vendit. Volodymyr Zelensky tha se trupat tani kanë rimarrë më shumë se 6,000 km katrorë nga kontrolli rus në shtator, në lindje

Ukraina thotë se ka bërë përfitime të konsiderueshme në zmbrapsjen e trupave ruse, duke rimarrë më shumë se 3,000 km katrorë territor në ditët e fundit. Aftësia e Ukrainës për të befasuar është bërë një shenjë dalluese e kësaj lufte: nga

Zjarrfikësit luftuan një zjarr në një termocentral në Kharkiv të Ukrainës të dielën, pas sulmeve me raketa ruse që shkaktuan ndërprerje të gjerë të energjisë elektrike. Zyrtarët ukrainas kanë akuzuar forcat ruse në tërheqje se kanë sulmuar infrastrukturën civile në hakmarrje

Ukraina pretendoi të enjten një përparim ushtarak në kundërsulmimin e saj kundër pushtuesve rusë, ndërsa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një vizitë të papritur në Kiev, zbuloi një ndihmë ushtarake prej 2.8 miliardë dollarësh. Ukraina tha se forcat e

Me bombardimet e vazhdueshme pranë termocentralit më të madh bërthamor të Evropës duke shkaktuar shqetësim të gjerë për një katastrofë në pritje, mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së bëri thirrje të martën që luftimet të ndalen dhe të krijohet një zonë sigurie

Ushtria ruse po vuan mungesë të ushtarëve ndërsa lufton me Ukrainën dhe po kërkon të rekrutojë anëtarë të shërbimit me kontratë dhe madje mund të tërheqë kriminelë të dënuar, tha një zyrtar amerikan të mërkurën, duke cituar inteligjencën amerikane. Presidenti rus

Hetuesit nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) do të qëndrojnë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia për të konstatuar dëmin e shkaktuar nga granatimet e përsëritura në kompleks, ka thënë kreu i agjencisë së OKB-së. Ukraina ka akuzuar Rusinë për bombardimin

Irani ka dërguar avionët e saj të parë me dronë luftarakë në Rusi, pjesë e një plani thellues midis dy vendeve që Moska të përdorë armët kundër forcave ukrainase, thanë zyrtarët amerikanë të martën. Zyrtarët e administratës së Bidenit thanë se

Një ekip inspektimi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është rrugës për në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, tha kreu i organizatës. Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) tha se ekipi pritej të mbërrinte në

Ushtria ukrainase tha se nisi një kundërofensivë të shumëpritur për të rimarrë territorin nga forcat ruse në jug të saj të hënën, të përforcuar nga armatimi i furnizuar nga Perëndimi. Moska e pranoi ofensivën e Ukrainës pranë qytetit Kherson, por tha

Kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë të dytë të paparalajmëruar në kryeqytetin ukrainas Kiev të premten për t'u takuar me presidentin Volodymyr Zelenskyy. Ai do të fliste në një ngjarje politike në veri të Anglisë, por e anuloi në minutën