Image Alt

BE Tag

Çmimet në Itali ishin 8.4 për qind më të larta në gusht se sa një vit më parë, një nivel që nuk ishte regjistruar që nga dhjetori 1985, raportoi Instituti Kombëtar i Statistikave të vendit (ISTAT). Të dhënat paraprake nga ISTAT

A duhet të lejohen rusët të hyjnë në vendet e BE-së për kohë të lirë? Ministrat e jashtëm të BE-së nuk janë të bashkuar nëse dhe në çfarë mase do t'i ndalojnë rusët të udhëtojnë brenda bllokut pas pushtimit të

Rusia ndaloi furnizimet me gaz përmes një tubacioni të madh drejt Evropës të mërkurën, duke intensifikuar një betejë ekonomike midis Moskës dhe Brukselit dhe duke rritur perspektivat e recesionit dhe racionimit të energjisë në disa nga vendet më të pasura

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë janë takuar në Bruksel për një tjetër përpjekje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për të zgjidhur çështjet e vazhdueshme midis dy shteteve rivale të kohës së luftës që kanë rritur tensionet në Ballkan. Shefi i politikës

Inflacioni në eurozonë po vazhdon të rritet në nivele rekord, duke arritur në 8.9 për qind në korrik. Kjo situatë sa vjen e përkeqësohet pasi inflacioni ishte 8.6 për qind në qershor, 8.1 për qind në maj dhe 7.4 për qind

Rrjedhat përmes gazsjellësit Nord Stream 1 ranë në rreth një të pestën e kapacitetit normal këtë të mërkurë. Kremlini ka mohuar të gjitha pretendimet se është një veprim i qëllimshëm për të ushtruar presion mbi Evropën. Zëdhënësi Dmitry Peskov tha se çdo

SHBA dhe BE kanë firmosur një marrëveshje të rëndësishme për gazin natyror të lëngshëm, në një përpjekje për të reduktuar varësinë e Evropës nga energjia ruse. Sipas marrëveshjes, SHBA do i sigurojë BE të paktën 15 miliardë metra/kub karburant shtesë, të

Aplikimet e shqiptarëve për azil shënuan rënie në tetor dhe në nëntor, por në nivelet më të larta post- pandemike. Sipas EUAA,  Agjencia për Azil e Bashkimit Europian, në nëntor pati 1121 aplikime nga shtetas shqiptarë për azil në një 

Pacientët e Covid në vendet europiane do kenë mundësi të trajtohen me dy medikamente të reja; Paxlovid të Pfizer dhe Molnupiravir të Merck. Ato nuk janë miratuar zyrtarisht, por rregullatori i Barnave në BE i ka këshilluar vendet të përdorin këto