AlbanianEnglish
Image Alt

Diaspora

Besoj edhe ju e keni vënë re se çdo postim në Instagram mban një fotografi tashmë, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Ikonat e futbollit për herë të parë, janë shfaqur në një reklamë të përbashkët për një bashkëpunim me Louis

Michelle Obama, ish-zonja e parë e SHBA-ve, ka promovuar librin e saj të ri të titulluar “The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times”. Këtë prezantim e bëri me ish-prezantuesen, Ellen DeGeneres dhe me të u shpreh se gjatë qëndrimit të

Ndërkohë që Krishtlindjeve u duhet më më shumë se një muaj kohë për të ardhur, filmi i parë i kësaj atmosfere festive është shfaqur, ku aktorja Lindsay Lohan është në rolin kryesor. “Falling for Christmas” ka të bëjë me bëjë

Ai është i kudogjendur dhe i përfolur për trajnimet e tij motivuese që ka sjellë në Shqipëri. Pavarësisht komenteve dhe kritikave Ermal Mamaqi duket se nuk dëshiron të ndalet dhe kësaj here jashtë skenës e takojmë edhe në Panairin e Librit. https://www.youtube.com/watch?v=CQ8s2UEv7Co “Në

Autori dhe përkthyesi i njohur irlandez Frank O'Connor prezantohet për herë të parë me lexuesin shqiptar nëpërmjet veprës "Kompleksi im i Edipit dhe rrëfenja të tjera", ku stafetën e kësaj njohje e mban përkthyesi Sokol Çunga. https://www.youtube.com/watch?v=Nc8Xi8N67D4 Kemi një përmbledhje prej 30

Bledi Shishmani (kompozitor-pianoforte) i njohur si pjestar dhe themelues i grupit Akullthyesit,  një ndër grupet e krijuara në Elbasan në vitin 1989. Bledi Shishmani kishte eksperiencë dhe të mëparshme në skenën e muzikës, në vitet 1987-88 prezantohet si kompozitor ne

Rrugëtimi i Kristian Sevdarit në Norvegji nisi disa vite më parë si student për të vazhduar më vonë si kërkues shkencor. Rastësisht ai do të njihej me një grup kërkimor shkencor mbi energjitë e rinovueshme për të punuar temën e

Deklarata e ministres së brendshme britanike, Suella Braverman ka shkaktuar debat dhe retorika të shumta, në Shqipëri dhe në parlamentin britanik. Ndalur tek çështja e emigrantëve, ministrja Braverman iu referua shqiptarëve që largohen me gomone, duke përdorur termin kriminelë dhe pjesë

Pas një beteje me kancerin, aktori i famshëm Kevin Conroy, i njohur për zërin e Batman, ka vdekur në moshën 66-vjeçare. Zëri i thellë dhe i ashpër i Batman-it nga Conroy-t u vlerësua gjerësisht nga kritikët dhe fansat e librave komikë. Conroy

Në të gjithë botën të shumtë janë ata persona të cilët luftojnë për të qenë drug free. Nisur nga historia e saj, Eni Dyrmo vendosi të bashkoj në një program, i cili i vjen në ndihmë të gjithë personave konsumues

Ermir Lushnjari ka emigruar që në moshën 15 vjeçare në Itali. Në profesion jurist aktualisht ai punon si këshilltar ligjor për emigracionin në Verbania, Itali. Por si nisi rrugëtimi i tij dhe ideja e krijimit të një aplikacioni për të

Pedagogu dhe regjisori Aldi Hysotoçi tregoi për Tibo News sesi është të jesh mes dy dashurive regjisë dhe mësimdhënies. Pedagogu Hysotoçi u shpreh se për të gjithë studentët e Univeristet të Arteve është një sfidë pasi tregu i punës nuk është

Aurora Dollenberg, e lindur në qytetin e Fierit, pasi mbaroi studimet vendosi të shkoi drejt Gjermanisë për të siguruar një të ardhme internacionale. Prej 10 vitesh Aurora punon dhe jeton në Gjermani si profesioniste mjekësore duke hapur dy klinika private

Në moshën 4 vjeçare Ravajol Hasani do të largohej nga Shqipëria drejt Greqisë. Atje ai arriti të bëjë realitet ëndrrën për të qenë një shef kuzhine në të ardhmen. Sot Ravajoli numëron arritje dhe çmime të shumta, mes tyre edhe vlerësimin

Edison Myrteza i lindur dhe rritur në qytetin e serenatave Korçën. I apasionuar pas muzikës dhe gazetarisë. Nis të merret me media dhe radio fillimisht duke nisur me programet e të rinjve në Radio Korça për të nisur dhe përfunduar

Refugjatët shqiptarë kthehen në objekt debatesh mes politikanëve britanikë, kryesisht  për kushtet me të cilat përballen emigrantët në qendrat e strehimit. Por ministrja e Brendshme Suella Braverman ka shigjetuar emigrantët shqiptarë, duke thënë se duhet përshpejtuar procesi i shqyrtimit të

Luiz Inácio Lula da Silva u zgjodh presidenti i Brazilit pas një gare të diskutueshme dhe të ngushtë në një nga demokratët më të populluar në botë. Ai mori 50,89% të votave, në 99,76 % të votave të numëruara, duke

You don't have permission to register