AlbanianEnglish
Image Alt

Filma & TV

Nuk janë shumë të largëta vitet kur prindërit dhe fëmijët, apo qofshin këta të fundit të rritur, uleshin në divan, duke parë të gjithë një film, një dokumentar apo një emision. Po sot? Sot e sigurt është se nuk ndodh si më

"Reflect" është një film i shkurtër në Disney+ për një balerinë të re të quajtur Bianca, e cila lufton me imazhin e trupit të saj. Megjithëse filmi u publikua për herë të parë në platformë në shtator si pjesë e

AniFest nuk mbyllet me Gjirokastrën. Shkodra do të jetë qyteti i radhës i Festivalit të veçantë për filmat për fëmijë, filma me metrazh të shkurtër të animuar dhe me tematika konkrete. Nga data 14 deri më17 nëntor, në Teatrin e Shkodrës

Një grup intelektualësh ka nxitur prej muajsh një nismë të quajtur “S’ka ma turp”, që synon të rrisë cilësinë e mediave në Shqipëri. Nisma është konkretizuar me një peticion, i cili është mbështetur nga mbi 10 mijë qytetarë dhe i është

“AniFest” çeli siparin në Gjirokastrën tradicionale në edicionin e saj të 13-të. Sërish qyteti i gurtë pret aktivitetin ku në fokus është filmi për fëmijë, arti dhe kultura. Për katër ditë radhazi, në festival do të shfaqen filma të përzgjedhur nga

Serialet gjithmonë kanë brenda një histori, një mesazh dhe diçka që duan të  transmetojnë. Ndonjëherë kanë frikë për të transmetuar dhe këto tre janë rastet. Këshillë miqësore, mos i shihni vetëm

Tom Cruise, ylli i Hollywood, duket se do shënojë një tjetër sukses në karrierën e tij të gjatë, pasi ka gjasa të jetë aktori fatlum që mban stafetën e të luajturit filmin e parë të xhiruar në hapësirë. Thuhet që aktori

Filmat janë shumë shpesh një arratisje e mirë për të larguar stresin e ditës e për t’u argëtuar më shumë. Pavarësisht preferencave ka filma që trajtojnë drejtpërdrejt krijimin e filmave dhe industrinë e argëtimit në fillim deri në mesin e

Çështja gjyqësore mes aktorëve amerikanë Amber Heard dhe Johnny Depp mori fund pak muaj më parë, por opinioni publik do të vijojë të dëgjojë për ta pasi kompania Fox e ka përshtatur historinë e tyre në një film. Gjigandi amerikan i

Dalëngadalë po afrohet edhe sezoni kur e gjitha ajo që duam për t’i shpëtuar të ftohtit është një batanije, çokollatë e ngrohtë dhe Netflix. Si zakonisht, edhe ky muaj vjen me tituj të rinj dhe mjaft interesant që do t’i

25 vjet pas 'The Runaway' Bride dhe 'My Best Friend’s Wedding', Julia Roberts rikthehet në filmin më të fundit me George Clooney. Mund ta konsideroni edhe rikthim në vitet 1990, sepse Ticket To Paradise do na kujtojë edhe një herë talentin e

“Ëndrra e një nate vere”, një nga komeditë më të bukura të Shekspirit, është rikthyer sërish, këtë herë në Amfiteatrin e Liqenit të Tiranës për tre netë. Teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit vjen në amfiteatër, me regji të Driada Dervishit dhe

“Emmy Awards 2022” arriti me edicionin e 74-të të tij, por këtë herë, sipas ekspertëve, kishte një rënie shikueshmërie. Kjo ishte statistika më e ulët për demonstrimin e çmimeve Emmy. Shfaqja arriti shikueshmëri prej 5.9 milionë shikuesish në total, krahasuar me

Edicioni i 74-të i ndarjes së çmimeve “Emmy Awards 2022” arriti dhe si një nga ngjarjet më të rëndësishme në botën e kinematografisë, u festua me më të mirët e botës së televizionit. U kurorëzuan disa fitues. Listën do e

Kohëve të fundit, është parë që Disney ka një nostalgji me rikthimin e filmave të vjetër e ikonik të viteve ’90 dhe mirë bën në fakt, pasi shikuesit i adhurojnë dhe i presin me një entuziazëm të madh. Kohëve të

Qendra Kombëtare e Kinematografisë ne Shqipëri ka shpallur filmin qe do të përfaqësojë vendin tonë në edicionin e 95-të të Academy of Motion Picture Arts and Sciences, njohur ndryshe si çmimet Oscars. Me regjinë dhe skenarin e Gentian Koçit, “A cup of

“Blonde” fitoi fitoi një zhurmë të madhe që në momentin e parë që iu shfaqën detajet, s’kishte si të mungonte një sukses edhe në premierën e filmit. Publiku i pranishëm e duartrokiti filmin për plot 14 minuta. Ana de Armas, e

You don't have permission to register