Image Alt

Aktuale Tag

Rreth 100 persona janë vrarë dhe më shumë se 200 janë të plagosur në Nagorno-Karabakh pasi Azerbajxhani nisi atë që e përshkroi si një “operacion anti-terrorist” pas muajsh tensionesh në rritje në rajonin e diskutueshëm të Kaukazit Jugor. Administrata e Azerbajxhanit

Katër javë përpara zgjedhjeve parlamentare të 15 tetorit 2023, partia në pushtet e Polonisë, Ligj dhe Drejtësi (PiS), duket se po bie në një kurth të krijuar nga vetë ajo. Për vite me radhë, populistët e krahut të djathtë polak

Presidenti amerikan Joe Biden foli të martën para Asamblesë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, duke paraqitur vizionin e tij për drejtimin e Shteteve të Bashkuara dhe qasjen e tij ndaj politikës së jashtme, për të cilën

Ukraina ka ndërmarrë veprime ligjore kundër Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për ndalimin e njëanshëm të eksporteve të grurit. Këto ndalime, Ukraina i ka cilësuar “shkelje të detyrimeve të tyre ndërkombëtare”. “Është thelbësisht e rëndësishme për ne të dëshmojmë se shtetet anëtare

Në Libi, një javë pas përmbytjeve që goditën vendin, një familje me pesë anëtarë u nxor e gjallë nga rrënojat nën të cilat ishin bllokuar. Operacioni i shpëtimit ndodhi në një zonë pranë Dernës. Sakaq, Prokurori i Përgjithshëm ka njoftuar hapjen

Pauline Newman është 96 vjeç dhe ka qenë gjyqtare pjesën më të madhe të jetës së saj. Është një pozicion i përjetshëm, në të cilin ajo vetë do të dëshironte ta vazhdonte derisa të mbyllte sytë, por me siguri nuk

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan së fundmi është takuar me CEO e Teslas, Elon Musk, dhe ka kërkuar nga ai që të ndërtojë një fabrikë Tesla në Turqi. Sipas mediave të huaja, Erdogan është takuar me Musk gjatë qëndrimit të tij

Dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në rrugët e Nju Jorkut, duke kërkuar më shumë iniciativa për t’u marrë me ndryshimet klimatike, dy ditë para fillimit zyrtar të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Protestues nga rreth 700 organizata dhe grupe aktiviste

Të paktën 20 persona humbën jetën kur një kamion u përplas me një autobus që transportonte minatorët vonë të dielën në provincën veriore Limpopo të Afrikës së Jugut, njoftuan mediat lokale. Faqja e internetit Times Live citoi një kompani lokale sigurie,

Policia në Emiratet e Bashkuara Arabe ka njoftuar sekuestrimin e 13 tonëve pilula amfetamine që kontrabandoheshin në mobilje. Bëhet fjalë për 86 milionë pilula Captagon me vlerë më shumë se 1 miliard dollarë. Pilulat u gjetën brenda një kontejneri të

Një krizë globale e urisë i ka lënë më shumë se 700 milionë persona me dilemat nëse apo kur do të mund të ushqehen sërish, ka thënë shefja e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ushqim, Cindy McCain. Ajo ka thënë

Presidenti amerikan, Joe Biden do të presë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme, pas asamblesë së OKB-së. Këtë e raporton agjencia Bloomberg, duke cituar disa burime. Biden dhe Zelensky u takuan për herë të fundit

Arthur Brooks, një profesor i Harvardit i specializuar në ekonomi dhe menaxhim të jetës, u ka treguar studentëve të tij se si të menaxhojnë lumturinë përmes miqësive të tyre. Sipas Brooks, ekzistojnë tri lloje miqësish që mund të përmirësojnë stilin

Numri i të vdekurve në Derna e shkatërruar nga përmbytjet mund të arrijë në 20,000, sipas kryebashkiakut. Abdnulmenam Al Ghaiti tha se këto vlerësime bazohen në numrin e rretheve në qytet që “u zhdukën” nga stuhia që përmbyti Derna. Më shumë

Dy qeveritë rivale në Libi janë duke i koordinuar përpjekjet për kërkim-shpëtimin e viktimave të përmbytjeve, kanë thënë Kombet e Bashkuara. Më shumë se 5.300 persona kanë vdekur si pasojë e krisjes së dy digave, të cilat kanë shkaktuar vërshime vdekjeprurëse

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka pranuar ftesën për ta vizituar Korenë e Veriut, ka njoftuar media shtetërore në Phenian. Ky njoftim ka ardhur teksa lideri verikorean, Kim Jong Un e ka përmbyllur vizitën e tij të rrallë në Rusi, shkruan

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte zbuluar praninë e 35 avionëve kinezë dhe 27 anijeve ushtarake rreth ishullit. Sipas ministrisë nga 35 avionë, 28 kaluan vijën dhe hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Taipeit. Ndërkohë aeroplanmbajtësja