Image Alt

Kulinari

Sigurisht që ekzistojnë kombinime nga më të ndryshmet, siç është ai i shalqirit me djathë, që ju fal një shije fantastike gjatë ditëve të nxehta të verës. Por ka gjithashtu edhe disa kombinime ushqimesh pak më të çuditshme dhe jo shumë

Çokollata është ëmbëlsira kryesore e preferuar. Megjithatë, ekziston një përzgjedhje e çokollatave ekskluzive që janë në dispozicion për shumë pak. Nëse jeni adhurues i këtij ushqimi, mos e humbisni renditjen e 10 çokollatave më ekskluzive në botë të bërë nga

Kur jeni student dhe përpiqeni të mësoni dhe të kuptoni shumë informacione të reja, ka disa ushqime që mund të ndihmojnë në promovimin e shëndetit të trurit dhe performancës akademike. Këtu janë disa prej tyre: Manaferrat: Manaferrat, si boronicat e

Fotografi Peter Manzel e çon fotografinë tradicionale të ushqimit në një shkallë globale. Në librin e tij Hungry Planet, ai ka përfshirë fotografi të familjeve në mbarë botën, dhe ushqimet tradicionale që ata konsumojnë. Fotot e tij magjepsëse na japin

Vaji i avokados që e shohim shpesh në markete e ku dallohet ngjyra e vajit e hapur dhe që mban etiketa të tilla si: vaj i shëndetshëm, në fakt nëse përgatitet siç duhet mban ngjyrë të errët. Një studim i

Luleshtrydhet janë një frut i shijshëm me shumë përfitime për trupin tonë. Këtu janë disa arsye pse duhet t'i përfshini luleshtrydhet në dietën tuaj: Ndihmojnë në humbjen e peshës: Luleshtrydhet kanë një përmbajtje të lartë të antocianinave, që ndihmojnë në shkrirjen

Përbërësit:  -1 kg spinaq i freskët; -5 qepë të njoma; -5 lugë vaj ulliri; -2 lugë gjelle me oriz; -kripë; -piper; -nenexhik; Përgatitja: -Si fillim pastrojmë mirë spinaqin me ujë të rrjedhshëm. -Më pas pastrojmë qepët dhe i grijmë imët. Hedhim në një tenxhere vajin e ullirit dhe shtojmë

Adhuruesit e çokollatës do ta dashurojnë këtë ëmbëlsirë. Përbërësit -6 lugë gjelle gjalpë; -220 gr çokollatë të zezë; -6 vezë; -½ filxhan sheqer; -sheqer pluhur. Udhëzimet -Gjalpën e cokollatën shkrijini bashkë e më pas shtoni të verdhat e vezëve -Të bardhët e vezëve rrahini e më pas

Nga Kina në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, prodhimi i orizit i konsideruar si produkt i rëndësishëm dhe i pranishëm në vakte, po bie. Kjo ka bërë që çmimet të rriten për më shumë se 3.5 miliardë njerëz në të

Tasqebapi është një nga pjatat tradicionale tonat, por sekreti që të jetë ai tasqebap tipik, qëndron në gatim. PËRBËRËSIT: -500 gr mish -4-5 lugë gjelle vaj ulliri -2-3 kokrra qepë -gjysmë filxhan çaji me verë -1 lugë gjelle me miell -gjysmë filxhan çaji me verë -1 gjethe dafine -gjysmë

Kallamarët e mbushur janë një pjatë e dytë që mund të përgatiten në çdo stinë. Përbërësit 1 ½ kg kallamarë të mëdhenj; 1 filxhan oriz; 2 qepë të grira; 10 lugë vaj ulliri; ½ gote verë e bardhë; 1 tufë majdanoz i grirë; kripë, piper.; Përgatitja Pastroni kallamarët,

Biskotat e preferuara “Macarons” mund t’i përgatisni kaq thjeshtë në shtëpi. Përbërësit 3 të bardha vezësh; 50 g sheqer; 280 g sheqer pluhur; 100 g miell bajame; 3 pika për ngjyrosjen e ushqimit të kuq; 225 g krem djathi; 2 lugë

Përbërësit -300 g salmon i freskët; -250 g spinaq i ngrirë; -200 g djathë mocarela; -250 ml krem pana për gatim; -1 lugë gjelle koncentratë domatesh; -1 lugë gjelle koncentratë perimesh; -piper i zi i sapobluar; -hudhër pluhur; -vaj ulliri. Përgatitja Në tavën ku do të pergatisim salmonin hedhim panën

Kek me mollë dhe rrush të thatë. I përkryer për të ëmbëlsuar ditën tuaj. Përbërësit 200 gr miell me fryrës për kek; 100 gr sheqer; 200 ml qumësht; 50 gr rrush të thatë; 50 gr lajthi; 2 vezë; 1 mollë e

Kjo recetë përgatitet për 30 minuta dhe shërbehet për dy persona. Përbërësit: 1 gotë bollgur; 200 ml ujë; vaj ulliri; 1 spec jeshil; ½ karrotë; 200 gr mish pule; kripë; piper i zi Përgatitja: Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni

Darka e bashkon familjen dhe është pikërisht momenti për të shijuar pjata të shijshme. Nëse po kërkoni pjatë të shpejtë, të shëndetshme dhe njëkohësissht plot shije, zgjidhja është këtu. Polentë me pulë Përbërësit: 1 mëllenjë ose pulë e vogël 1 lgj gjalpë

Tava e dheut me mish është një nga gatimet më të dashura dhe tradicionale të kryeqytetit. Zakonisht jemi mësuar që ta konsumojmë jashtë, por pasi t'ju tregojmë sa e thjeshtë është për t'u përgatitur, me shumë mundësi do të provoni