Finlanda mbyll kufinjtë për turistët rusë

Finlanda tha të enjten se do të mbyllte kufirin e saj për turistët rusë në mesnatë, duke mbyllur rrugën e fundit të mbetur të drejtpërdrejtë tokësore për në Bashkimin Evropian për ta, pasi mijëra rusë kërkojnë të shmangin rekrutim në luftën në Ukrainë.

Qeveria tha se masa do të çonte në një rënie të konsiderueshme të trafikut ndërkufitar pasi pothuajse 17,000 rusë kaluan kufirin në Finlandë gjatë fundjavës.

“Hyrja e qytetarëve rusë për qëllime turistike në Finlandë rrezikon marrëdhëniet ndërkombëtare të Finlandës,” tha në një konferencë shtypi Ministri i Jashtëm Pekka Haavisto, duke shpjeguar se vendimi kishte pasuar bisedimet me Ukrainën dhe fqinjët.

Haavisto tha se hyrja për vizita familjare, si dhe për punë dhe studime, do të lejohej.

Vendimi do të thotë se qeveria finlandeze, e kujdesshme për të qenë një vend tranzit në zonën Shengen të Evropës Perëndimore, u bashkua me vendet e tjera anëtare të BE-së që ndajnë kufijtë tokësorë me Rusinë, e cila kishte ndaluar tashmë turistët rusë. Ndalimet e BE ishin pjesë e një sërë sanksionesh dhe hapa të tjerë të ndërmarrë kundër Rusisë nga Perëndimi që kur Moska pushtoi Ukrainën më 24 shkurt.

Shtetet baltike dhe Polonia argumentuan se turistët rusë përbënin një kërcënim për sigurinë kombëtare. Estonia shprehu zhgënjimin që Finlanda nuk ishte bashkuar me to. Ukraina ka thënë se rusët duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të kërkojnë të ndalojnë luftën.

BE-ja ka ndaluar të gjitha fluturimet nga Rusia, duke lënë të disponueshme vetëm lidhjet e transportit hekurudhor dhe rrugor dhe këtë muaj ra dakord të kufizojë lëshimin e vizave të zonës Shengen për udhëtim të lirë.

Të rinjtë rusë thonë se u larguan nga frika se do të thirreshin për luftë.

Pothuajse 17,000 rusë që kaluan kufirin në Finlandë gjatë fundjavës, përfaqësojnë një rritje prej 80% nga një javë më parë, thanë autoritetet finlandeze të hënën.

Të enjten, kishte radhë të gjatë makinash që kalonin në vendkalimin kufitar Vaalimaa, megjithëse trafiku ishte qetësuar disi pas fundjavës.

“Ne kemi indikacione se autoritetet ruse kanë ndryshuar politikën e tyre,” tha kreu i kontrolleve kufitare Tuomas Laosmaa, duke shtuar se numri i të rinjve rusë që kalonin kishte rënë të mërkurën.

Sipas informacionit të dhënë nga kalimtarët e kufirit, ka autoritete ushtarake në pikat e kalimit në anën ruse, duke shtuar se ishte e paqartë nëse zyrtarët po kryenin rekrutim vullnetar apo thirrje të detyrueshme.

Prania e oficerëve ushtarakë rusë duket se ka çuar në një ndryshim se kush vjen në kufirin finlandez.

Njoftimi i javës së kaluar për mobilizimin e parë publik të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, për të mbështetur luftën e saj të lëkundur në Ukrainë, shkaktoi një nxitim për në kufi, arrestimin e protestuesve dhe shqetësim në popullatën e gjerë.

 

*TiboNews