Image Alt

Science & Tech

Studiuesit kinezë mund të kenë zbuluar miliarda ton ujë brenda sferave ‘qelqi’ në hënë, të cilat nëse vërtetohen shkencërisht, mund të përdoren si burim uji në të ardhmen. Bëhet fjalë për disa sferula të vogla qelqi të mbledhura në mostrat e

Mes lajmeve globale se TikTok mund të hiqet përfundimisht si aplikacion, vëmendjen tashmë e ka marrë shefi ekzekutiv i aplikacionit, Shou Zi Chew. 40-vjeçari nga Singapori dëshmoi para Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në lidhje

Bill Gates publikoi një letër me 7 faqe në të cilën ai rivlerësoi rëndësinë që do të ketë Inteligjenca Artificiale (AI) në të ardhmen. Konkretisht, Gates siguron që zhvillimi i kësaj teknologjie do të jetë “po aq themelor sa krijimi

Mijëra punonjës të teknologjisë në Meta dhe Google ''paguhen për të bërë asgjë'' dhe u futën për të përmbushur "metrikën e kotësisë" së punësimit, sipas investitorit dhe veteranit të teknologjisë Keith Rabois. Rabois është shefi ekzekutiv i OpenStore, i cili financon

Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) ndodhet 400 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës dhe udhëton me një shpejtësi mesatare prej 27,750 km/h, duke kryer 15.7 orbita në ditë, duke u dhënë astronautëve mundësinë për të fotografuar planetin nga një perspektivë unike. Megjithatë, shpejtësia

Sipas një studimi të koordinuar nga ”Trinity College Dublin”, mediat sociale mund të jenë shumë të dobishme në heqjen e mërzisë, por në të njëjtën kohë, ato mund të bllokojnë kreativitetin. Sipas nje studimi mërzia mund të jetë diçka pozitive për

Ka shumë informacione që i dini për Administratën Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës në SHBA, NASA. Por ka edhe informacione interesante për NASA-n që nuk i keni dëgjuar më parë. Ja 10 fakte rreth NASA-s që nuk i keni dëgjuar më

Kompania Meta nuk do të riprodhojë më, përmes Facebook-ut dhe Instagramit, këngë italiane dhe pjesë muzikore, pasi nuk u arrit një marrëveshje me kompaninë italiane Siae, e cila mbron të drejtat e autorit të kantautorëve dhe muzikantëve. Vendimi është marrë nga

Themeluesi i TikTok Shou Zi Chew nuk i lejon fëmijët e tij të përdorin TikTok edhe pse ekziston një "version për fëmijë" më të vegjël se 13 vjeç. Ai thotë se fëmijët e tij 8 dhe 6 vjeç  janë shumë

Mediat sociale i duam, por jemi të vetëdijshëm edhe për efektet negative për shkak të khës së gjatë të përdorimit. Shumë studime tregojnë se mund të ketë një efekt negativ në vetëvlerësimin dhe shëndetin mendor. Por përpjekja për të shkurtuar kohën tuaj

Shumë prej nxënësve kujtojnë me mall mësuesen  e tyre të letërsisë, ose mësuesin e historisë. Por këto profesione kaq të dashura për gjenerata të tëra mund të zhduken pjesërisht, për shkak të avancimit të teknologjisë, në veçanti për shkak të

Gjenerata e ardhshme do të përdorë telefona të ngjitur nën lëkurën e veshit. Ky është parashikimi i Marty Cooper, inxhinierit të Motorola DynaTac, telefonit të parë-celular në histori. Cooper i cili tani është 94 vjeç, ndodhej në Barcelonë gjatë edicionit

Një nga problemet që hasim me telefonët e rinj dhe aplikacionet, janë ‘arkivat’ në telefonët e vjetër. E kryesisht bisedat në WhatsApp që duam ti kemi edhe në telefonin e ri. Në fakt ka një metodë se si të mos

Shkencëtarët kanë zbuluar një pasazh të fshehur brenda Piramidës së Madhe të Egjiptit. Zbulimi është pjesë e një projekti kërkimor ndërkombëtar që ka zgjatur prej shtatë vitesh. Ky kalim i fshehtë është nëntë metra i gjatë dhe më shumë se dy

Kryeministri i Rumanisë është bërë kryeministri i parë në botë që ka prezantuar këshilltarin e tij më të ri, një asistent robot i quajtur Ion. Roboti është ndërtuar në Rumani dhe detyra kryesore e tij do të jetë skanimi i rrjeteve

Prodhuesi i softuerit për heqjen e viruseve, Dr.WEB, ka publikuar një raport me tre aplikacionet “mashtruese” në Google Play Store, që janë shkarkuar më shumë se tre herë. Nuk e dimë ende nëse ju bëni pjesë te grupi i atyre që

Teknologjia thotë fjalën e fundit, edhe pse të shumtë mund të mos jenë dakord me shpikjet e saj. Por buzët prej silikoni duket se i japin zgjidhje lidhjeve në distancë, pasi përmes tyre mund t’i dërgosh puthje të dashurit që ndodhet