Image Alt

Favorite Tag

Pas kryeministrit Rama, edhe ajo e Italisë Giorgia Meloni ka falënderuar kreun e qeverisë, institucionet dhe popullin shqiptar për bashkëpunimin lidhur me marrëveshjen për emigrantët. Nga rrjetet sociale ai shkroi: “Kuvendi i Shqipërisë ratifikoi sot marrëveshjen e bashkëpunimit me Italinë kundër imigracionit

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në fshatin Shënvlash të Durrësit, ku një 19 vjeçare akuzohet se ka vrarë dhe groposur babain e saj në oborrin e shtëpisë. Mediat vendase kanë publikuar foton e vajzës së re Hygerta

SPAK dhe Agjencia Kombëtare kundër Krimit në Angli, njohur ndryshe si NCA kanë arritur së bashku një marrëveshje që do të ndihmojë në luftën kundër trafikut të drogës, armëve, klandestinëve dhe pastrimit të parave. Ditën e sotme drejtuesi i SPAK, Altin

Kryeministri Rama ka reaguar në lidhje me miratimin e marrëveshjes për emigrantët, në Kuvendin e Shqipërisë, duke siguruar votat e nevojshme. Vetë Rama nuk ishte i pranishëm në Parlament, por ai ka postuar një status në rrjetet sociale, ku shprehet

Opozita dhe Maxhoranca nuk po gjejnë gjuhën e përbashkët lidhur me projektligjin e Amnistisë Penale, gjë që ka lënë peng miratimin e ligjit në Kuvend. Për këtë ka reaguar Lulzim Basha në një konferencë për mediat ku tha se shpreson

Shtohen francezët që po vizitojnë Shqipërinë, ja shifrat për Janarin Muaji Janar i këtij viti po jep sinjalet e para që tregojnë se Shqipëria do të presë një numër akoma më të lartë turistësh, dhe kryesisht francezët. Vetëm në muajin e parë

Është miratuar sot në Kuvend marrëveshja Shqipëri-Itali për emigrantët, me 77 vota pro. U dhanë 74 kartonë jeshil në kohë rekord edhe për projektligjin e zonave të mbrojtura. Siç u raportua më herët, projektligji për Amnistinë Penale u hoq, pasi nuk është

Tre emigrantë dhe 11 të plagosur, mes tyre një 15 vjeçar është bilanci i një aksidenti të rëndë rrugor të ndodhur në Preshevë. Mësohet se shofer i makinës, një 44 vjeçar R.R ka pësuar disa lëndime të lehta dhe pas marrjes

Mbi 51% e shqiptarëve nuk kanë bërë asnjë udhëtim, për të qëndruar të paktën një natë larg shtëpisë së tyre për qëllime personale pushimi, sipas të dhënave që janë publikuar nga Eurostat. Për Shqipërinë informacioni është i disponueshëm për vitin 2021. Shqipëria

Është shtyrë seanca që do mbahej në Gjykatën e Posaçme për ish ministrin Fatmir Mediu. Mësohet se shkak është bërë mungesa e gjyqtares Irena Gjoka. Seanca e radhës është vendosur të mbahet në datën 6 mars. Fatmir Mediu akuzohet nga SPAK

Nënë e bir kanë nga Saranda përfunduar në prangat e policisë. Bëhet fjalë për Natasha Rombula 67 vjeçe dhe Armando Kumaraku 44 vjeç të cilët akuzohen se kanë shfrytëzuar nipin dhe djalin e një prej të arrestuarve për të përfituar

Ndërkohë që në Shqipëri po mbahej protesta e opozitës, kryeministri Rama ndodhej në Turqi, në një takim me presidentin turk Erdogan. Ata mbajtën edhe një konferencë për shtyp, ku konfirmuan vendosmërinë për të ngritur në një nivel më të lartë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla vizitoi nxënës të shkollave të mesme të Tiranë, në kuadër të Paketës së Sigurisë në Shkolla,  me një fokus të shtuar tek vigjilenca kundër dhunës, dezinformimit, shantazheve dhe gjuhës së urrejtjes online. Ministri i Brendshëm

Janar i këtij viti është mbyllur me një dyfishim të aksidenteve rrugore, krahasuar me janarin e një viti më parë. INSTAT ka publikuar të dhënat ku thotë se në këtë muaj janar kanë ndodhur në total 162 aksidente rrugore, ndërsa

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur të plotë vendimin që i jep dritën jeshile marrëveshjes për emigrantët të firmosur në Romë mes kryeministrave Rama dhe Meloni. Vendimi prej 43 faqesh rrëzon pretendimet nga 30 deputetët e opozitës se Shqipëria humb territor duke

Sipas disa të dhënave, italianët përbëjnë numrin më të lartë të të rinjve të huaj që zgjedhin të formohen profesionalisht në vendin tonë. Në vitin e fundit është vënë re ulja e numrit të studentëve nga Kosova që zgjedhin të ndjekin

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit ka bllokuar shërbimet në zyrat e Kadastrës. Ka pasur ankesa nga qytetarë dhe biznese duke thënë se nuk arrijnë të marrin shërbimet prej disa ditësh. Cilat shërbime nuk funksionojnë dhe çfarë ka ndodhur? Valbona Lilaj: Në fakt,