Johnson viziton Kievin për së dyti

Kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë të dytë të paparalajmëruar në kryeqytetin ukrainas Kiev të premten për t’u takuar me presidentin Volodymyr Zelenskyy.

Ai do të fliste në një ngjarje politike në veri të Anglisë, por e anuloi në minutën e fundit.

Kjo është vizita e dytë e Johnson në Ukrainë që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë më 24 shkurt, pas udhëtimit të tij në prill.

Johnson shkroi në Twitter në lidhje me vizitën e tij të premten, duke thënë: “Zoti President, Volodymyr, është mirë të jesh përsëri në Kiev”.

Një deklaratë e Downing Street tha se Britania “ofroi të nisë një operacion të madh trajnimi për forcat ukrainase, me potencialin për të trajnuar deri në 10,000 ushtarë çdo 120 ditë”.

Johnson tha: “Vizita ime sot, në thellësi të kësaj lufte, është për të dërguar një mesazh të qartë dhe të thjeshtë për popullin ukrainas: Mbretëria e Bashkuar është me ju dhe ne do të jemi me ju derisa të mbizotëroni përfundimisht.”

“Ndërsa ushtarët ukrainas qëllojnë raketa britanike në mbrojtje të sovranitetit të kombit tuaj, ata e bëjnë këtë edhe në mbrojtje të vetë lirive që ne i marrim si të mirëqena.”

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar tha se ai “i ofroi presidentit Zelenskyy një program të ri të madh trajnimi ushtarak që mund të ndryshojë ekuacionin e kësaj lufte, duke shfrytëzuar forcat më të fuqishme, vendosmërinë ukrainase për të fituar”.

“Dy muaj pas vizitës sime të fundit, vendosmëria dhe qëndrueshmëria e Ukrainës janë më të forta se kurrë dhe e di se vendosmëria e pathyeshme do t’i mbijetojë gjatë ambicieve të kota të presidentit Putin, ” tha Johnson.

“Rusia duhet të paguajë çmimin më të lartë për luftën”

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me Johnson, Zelenskyy tha se forcat ruse po synonin njerëzit e zakonshëm ukrainas dhe infrastrukturën civile.

“Rusët po godasin shtëpitë, shkollat, spitalet, universitetet, transportin. Mbështetja mbrojtëse kundër raketave ruse duhet të jetë një prioritet për partnerët tanë, të gjithë ne”, tha ai.

Përforcimi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës është imperativ, tha Zelenskyy, duke shtuar se ka pasur përparim drejt këtij qëllimi gjatë diskutimeve me Johnson.

Ai përsëriti nevojën për më shumë dhe sanksione më të ashpra ndaj Rusisë.

“Rusia duhet të paguajë çmimin më të lartë për luftën”, theksoi ai, duke shtuar se Moska gjithashtu duhet të detyrohet të kompensojë Ukrainën për dëmin dhe shkatërrimin që ka shkaktuar në vend.

Ai fajësoi Rusinë për krizën globale të ushqimit, duke thënë se bllokimi i porteve të Ukrainës po shkakton mungesë ushqimi në botë.

Problemi, theksoi ai, është shkaktuar vetëm nga agresioni rus.

Zelenskyy gjithashtu riafirmoi angazhimin e Ukrainës për të mposhtur Rusinë.

“Nuk kam dyshim se do ta fitojmë luftën,” tha ai.

 

*TiboNews