Artiste ndërkombëtare e vitit për herë të tretë, Taylor Swift shkruan historinë

Taylor Swift është shpallur artistja botërore e regjistrimeve të vitit për të tretën herë,  duke e bërë atë më të dekoruarën në historinë dhjetëvjeçare të çmimit.

Superylli i popit, 33 vjeç, fitoi më parë çmimin në 2014 dhe 2019 dhe tani është emëruar nga IFPI, e cila përfaqëson interesat e industrisë së regjistrimeve në mbarë botën, si marrësi i tij për vitin 2022.

I llogaritur sipas performancës mbarëbotërore të një artisti ose grupi në formatet muzikore dixhitale dhe fizike gjatë vitit, titulli më parë ka përfshirë Ed Sheeran, Adele dhe Drake.

Kthimi i Swift në krye të tabelës u “fuqizua” nga publikimi i albumit të saj Midnights në tetor 2022.

Këtë vit Swift po niset si pjesë e turneut të saj të madh Eras me mbështetjen e akteve duke përfshirë Paramore dhe Haim, si dhe artisten solo Phoebe Bridgers.

Pas saj në listën e këtij viti janë superyjet e K-pop BTS në numrin dy dhe reperi kanadez Drake që renditet i treti.

Në vendin e katërt është reperi dhe këngëtari portorikan Bad Bunny ndërsa The Ëeeknd zë vendin e pestë.

Harry Styles zë vendin e tetë ndërsa Sheeran në 10.”