Image Alt

Aktualitet

Ish ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka përfunduar në pranga, në lidhje me çështjen e abuzimit me fondet e SASPAC. Po ashtu në pranga kanë përfunduar edhe dy vartësit e tij, në kohën kur Beqaj drejtonte dikasterin, Ermal Kurtulaj dhe

Nesër do të hapet Tuneli i Llogarasë për qarkullimin e makinave, pasi po kryhen edhe punimet e fundit. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe zv/kryeministrja e cila shoqërohej nga drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Gentian Gjyli dhe kryetari i Bashkisë së

Mbi 12,655 persona në Shqipëri rezultojnë të paarsimuar në asnjë nivel apo cikël shkollor. Këtë e ka zbuluar Censi i Popullsisë dhe Banesave për vitin 2023. Përkthyer në gjini, gratë dhe vajzat zënë numrin më të lartë të kësaj shifre sa

Shqipëria rezulton me më shumë shtëpia private sesa pallate. Këtë ka nxjerrë Censi, ku rezulton se 47% e objekteve janë shtëpi private, ndërsa 47.1% e shqiptarëve jetojnë në banesa me hapësirë nga 40-69 metra katrorë. Nga 1 milion e 82 mijë

Vera mesa duket ka shtuar fluksin e thirrjeve të Urgjencës Kombëtare. Kjo për shkak të rritjes së temperaturave, por edhe të aksidenteve që po shkaktohen nga përdorimi i substancave narkotike dhe përdorimi i alkoolit. Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka

Kreu i qeverisë dhe ministrja e Shëndetësisë Albana Koçiu patën një takim me drejtuesit e shërbimeve në Qendrën Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’.  Rama u ndal tek skandali tek Onkologjiku ku tha se mjaftojnë 5 maskarenj si ato të “Onkologjikut” që

Dy palët kryesore politike në vend kanë zhvilluar mbledhjen e Dialogut për Reformën Zgjedhore. Nga ana e PS, Damian Gjiknuri tha për gazetarët se partia socialiste do të adresojë në korrik të gjitha ndryshimet ligjore për kodin zgjedhor. Gjithashtu vendimin

242 maturantë kanë arritur të marrin pikët maksimale dhe notën 10 në provimin e maturës Shtetërore 2024, lënda Matematikë. Ministria e Arsimit ka publikuar notat e provimit të Matematikës, ku secili maturant mund të marrë notën duke hyrë në sistemin digjital

Profesionistët e lirë të mos tatohen 15%. Këtë ka vendosur Gjykata Kushtetuese, me anëtarët që kanë shfuqizuar disa nene të ligjit që u ankimua edhe nga deputetët e opozitës, si edhe nga vetë grupet e interesit, si juristë, kontabilistë e

Këtë të enjte Kuvendi nisi me një minutë heshtje. Kjo pasi deputetët u ngritën në këmbë dhe përkujtuan ditën e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë. Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tha se: “Përpara se të fillojmë me rendin e ditës ju bëj

Kryebashkiaku dhe drejtuesi politik i PS për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, u takua me socialistët e Ndroqit, Pezës dhe të Vaqarrit. Ai tha se Tirana tashmë është shumë herë më pastër se më parë.  Teksa mbante fjalimin, Veliaj tha

Skandali te Onkologjiku me pacientët me kancer, Koçiu: Ka nisur hetim administrativ! Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Shëndetësisë Albana Koçoi foli për skandalin në Spitalin Onkologjik. Ministrja tha se përveç veprimeve të Prokurorisë së Tiranës, ka nisur një hetim administrativ

Ilir Meta vendos të ndahet pas më shumë se 25 vite martesë me Monika Kryemadhin. Teksa zhvillohej mbledhja e kryesisë së Partisë së Lirisë, themeluesi i saj Meta tregoi arsyet që e çuan në dyert e gjykatës për zgjidhjen e martesës

Shqipëria dhe Kosova po përjetojnë një valë të të nxehtit me temperatura ditore që kanë arritur në më shumë se 37 gradë. Dhe banorët e Kosovës, kryesisht ata të Mitrovicës thonë se e kanë të pamundur edhe të punojnë për

Sot është dita më e nxehtë e muajit Qershor. Të paktën këtë kanë thënë sinoptikanët, të cilët kanë paralajmëruar qytetarët që të tregohen tepër të kujdesshëm dhe të evitojnë daljet e panevojshme në rrugët më diell. Instituti i Gjeoshkencave ndërkohë bën

Nuk mund të kishte nisje më të bukur të sfidës, me “Legjionarët” e Kombëtares sonë, që kanë arritur të gjejnë avantazhin të parët, përballë Kroacisë. Një krosim perfekt nga Jasir Asani është devijuar siç duhet nga “fantazisti” i mesfushës, Qazim Laçi,

Shqipëria do të luajë sot ndeshjen e dytë ndaj Kroacisë në Kampionatin Europian “Gjermani 2024”. Një takim shumë i rëndësishëm në stadiumin “Volksparkstadion” të  Hamburgut që sërish pritet të pushtohet nga tifozët e shumtë shqiptarë që do të mbështesin nga