Image Alt

Lifestyle

Aeroplani Loganaira në fluturimin LM711 lidh ishujt Westray dhe Papa Westray në arkipelagun Orkney të Skocisë. Fluturimi zgjat vetëm 53 sekonda, kur era është e favorshme dhe kur pasagjerët nuk kanë shumë bagazhe. Me bagazhe dhe mot jo të favorshëm,

Sigurisht ne të gjithë kemi një rutinë tonën që e ndjekim gjatë përditshmërisë. Mund të jetë një zile alarmi në telefon, pirja e kafesë çdo mëngjes, një çaj i ngrohtë apo një vakt i bollshëm, zgjedhja shpesh është personale. Por, nëse

Amsterdam ka marrë vendimin për të ndaluar ndërtimin e hoteleve, si pjesë e luftës kundër turizmit masiv, sipas një deklarate të qeverisë lokale. “Ne duam që qyteti të jetë një vend i mirë si për banorët dhe vizitorët. Kjo do të

Gluteni ka nam të keq: Gjithnjë e më shumë vetë nuk e durojnë dot këtë proteinë që gjendet tek gruri dhe drithëra të tjera. A duhet për këtë arsye që ushqimi të mos përmbajë fare gluten? Përgjigja është thjesht Jo. Picat,

Në një shoqëri dhe epokë të ushqyer nga ambicia dhe dëshira për sipërmarrje, ekziston një grup i dalluar individësh që kanë arritur pasuri të paimagjinueshme. Këta liderë të jashtëzakonshëm, të cilët zotërojnë vizion dhe inovacion, janë ngjitur në nivelet më

Një prirje e re shqetësuese po shihet tek të rinjtë, një rritje e llojeve të ndryshme të kancerit, të cilat më parë ishin mjaft të rralla tek ata nën 50 vjeç. Kanceri tek të rriturit më të rinj është në rritje,

Angelina Jolie ka pretenduar se Brad Pitt ka abuzuar ndaj saj përpara incidentit të avionit të vitit 2016 që çoi në fundin e martesës së tyre 10-vjeçare. Ylli i Maleficent, 48, dhe aktori i Fight Club, 60 vjeç, u ndanë në

E ashtuquajturi “intermittent fasting”, metoda e të ushqyerjes që e përqendron konsumimin e vakteve në një hapësirë prej 8 orësh nuk është edhe aq e sigurt sa e mendon. Një studim i ri i sapoprezantuar për “American Heart Association” ka dalë

Studiuesit shikuan se cilat zakone të përditshme mund të përmirësojnë kujtesën tonë dhe dolën me një shumë të thjeshtë dhe të lehtë. Përveç fjalëkryqeve dhe lojërave të kujtesës, ka gjëra shumë më të thjeshta që mund të bëjmë. Një prej tyre është

Vetmia shpesh quhet sëmundja e shekullit të 21-të. Kjo gjendje madje përmendet si një "kërcënim akut për shëndetin global", me ndikimin e tij në trup të krahasuar me pirjen e 10-15 cigareve në ditë. Psikoterapistja Anna-Maria Breysacher shpjegon se vetmia është

Mishi është i nevojshëm për mbrojtjen kundër depresionit dhe ankthit, pohon dietologia dhe psikiatria nga Harvard, Dr. Georgia Ede. Pavarësisht nga numri në rritje i vegjetarianëve dhe veganëve vitet e fundit, ajo argumenton se heqja dorë nga mishi mund të jetë

COVID-19 mund të dëmtojë zemrën e një personi edhe nëse koronavirusi nuk infekton drejtpërdrejt indin e zemrës, ka zbuluar studimi i ri. Inflamacioni i rëndë që COVID-19 shkakton në organe të tjera, si mushkëritë, duket se në mënyrë indirekte shkakton dëmtim

Si të forconi imunitetin me disa metoda të thjeshta? Ja disa prej tyre! Zgjidhni dashurinë Duke pasur parasysh se shëndeti fizik dhe mendor janë të lidhur bashkë, ju duhet t’i jepni përparësi asaj që ju bën të ndiheni më mirë. E qeshura,

Të rinjtë janë më pak të lumtur në krahasim me gjeneratat e tjera, pasi janë duke vuajtur atë që mund të konsiderohet si krizë e moshës së mesme, ka zbuluar raporti Raporti Botëror i Lumturisë për vitin 2024, ndërsa mjeku

Miqtë e Kate Middleton, Princeshës së Uellsit, thuhet se parashikojnë se ajo do të flasë hapur për shëndetin e saj kur të kthehet në angazhimet publike. Kate Middleton iu nënshtrua një operacioni për një gjendje të panjohur në Klinikën e Londrës

Kimikatet toksike që fshihen në enët e gatimit, make-up dhe tualet mund të dëmtojnë zemrën. Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej vitesh për rreziqet e substancave perfluoroalkil, ose PFAS. Të quajtura 'kimikate të përhershme' sepse mund të qëndrojnë në mjedis për qindra vjet,

Të biesh në dashuri është emocionuese, ndonjëherë e ndërlikuar, por gjithëpërfshirëse. Ju nuk mund të mos e imagjinoni një të ardhme së bashku. Por, si të kuptoni nëse ai/ajo është shpirti juaj binjak? Koncepti mund të jetë pak frikësues. Por marrëdhëniet binjake