Image Alt

Rajoni & Bota

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se aleanca nuk ka në plan të dërgojë njësi luftarake në Ukrainë, megjithëse disa nga aleatët kanë këshilltarë ushtarakë atje. “Nuk ka plane për ndonjë prani luftarake të NATO-s në Ukrainë, por sigurisht

Ekonomia amerikane është një faktor kryesor në zgjedhjet për Shtëpinë e Bardhë, pasi presidenti luan një rol kyç në hartimin dhe përcaktimin e politikave tregtare dhe ekonomike të vendit. Në materialin në vazhdim, korrespondentja e Zërit të Amerikës Carolyn Presuti

Nisma për largimin e kryetarëve shqiptarë të komunave në veri të Kosovës dështoi pasi nuk u arrit numri i mjaftueshëm i votave pas bojkotimit nga serbët. Reagimet ndërkombëtare shprehen me zhgënjim për bojkotin. Vetëm disa qindra qytetarë serbë, nga rreth 45

Ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare ish-kryeministri i Lituanisë Gendiminas Kirkilas. Ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij, pa shenja dhune. Kryeministrja e Lituanisë Ingrida Simonite i bëri homazhe Kirkilas, duke nënvizuar se ai ishte një “figurë e fuqishme” që

Shefi i CIA-s paralajmëroi se Ukraina mund ta humbasë luftën pa ndihmën e SHBA-së. Vendet e NATO-s i premtojnë Ukrainës ndihmë për mbrojtjen ajrore. Sipas drejtorit të CIA-s, William Burns, pa ndihma të tjera nga SHBA-ja Ukraina mund ta humbasë luftën

BE synon të përmirësojë lëvizjen mes 27 vendeve anëtare të tij dhe Mbretërisë së Bashkuar, veçanërisht për njerëzit e moshës mes 18 dhe 30 vjeç. Por Mbretëria e Bashkuar ka reaguar ftohtë ndaj këtij propozimi. Komisioni Europian mendon se studentët dhe

Përderisa përfaqësuesit e Listës Serbe gëzojnë mbështetjen e Beogradit për të marrë pjesë në institucionet e Kosovës, madje edhe kur betohen në Kushtetutën e Kosovës, anëtarët e tjerë të komunitetit serb të Kosovës ndalohen, arrestohen ose merren në pyetje, nën

Turqia është një partner i rëndësishëm strategjik, prandaj BE-ja dëshiron të negociojë përsëri me qeverinë turke lidhur me migrimin dhe lehtësimin e vizave. Pas vitesh ngecjeje BE-ja dëshiron të ringjallë marrëdhëniet me Turqinë. Bashkimi Evropian ka interes strategjik për një mjedis

Sipas disa mediave amerikane, Izraeli ka kryer me gjasë një operacion ushtarak kundër Izraelit. Në Isfahan ka pasur shpërthime të forta. Qeveria iraniane ka bërë fjalë për dronë që kanë arritur të elimonohen. Izraeli i është kundërpëgjigjur Iranit të premten natën,

Rusia ka dënuar shkencëtarin rus, Alexander Kuranov, i cili ka punuar në teknologjitë hipersonike, me shtatë vjet burgim për tradhti, pasi është akuzuar për dhënien e sekreteve shtetërore shtetasve të huaj, raporton Reuters. Një përfaqësues i sistemit gjyqësor të Shën Petersburgut

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të kërkojë për mbështetje shtesë ushtarake për fushatën mbrojtëse të shtetit të tij kundër Rusisë. Këtë kërkesë ai është planifikuar që ta bëjë gjatë një takimi urgjent me ministrat e Mbrojtjes të shteteve të NATO-s me

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan Markle. Princi Harry zgjodhi ditën kur ai dhe Meghan u larguan nga Frogmore Mansion si ditën kur ata filluan zyrtarisht qëndrimin

Të paktën 20 persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e përmbytjeve në Emiratet e Bashkuara Arabe, raporton BBC. Përmbytjet bënë që të ndërpriten fluturimet në aeroportin e dytë më të ngarkuar në botë, atë Ndërkombëtar të Dubait. Ky aeroport këshilloi pasagjerët

Një studim i Institutit të Potsdamit për Kërkimin e Ndikimit të Klimës (PIK) i publikuar në revistën shkencore “Nature” thotë se ndryshimi i klimës mund të shkaktojë deri në vitin 2050 një rënie prej rreth 20% të prodhimit të përgjithshëm

Partia konservatore në pushtet e Kroacisë, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) e udhëhequr nga kryeministri Andrej Plenkoviç fitoi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të së mërkurës. Bashkimi Demokratik Kroat mbështet kursin pro-perëndimor, por atij do t’i duhet mbështetja e grupeve të ekstremit të

Dy gjermanë me origjinë ruse u arrestuan nën dyshimin se po planifikonin operacione sabotuese kundër Gjermanisë në emër të Rusisë. Shtetasit, Dieter S. dhe Alexander G. nga Bayreuth dyshohet se po fotografonin instalimet ushtarake dhe linjat hekurudhore për të përgatitur sulme

Bashkimi Evropian është i informuar për rastin e ndaljes së udhëtarëve dhe autobusëve nga Kosova nga autoritetet e Serbisë dhe është duke ndjekur situatën për së afërmi. Në këtë rast BE-ja konstaton se Serbia është duke e shkelur marrëveshjen për lirinë