Image Alt

Aktuale Tag

Me raportin e Departamentit Amerikan Shtetit, që dokumenton praktikat e të drejtave të njeriut në mbarë botën, thuhet se forcat e armatosura ruse kanë kryer “krime të shumta lufte dhe mizori të tjera”, që prej momentit që Moska nisi një

Shefi i OKB-së Antonio Guterres thotë se raport i ri mbi ndryshimin e klimës është një “udhërrëfyes mbijetese për njerëzimin” Sipas raportit shfrytëzimi i energjisë dhe teknologjisë së pastër mund të përdoren për të shmangur katastrofën në rritje të klimës. Mirëpo

Ushqimi që konsumojmë luan një rol kyç në zhvillimin e shumë sëmundjeve. Zakonet tona të të ngrënit me kalimin e kohës mund të përshpejtojnë humbjen e kujtesës dhe rënien njohëse, të cilat lidhen me plakjen e trurit. “Ajo që hamë ndikon

Sekretari i Deparatamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken ka mirëpritur dakordimin e Kosovës dhe Serbisë për aktin e zbatimit të marrëveshjes së 27 shkurtit, duke thënë se përmbushja e obligimeve të Kosovës dhe Serbisë sipas marrëveshjes themelore, si pjesë e

NATO po diskuton nevojën për të forcuar kufijtë lindorë me Rusinë duke përqendruar pajisje dhe një kontingjent ushtarak prej deri në 300,000 ushtarë, gjë që duhet të pengojë Rusinë të zgjerojë luftën përtej Ukrainës. NATO synon të ndalojë Rusinë nëse

Në Zvicër është gjetur zgjidhja e shpëtimit për bankën Credit Suisse, pas rënisë së aksioneve në mënyrë drastike pas raporteve se kishte probleme financiare. Pas negociatash të gjata gjatë fundjavës është rënë dakord që Credit Suisse të blihet nga rivali

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët ( UNICEF ) tha se uji i kontaminuar dhe mungesa e infrastrukturës sanitare kanë vënë në rrezik jetën e gati 200 milionë fëmijëve në mbarë botën. Çdo ditë, më shumë se 1000 fëmijë nën

Për udhëheqësin kinez Xi Jinping, vizita e tij shtetërore e profilit të lartë në Rusi dhe takimi me Presidentin Vladimir Putin ditën e sotme është një mundësi për të shfaqur ndikimin diplomatik në rritje të Kinës në skenën botërore dhe

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë thonë se pikat e syrit mund të kenë vrarë një person dhe kanë plagosur rëndë disa të tjerë për shkak të kontaminimit bakterial rezistent ndaj ilaçeve. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë identifikuar 68

Një nga grupet më të rrezikshme, degë e grupit terrorist Shteti Islamik, ka vendosur në objektiv Perëndimin dhe mund të organizojë një sulm brenda këtij viti, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan. Megjithë përplasjet sporadike mes talebanëve në Afganistan dhe

Tërheqja e serbëve nga institucionet në Veri të Kosovës ka krijuar një situatë shumë serioze prapakthyese, thotë eksperti i Evropës Juglindore, Milan Nic në intervistë për DW. Deutsche Welle: Gjendja në Kosovë është e tensionuar. Serbët kanë dalë nga institucionet në

Ukraina tha se beteja për Bakhmutin ishte çelësi për të mbajtur Moskën në të gjithë frontin. Mbrojtja e qytetit të Ukrainës po bëhet e pasigurt, me forcat tokësore ruse të udhëhequra nga grupi mercenar Wagner që raportojnë se kanë fituar terren,

Në Amerikë nuk është lejuar falimenti i një tjetër banke, pasi aksionet e saj ranë me mbi 30% pas një efekti kaskadë që nisi nga falimenti i Silicon Valley. Huadhënësi do të marrë 30 miliardë dollar në depozita nga banka tjetër

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç ka shpërndarë Parlamentin sot dhe sipas Kushtetutës ai tani duhet që deri më 17 mars të njoftojë për datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Vendimi për shpërndarjen e Parlamentit vjen tre ditë para mbajtjes

Autoritetet iraniane kanë propozuar masa të reja për të zbatuar mbajtjen e detyrueshme të mbulësës së kokës për gratë, siç është vendosja e kamerave të vëzhgimit për të identifikuar dhe penalizuar gratë që nuk respektojnë kodin e veshjes. Ky sugjerim vjen

Në zgjedhjet presidenciale të majit votat e kurdëve janë vendimtare. Shumë janë kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Po a do ta mbështesin kurdët kandidatin e opozitës Kemal Kilicdaroglu? Rreth 15 deri në 20 për qind e elektoratit në Turqi janë me

Ekspertët e Amendamentit të Parë të Kushtetutës amerikane thonë se sulmet ndaj lirisë së fjalës po përshkallëzohen në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Joe Cohn nga Fondacioni për të Drejtat dhe Shprehjen Individuale thotë se censura po përhapet dhe po