AlbanianEnglish
Image Alt

Sociale

Ngjarja në qendrën ‘Orenda’ në Pejë, ku një e moshuar u dhunua, ndërsa e gjithë është filmuar dhe publikuar fillimisht në Facebook nga aktorja Kaltrine Zeneli, ka ngjallur reagime të shumta të Kosovë, por edhe në Shqipëri. E moshuara e dhunuar

Ngjarja në qendrën ‘Orenda’ në Pejë, ku një e moshuar u dhunua, ndërsa e gjithë është filmuar dhe publikuar fillimisht në Facebook nga aktorja Kaltrine Zeneli, ka ngjallur reagime të shumta të Kosovë, por edhe në Shqipëri. E moshuara e dhunuar

Shqiptarët kanë emigruar prej vitit 1990 dhe ritmet janë të shpejta. Raporti i fundit ndërkombëtar e tregon këtë. Sipas një raporti të Organizatës të Kombeve të Bashkuara për popullsinë, nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria janë larguar rreth 1.2

Në TikTok, ‘Huggy Wuggy’ tingëllon si gjëja më e lezetshme dhe argëtuese, por në fakt është krejtësisht e kundërta. Videot e Huggy Wuggy janë të shumta dhe përdoruesit janë të fiksuar dhe po përhapin atë që tashmë është kthyer si

Kriza ekonomike në të cilën sapo kemi filluar të futemi mund të sjellë një epokë të re të prishjeve të marrëdhënieve, falë tendosjes së stresit financiar. Si pjesë e raportit për matjen e mirëqenies kombëtare në vitin, 2015, zyra Kombëtare e

Fillimi i vitit të ri shkollor nxjerr në pah problemet e fëmijëve me sytë,  pasi qëndrojnë me kohë të zgjatur në telefon, Ipad apo para kompjuterit. Afro 60% e fëmijëve që kanë bërë vizita të syve kanë rezultuar me probleme me

Në të gjithë botën, por sidomos në Europë një përqindje e madhe e të rinjve në moshën 15-29 vjeç edhe punojnë edhe studiojnë. Por Shqipëria shquhet për përqindjen e lartë te të rinjve që nuk janë as punë dhe as

Mbi 76 mijë persona në Shqipëri janë të regjistruar si të papunë tek Agjencia Kombëtare e Punësimit. Aktualisht ka rreth 5 300 vende të lira pune. Sipas Agjencisë Kombëtare të Punësimit problematike janë grupmoshat jo shumë të favorshme për punësim.

Sipërmarrësit dhe akademikët e diasporës janë një kapital i çmuar për Shqipërinë, kapital i cili mund të ndihmojë tejmase në zhvillimin e vendit. Kjo u theksua të martën gjatë prezantimit të projektit “Fuqizimi Europian i Rinisë Akademike Shqiptare”, projekt që

Sektori i turizmit është një sektor i cili sidomos dekadën e fundit ka njohur një zhvillim të madh në vendin tonë. Asetet natyrore dhe rritja e nivelit të investimeve kanë çuar në afrimin e mjaft turistëve vendas dhe sidomos të

“Albania Guitar Festival” vjen për të gjashtin vit në Shqipëri, i shpërndarë në qytete dhe kalender, nga data 4 deri më 24 qershor, në drejtimin artistik të Denis Bizhgës. https://www.youtube.com/watch?v=6SK77DbRmJQ&t=3s Ky aktivitet synon përhapjen e kulturës dhe edukatës muzikore për brezin e

47 mijë të punësuar në Shqipëri punojnë mbi 48 orë në javë. Ky numër është sa 19 % e të gjithë të punonjësve me ose pa pagë, të cilët punojnë mbi normën e përcaktuar nga Kodi i Punës, që është

Kjo javë është pjesë e Javëve Ndërkombëtare të Kulturës, nismë e qeverisë shqiptare me moton “Shqipëria mikpret botën”, e që synon njohjen e kulturave dhe traditave të tjera nga qytetarët shqiptarë, ku marrin pjesë 17 vende të ndryshme të botës

Artistja Ivanka Solkovska fluturoi nga Toronto në qytetin ukrainas të Bucha-s për të pikturuar lule mbi shenjat e plumbave dhe për të ofruar mbështetjen e saj për banorët. Në pamjet e postuara në rrjetet sociale, ajo shfaqet duke pikturuar lule në

https://youtu.be/zosQ79ZxDqM Siguria në shkolla, marrëdhëniet mes fëmijës dhe prindit, apo marrëdhëniet nxënës-mësues janë disa nga çështjet me rëndësi në Shqipëri, sidomos në kohën kur Policia ka bërë së fundmi publik edhe një plan ku kërkohet më shumë angazhimi i strukturave policore

“Duhet ta kujtojmë historinë dhe të punojmë që të mos përsëritet”. Ishte pikërisht ky mesazhi që donte të servirej me shfaqjen “Çimka”, në Muzeun Kombëtar “Shtëpia e Gjetheve”, në maj. Kjo ishte një vepër e pazakontë pasi solli një pasqyrim për të

Numri i lindjeve për 3 muajt e parë të vitit 2022 ka shënuar një rënie, duke bërë që bilanci lindje-vdekje të jetë negativ. Në periudhën janar, shkurt dhe mars kanë ardhur në jetë rreth 6 mijë bebe, 4,2% krahasuar me

You don't have permission to register