Image Alt

rusi Tag

Danimarka beson se veprimet e qëllimshme shkaktuan rrjedhje të mëdha në dy tubacione të gazit natyror që kalonin nën Detin Baltik nga Rusia në Gjermani dhe sizmologët thanë se shpërthimet e fuqishme shkaktuan rrjedhje. Udhëheqësit dhe ekspertët evropianë vunë në dukje

Të paktën 17 persona, përfshirë 11 fëmijë, u vranë pasi një burrë hapi zjarr në një shkollë në Rusinë qendrore të hënën, thanë zyrtarët. Autoritetet lokale thanë se të paktën 24 persona të tjerë u plagosën, disa në gjendje të rëndë,

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut. OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32

Policia ruse raportohet se ka arrestuar qindra protestues që u mblodhën kundër vendimit të Kremlinit për të thirrur mijëra trupa shtesë për të luftuar në Ukrainë. Grupi rus i të drejtave të njeriut OVD-Info e vlerëson totalin në më shumë se

Kina, Rusia dhe Mongolia kanë konfirmuar zgjatjen e Përmbledhjes së Planit të Zhvillimit për Krijimin e Korridorit Ekonomik Kinë-Mongoli-Rusi me pesë vjet, njoftuan të tre vendet në një takim trepalësh të enjten në qytetin Uzbekistan të Samarkandit. Takimi trepalësh, i gjashti

Samiti i kësaj jave midis Presidentit rus Vladimir Putin dhe atij kinez Xi Jinping është një shfaqje force nga dy liderë autokratë të bashkuar kundër asaj që ata e konsiderojnë hegjemoninë amerikane. Është gjithashtu një moment dobësie reciproke pasi Rusia

Anëtarët e G7 kanë rënë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë. Ministrat e Financave thanë se kufiri i naftës së papërpunuar dhe produkteve

Hetuesit nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) do të qëndrojnë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia për të konstatuar dëmin e shkaktuar nga granatimet e përsëritura në kompleks, ka thënë kreu i agjencisë së OKB-së. Ukraina ka akuzuar Rusinë për bombardimin

Një nga dy reaktorët operativë në kompleksin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia në Ukrainë është mbyllur për shkak të granatimeve ruse, tha të enjten operatori Energoatom. "Si rezultat i një tjetër bombardimi me mortaja nga forcat ruse,

Irani ka dërguar avionët e saj të parë me dronë luftarakë në Rusi, pjesë e një plani thellues midis dy vendeve që Moska të përdorë armët kundër forcave ukrainase, thanë zyrtarët amerikanë të martën. Zyrtarët e administratës së Bidenit thanë se

A duhet të lejohen rusët të hyjnë në vendet e BE-së për kohë të lirë? Ministrat e jashtëm të BE-së nuk janë të bashkuar nëse dhe në çfarë mase do t'i ndalojnë rusët të udhëtojnë brenda bllokut pas pushtimit të

Ylli amerikan i basketbollit të femrave, Brittney Griner, u dënua për kontrabandë të qëllimshme droge në Rusi dhe u dënua me nëntë vjet e 6 muaj burg të enjten në një rast që ka ngritur shqetësime se ajo po përdoret

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me homologun e tij rus në Soçi, pas ndërmjetësimit të një marrëveshjeje të dërgesës së grurit midis Moskës dhe Kievit dhe pasi një ndërhyrje e re ushtarake turke në Siri mbetet një

Dërgesa e parë zyrtare e grurit ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus arriti në ujërat territoriale turke te martën. Anija Razoni, me flamur të Sierra Leone do të inspektohet të mërkurën pranë Stambollit nga një ekip që përfshin zyrtarë rus

Ushtria ukrainase thotë se ende po pengon një avancim rus drejt qytetit Bakhmut të Donetskut, në Donbas. “Rusia drejton një ofensivë në drejtim të Bakhmutit, armiqësitë vazhdojnë”, thuhet në përditësimin e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë. "Armiku u përpoq të

Rusia akuzoi Ukrainën këtë të diele për një sulm ndaj selisë së flotës së saj në Detin e Zi, që ndodhet në gadishullin e aneksuar të Krimesë, dhe autoritetet e Mikolaiv, në jug të Ukrainës, pohuan se qyteti vuajti bombardimin

Anija e parë që do të niset nga Ukraina me eksporte drithërash që nga fillimi i pushtimit rus do të niset të hënën sipas një marrëveshjeje të garantuar të kalimit të sigurt, tha ministria e mbrojtjes e Turqisë, duke shtuar