AlbanianEnglish
Image Alt

Vendi

Në fundvitet 20-të Bashkimi Sovjetik nisi kolektivizimin e tokave bujqësore, politikë që e aplikoi me detyrim duke përndjekur, dëbuar dhe vrarë fshatarësinë që e kundërshtoi atë. Kjo nxiti krizë prodhimi nga e cila Moska nxori si zgjidhje konfiskimin total të

Një udhëtim magjik në gjuhën e bukur shqipe dhe 36 shkronjat e alfabetit të saj, teksa shpalosin magjinë e tyre përmes fantazisë, ëndrrave dhe imagjinatës fëminore. Udhëtim ky i mundësuar nga një abetare e re alternative me autoret Linda Mëniku,

60-vjetori i gjimnazit “Ismail Qemalit” bëri bashkë sot, në një ditë festimesh për këtë jubilee, nxënës dhe mësues që studiojnë në këtë gjimnaz, si dhe personalitete të fushave të ndryshme, të cilët kanë përfunduar studimet e tyre ndër vite. Në

Pas vendimit të miratuar në shtator të këtij viti, kreu i qeverisë Edi Rama deklaroi se 15 ndërtesa tashmë do të kalojnë në pronësi të shtetit dhe do të përdoren për interes publik. Kam firmosur pas kalimit në të gjitha hallkat

Sipas MeteoAlb: Territori Shqiptar gjatë paradites do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të dukshme kthjellimet pritet të jenë në ultësirën perëndimore. Por pjesa e dytë e ditës do të sjelli shtim të vranësirave, duke gjeneruar reshje shiu

Nga Doha kreu i FIFA-s, Gianni Infantino, falenderoi edhe një herë Shqipërinë për kontributin që dha gjatë krizës afgane. Ai foli në mënyrë të veçantë në strehimin e dhjetëra sportistëve afganë që iu larguan regjimit taleban. Infatino deklaroi se Shqipëria ishte i

Ambasada e Katarit në Tiranë organzioi ceremoni për hapjen e kampionatit botëror të futbollit, ku morën pjesë zyrtarë dhe përfaqësues të Misioneve Diplomatike në kryeqytet. Kryebashkiaku Erion Veliaj ishte i ftuar në këtë ceremoni. Ai e cilësoi këtë ceremoi si shumë të

Shqipëria përfshihet nga reshje të shumta shiu, që kanë shkaktuar pëmbytje në disa qarqe, kryesisht në veri. Situata u përkeqësua pasditen e së dieles, ku si pasojë e përmbytjeve dy persona, babë e bir humbën jetën. Makina me të cilën udhëtonin babë

Ai është i kudogjendur dhe i përfolur për trajnimet e tij motivuese që ka sjellë në Shqipëri. Pavarësisht komenteve dhe kritikave Ermal Mamaqi duket se nuk dëshiron të ndalet dhe kësaj here jashtë skenës e takojmë edhe në Panairin e Librit. https://www.youtube.com/watch?v=CQ8s2UEv7Co “Në

Largimi i Kryeinfermierëve dhe infermierëve drejt Gjermanisë, një fenomen qe ka prekur të gjithë sistemin shëndetësor në vendin tonë nuk janë problemi i vetëm për spitalin rajonal të Shkodrës, por shqetësimi me i madh është mungesa e mjekëve. Vetëm gjatë 2

Panairi i përvitshëm i librit ka mbledhur edhe këtë edicion të 25-të shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, shkrimtarë, poetë, përkthyese dhe lexues, ku njihen me botimet e reja. Takimet mes autorëve, botuesve e lexuesve do të

Gjashtë vite pas botimit të fundit, Ben Blushi rikthehet me një libër ndryshe. Titullohet “41 sekrete” dhe përcjell në një stil lakonik bisedat të prera, të rikrijuara në mënyrë artistike nga takimet me 41 personazheve, që Blushi i ka hasur gjatë

Kuqezinjtë humbën në ndeshjen miqësore me Italinë ditën e djeshme, me rezultatin 1 me 3. Pas përfundimit të ndeshjes, në Air Albania, futbollisti Myrto Uzuni u shpreh se mund të kishin bërë më mirë dhe të merrnin një rezultat më të

Kryeministri Rama ka premtuar që brenda këtij mandati ta çojë në 100% rritjen e pagave për mjekët. Gjatë përurimit të spitalit të ri Infektiv, Rama dha lajmin ku tha se me buxhetin e ri të vitit 2023, rritja e pagave për

Bordi i Transparencës u mblodh për të rishikuar tregjet ndërkombëtare dhe për të vendosur çmimet e reja të hidrokarbureve. Bordi vendosi të ulë çmimin e naftës me 2 lekë, duke e çuar nivelin e shitjes në 221 lekë, nga 223 që

Autori dhe përkthyesi i njohur irlandez Frank O'Connor prezantohet për herë të parë me lexuesin shqiptar nëpërmjet veprës "Kompleksi im i Edipit dhe rrëfenja të tjera", ku stafetën e kësaj njohje e mban përkthyesi Sokol Çunga. https://www.youtube.com/watch?v=Nc8Xi8N67D4 Kemi një përmbledhje prej 30

Prej disa kohësh, strukturat e policisë së shtetit po përballen me reduktim të numrit të forcave dhe me ulje të të interesuarve për të veshur uniformat blu. Kjo mendohet për shkak të pagave, por edhe emigrimit të vazhdueshëm. Policia e Shtetit

You don't have permission to register