Image Alt

Kuriozitete

Njerëzit do të vdesin në Tokë në 250 milionë vjet nëse ndalojmë djegien e lëndëve djegëse fosile menjëherë, zbulon një studim i ri. Simulimet kompjuterike sugjerojnë se planeti ynë do të përballet me një zhdukje masive që do të zhdukë të

1 Maji, i quajtur edhe Dita e Punëtorëve ose Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, është dita që përkujton betejat dhe arritjet e bëra nga punëtorët dhe lëvizja punëtore. Ajo festohet në shumë vende më 1 maj, ndërsa në Shtetet e Bashkuara

Për herë të parë nga dita e sotme, ata që duan të vizitojnë Venecian do të duhet të paguajnë një tarifë prej 5 euro. Tarifa e hyrjes pritet të sjellë rreth 700,000 euro në arkat e qytetit në vitin e parë,

Gjithnjë e më shumë restorante në Gjermani kanë frikë nga klientët që nuk vijnë, të cilët kanë rezervuar një tavolinë në restorant, kështu që disa restorante po vendosin një tarifë për këtë. Sipas Shoqatës Gjermane të Hoteleve dhe Restoranteve (DEHOGA), ka

Data 22 Prill shënon Ditën Botërore të Tokës. Në vitin 1969, një aktivist i paqes nga San Francisko, i quajtur John McConnell, propozoi një ditë për t’u bashkuar për sigurinë mjedisore. Ai  zgjodhi si datë ekuinoksin e pranverës më 21 mars

Një udhëtim në këtë qytet të Europës duket se nuk do të jetë asnjëherë zhgënjyes! Jo vetëm për atraksionet turistike, plazhet e bukura, por mbi të gjitha për erën e mirë. Studiuesit morën në shqyrtim disa qytete të Europës, për

Aeroplani Loganaira në fluturimin LM711 lidh ishujt Westray dhe Papa Westray në arkipelagun Orkney të Skocisë. Fluturimi zgjat vetëm 53 sekonda, kur era është e favorshme dhe kur pasagjerët nuk kanë shumë bagazhe. Me bagazhe dhe mot jo të favorshëm,

Amsterdam ka marrë vendimin për të ndaluar ndërtimin e hoteleve, si pjesë e luftës kundër turizmit masiv, sipas një deklarate të qeverisë lokale. “Ne duam që qyteti të jetë një vend i mirë si për banorët dhe vizitorët. Kjo do të

Në një shoqëri dhe epokë të ushqyer nga ambicia dhe dëshira për sipërmarrje, ekziston një grup i dalluar individësh që kanë arritur pasuri të paimagjinueshme. Këta liderë të jashtëzakonshëm, të cilët zotërojnë vizion dhe inovacion, janë ngjitur në nivelet më

Në Shqipëri gratë në zonat rurale po përpiqen gjithnjë e më shumë të ngjallin traditat e së shkuarës. Jana Kukaj në zonën e Zadrimës në Lezhë, me punimet e saj në qeramikë, po rikthen në vëmendje trashëgiminë kulturore dhe artistike

Arnold dhe Artan Balla janë dy vëllezërit të cilët na bënë krenarë teksa i njohëm në America’s Got Talent dhe më pas me një performancë dinjitoze në Spanjë. Dy vëllezërit shqiptarë tashmë kanë hedhur hapin e madh duke thyer një rekord

Biologu dhe fituesi i çmimit Nobel, Venki Ramakrishnan analizoi përpjekjet dhjetëvjeçare të shkencëtarëve për të gjetur çelësin e jetës së përjetshme duke i kriopruar njerëzit pas vdekjes. Shkencëtarët shpresojnë që në të ardhmen kur teknologjia të jetë më e avancuar,

Më 31 mars, njerëzit në të gjithë Evropën lëvizën orët e tyre një orë përpara, por kjo mund të jetë një nga herët e fundit që ndodh. Kjo pasi nëse një peticion nga ekspertët rezulton i suksesshëm, përpjekjet në BE për

Sot festohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Dita e Verës filloi të festohej masivisht në të gjithë Shqipërinë në dekadat e fundit. Por Elbasani ka meritën se ka mbajtur “gjallë” për shekuj këtë festë, dhe gjithë ritet

Të biesh në dashuri është emocionuese, ndonjëherë e ndërlikuar, por gjithëpërfshirëse. Ju nuk mund të mos e imagjinoni një të ardhme së bashku. Por, si të kuptoni nëse ai/ajo është shpirti juaj binjak? Koncepti mund të jetë pak frikësues. Por marrëdhëniet binjake

Agjërimi ka shumë forma dhe kohët e fundit ka shpërthyer në popullaritet pasi njerëzit mësuan për disa nga përfitimet që mund të ketë. Çdo vit, miliona myslimanë në mbarë botën ndërmarrin një muaj të një forme tjetër të agjërimit me

Krijuesi i “Dragon Ball”, një prej manga-ve më të shitura dhe me më shumë ndikim në Japoni dhe më tej në botë, ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare. Akira Toriyama pësoi një hematomë akute subdurale, një lloj gjakderdhjeje pranë trurit,