Image Alt

Favorite Tag

‘Kujtimet nuk janë më vetëm tonat. Dhe në thelb thjesht harrojmë të bëjmë një kopje rezervë”, siç shpjegon autori Andy Warholit në librin e tij  "Teknologjia është fe" nga e cila ne parashikojmë një pasazh. Analizës së Andy: “Në të ardhmen

Njerëzit nuk mund të marrin të gjithë vlerat ushqyese me dietën e tyre, kjo jo vetëm falë regjimit ushqimor, por edhe stilit të jetesës në përgjithësi. Prandaj, shpesh u drejtohemi suplementeve, për të përmbushur këto “boshllëqe” vlerash ushqyese. Ekzistojnë 13 vitamina

Shqiptarët festojnë Ditën e Verës, e duket se kemi hyrë zyrtarisht në pranverë, në ditën me diell dhe temperatura mbi 20 gradë. Por me stinën e pranverës, ndodhin edhe disa ndryshime, siç janë alergjitë. Pranvera konsiderohet stina më e bukur, me

Ndërsa presin që periudha e pafundme e pasluftës të përfundojë, shumë vende të Evropës Lindore, ende jetojnë mes korrupsionit, rivalitetit dhe përplasjeve. Kështu popujt e ndarë për çdo gjë e gjejnë veten të bashkuar në një qëllim të vetëm: Të

Ndërsa Evropa Veriore ndodhet ende në një kohë të ftohtë, banorët mezi presin pak ngrohtë dhe diell. Adhuruesit e diellit mund të planifikojnë Pashkët në vende të ngrohta, larg vendit të tyre. Moti mund të jetë i paparashikueshëm, por disa pjesë të

Të gjithë kemi dëshira, vese, të meta dhe të mira. Disa duan ushqimin, të tjerë udhëtimet e të tjerë veshjet. Por një nga veset më të përhapura e sidomos tek vajzat dhe gratë është shopping-u. Disa shenja të horoskopit janë më

Mes ironisë, distopisë dhe disa parashikimeve të sakta? Nga Italo Calvino Në njëzet vjet, nëse jetoj, do të jem plak: nëse mendoj për jetën pas njëzet vjetësh, është e natyrshme që të pyes veten se cili do të jetë fati i të

"Kjo është Teoria e vërtetë e Gjithçkaje, jo e Stephen Hawking". Juan Luis Arsuaga, një paleoantropolog spanjoll 69-vjeçar, është një shkencëtar entuziast. Dhe optimist, pavarësisht gjithçkaje. Ai ia kushtoi jetën studimit të origjinës së njerëzimit, duke gërmuar Atapuerca në veri

Gjenerata e ardhshme do të përdorë telefona të ngjitur nën lëkurën e veshit. Ky është parashikimi i Marty Cooper, inxhinierit të Motorola DynaTac, telefonit të parë-celular në histori. Cooper i cili tani është 94 vjeç, ndodhej në Barcelonë gjatë edicionit

Kafeja ndihmon në mbajtjen e presionit të ulët të gjakut. Ata që konsumojnë dy ose tre filxhanë kafe në ditë kanë presion më të ulët të gjakut sesa ata që pinë vetëm një filxhan ose ata që nuk e konsumojnë

Reality Show-t po shkatërrojnë mendjet e të rinjve, e kryesisht fëmijëve dhe debati nëse ato janë të dobishme apo të dëmshme vijon. Shumë ekspertë të zhvillimit të fëmijëve pajtohen se formate të tilla po dëmtojnë mendjen e të rinjve, pasi është

Ka kaluar pothuajse një dekadë që kur Vin Diesel ripërsëriti rolin e tij si Richard B. Sidoqoftë, Riddick 4 më në fund është në rrugën e duhur. Nëpërmjet Deadline, Diesel po ribashkohet me shkrimtarin dhe regjisorin David Twohy për Riddick, Furya. Twohy

Miliona njerëz në mbarë botën janë të sintonizuar në reality show dhe e kanë ndjekur për dekada me radhë. Nisi si një eksperiment por u kthye në programin më të zakonshëm dhe ne përgjithësisht, duket se nuk ngopemi dot me

Ka shumë teori që pretendojnë se sjellja jonormale e kafshëve mund t'i ndihmojë njerëzit të parashikojnë tërmete të forta. Miti i kahershëm se kafshët mund të parashikojnë tërmetet ende nuk është vërtetuar me arsyetim shkencor. Por kjo ka kapur prej kohësh

ChatGPT mori vëmendjen e të gjithëve pas publikimit në fund të nëntorit. Shumë shkolla po e ndalojnë, por Microsoft njoftoi një investim prej 10 miliardë dollarësh në kompani, ndërsa Google lëshoi një "alarm të kuq", duke u shqetësuar se teknologjia

Një lajm që nuk duhet të befasojë askënd në fakt. Beyonce është tashmë artistja që ka marrë më shumë çmime Grammy. Mbrëmë mori Grammy-n e 32-të, duke thyer dhe një rekord 26 vjeçar. Duke i kujtuar botës që ajo është Mbretëresha Bey,

Muaji i parë i vitit është gjithmonë stresues dhe të jep disi ankth, për gjërat e reja dhe planet që ndoshta nuk realizohen. Deri sa vjen shkurti ne bëhemi më të qetë dhe jemi më të përgatitur. Astrologët mezi presin të