Image Alt

Science & Tech

WhatsApp do të ulë moshën minimale për shërbimin e saj popullor të mesazheve nga 16 në 13 në Britani dhe Evropë. Risia e sjell atë në linjë me vendet e tjera, përfshirë SHBA-në dhe Australinë. Megjithatë, kufizimi i moshës mbështetet në ndershmërinë

Terapia gjenetike ka transformuar jetën e njerëzve me një çrregullim gjenetik që shkakton sulme të ënjtjes të dhimbshme dhe të paparashikueshme. Angiodema, që mendohet se prek 50,000 njerëz në mbarë botën, mund të jetë seriozisht e rrezikshme, mund të prekë rrugët

Prodhuesi kinez i veturave, JAC Motors, së shpejti do të prezantojë veturën e parë elektrike me bateri me jon natriumi. Megjithëse teknologjia e baterive me jon natriumi është ende në fillimet e saj, ajo ka kosto më të ulët, furnizime më të bollshme, dhe performancë më të mirë, sidomos në mot të ftohtë.

Samsung do të mbajë eventin e radhës Galaxy Unpacked në më pak se një muaj, dhe do të prezantojë serinë e re të pajisjeve Galaxy S24. Galaxy S24 do të ketë një ekran 6.2 inç Dynamic AMOLED 2X me rezolucion FHD+

E humbëm Twitter-in dhe e fituam X-in. I provuam Bluesky-in dhe Mastodon-in (epo, disa nga ne e bëmë). U shqetësuam për ‘bot’-ët e inteligjencës artificiale (IA) dhe për shëndetin mendor të të rinjve. Kaluam kohë në biseda private online dhe

Nga data 1 dhjetor, Google do të fillojë procesin e fshirjes së llogarive joaktive të Gmail. Për këtë lëvizje, Google ka njoftuar në maj, duke shpjeguar se llogaritë që nuk kanë qenë aktive për dy vjet do të fshihen tërësisht.

Pavarësisht mbështetjes nga investitorë si Microsoft, bordi i OpenAI vendosi të shkarkojë ish-CEO Sam Altman dhe ish-presidentin dhe bashkëthemeluesin, Greg Brockman. Pas këtij incidenti tronditës, punonjësit e pranishëm të OpenAI  nisën me një lumë kritikash për largimin e Altman. Mira Murati,

Platforma në pronësi të Meta-s, Instagram ka ardhur me risi ditët e fundit veçanërisht kur bëhet fjalë për mënyra se si ne mund të ndajmë përmbajtjet tona me të tjerët. Instagram tani në rangun e veçorive të reja ka shtuar 25

Në përpjekje për të përmirësuar më tej përvojën e përdoruesve, WhatsApp ka prezantuar një përditësim të ri përmes programit testues beta, duke i lejuar përdoruesit të bëjnë “pin” mesazhe në biseda dhe grupe.Opsioni i ri do ta bëjë të lehtë

Ford vlerëson një humbje prej 1.3 miliardë dollarësh nga një grevë që filloi në mes të shtatorit dhe përfundoi të mërkurën me një marrëveshje në parim me sindikatat që do të lejojë fabrikat të rihapen, tha shefi financiar i kompanisë,

WhatsApp duket se ka një funksion tjetër të privatësisë, aftësinë për të fshehur bisedat e kyçura. Funksioni 'Chat Lock' u zbulua në fillim të këtij viti, i krijuar për t'i ndihmuar përdoruesit të ruajnë 'bisedat e tyre më intime' nga sytë

Përdoruesit e WhatsApp me dy llogari së shpejti do të mund të kalojnë mes tyre në një telefon të vetëm. Duke shkruar në Facebook, pronari i WhatsApp, Meta Mark Zuckerberg njoftoi funksionin e ri që mundëson hyrjen në dy llogari

Agjencia Evropiane e Hapësirës i ka quajtur gjetjet “alarmante”. Rreth 40 për qind e blloqeve të akullit të Antarktidës janë tkurrur ndjeshëm gjatë 25 viteve të fundit, paralajmëruan shkencëtarët. Sipas studimit të botuar në revistën Science Advances, 71 nga 162 blloqet

Ky zbulim mund të trondisë botën tonë. Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës ka mbledhur mostra nga Bennu, një asteroid "afër Tokës" 4.5 miliardë vjeçar që ka një shans të vogël për një përplasje planetare 159 vjet nga tani dhe

Një video e një vajze nga Brazili që postoi një video mashtrimi në Tiktok mori mbi nëntë milionë shikime.Në pamjet që ka shpërndarë në rrjetet sociale, braziliania Juliana Lima ka shpjeguar se si zbuloi se i dashuri i saj po

Dëshmia e stuhisë më të madhe diellore 14,300 vjet më parë është gjetur në unazat e pemëve të lashta. Një stuhi kaq masive sot në shkallën e asaj të sapo zbuluar do të ishte ‘katastrofike’ për teknologjinë moderne, thonë shkencëtarët. Ai potencialisht

Ngjarjet e tmerrshme të nëndetëses Titan të OceanGate mbërthyen botën dhe Hollivudi tashmë po e kthen atë në një film. Dërguar për të eksploruar rrënojat e Titanikut, nëndetësja humbi kontaktin dhe u zhduk në brigjet e SHBA dhe Kanadasë pothuajse dy