Image Alt

të përgjithshme

Romario, është kthyer nga pensionimi në moshën 58-vjeçare. Braziliani ka nënshkruar për klubin e tij të fëmijërisë America Rio De Janeiro, ku në të njëjtën kohë është edhe presidenti i tyre. Në një intervistë të shkurtër, Romario e ka shpjeguar vendimin

Është ngritur në Elbasan Qendra Rajonale e Inovacionit të Institutit Evropian të Teknologjisë dhe Inovacionit për Lëndët e Para. Do të jetë e vetmja qendër në Ballkanin Perëndimor dhe është ngritur falë mbështetjes se Bashkimit Evropian. Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku e pranishme në

UEFA do organizojë në kryeqytetin Tiranë një mbledhje të nivelit të lartë me pjesëmarrjen e drejtuesve të 11 federatave të futbollit të Europës Juglindore. Mbledhja do mbahet në ambientet e “Shtëpisë së Futbollit” në selinë qendrore të Federatës Shqiptare të Futbollit

Studiuesit janë duke zhvilluar një mjet të ri për të ndihmuar programet e inteligjencës artificiale (AI) t’i verifikojnë faktet që i thonë njerëzit, në mënyrë që të detektohen gënjeshtrat mbi të dhënat e tyre personale. Sipas artikullit të publikuar në

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka kërkuar nga Agjencia e Mbikëqyrjes Policore që të ngrejë stekën në goditjen e korrupsionit në radhët e Policisë së Shtetit, duke tejkaluar nivelin e derisotëm të shefave të Komisariatit. Deklarata e Ballës u bë gjatë

Klubet shqiptare të futbollit duhet që në pak ditë të dorëzojnë bilancet në Federatën Shqipare të Futbollit, por edhe në shtetin shqiptar. Javën e ardhshme sektori i licencimit në FSHF do nisë kontaktet direkte me klubet, pas një faze monitorimi që

Samsung do të mbajë eventin e radhës Galaxy Unpacked në më pak se një muaj, dhe do të prezantojë serinë e re të pajisjeve Galaxy S24. Galaxy S24 do të ketë një ekran 6.2 inç Dynamic AMOLED 2X me rezolucion FHD+

E drejta e autorit për versionin më të hershëm të Mickey Mousit ka skaduar. Çfarë nënkupton kjo për miun më të famshëm të botës? Disney i ka skaduar e drejta autoriale për versionin më të hershëm të Mickey Mouse-it. Për herë të

Një tragjedi ka ndodhur në New York të SHBA pak para ndërrimit të vitit, ku 4 anëtarët e familjes Morgan u gjetën të vrarë në shtëpinë e tyre në Clarkstown.

Policia vendase raportoi të shtunën se rreshteri i policisë, Watson Morgan, 49 vjeç, vrau gruan e tij, shqiptaren Ornela Rora 43 vjeç dhe djemtë Liam 10 vjeç dhe Gabriel 12 vjeç, më pas vrau dhe veten. Departamenti i Policisë Clarkstown njoftoi se hetimet do të vazhdojnë dhe kushdo që ka informacion në lidhje me këtë tragjedi i kërkohet t’ia tregojë policisë.

CNN e rëndit Shqipërinë në 10 vendet kryesore që duhen vizituar mes 24 destinacioneve të vitit 2024. Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një reagimi në Facebook, teksa ka shpërndarë edhe artikullin e CNN shprehet se tashmë Shqipëria shihet si një model i

Nga 1 janari, automjetet me targa kosovare mund të qarkullojnë pa ndalim në territorin e Serbisë. Ky vendim është marrë nga qeveria serbe dhe hyn në fuqi zyrtarisht nga 1 janari i 2024. Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovë në Qeverinë

Jini të sinqertë: a i bëni gjithmonë një pastrim të mirë të gjithë trupit kur bëni dush? Ju mund të jeni duke dalë me nxitim nga dera dhe duke u përpjekur të freskoheni sa më shpejt që të jetë e mundur,

Lotët e femrave mund të zvogëlojë sjelljen agresive te meshkujt, sipas një studimi të ri dhe mund të shpjegojë pse të qarat evoluan tek njerëzit. Edhe pse lotët janë pa aromë, studimi tregoi se ata lëshojnë një sinjal kimik që bllokon

Google ka bërë publik një përmbledhje mbi pyetjet më të shumta që janë shtruar në motorin e kërkimit për vitin 2023. E sigurisht që dominoi lufta mes Hamasit dhe Izraelit. Të dhënat globale të Google, treguan se pyetjet mbi luftën u

Farat e lirit  mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit, sugjeron një studim i fundit. Studiuesit në Nebraska dhe Kanada u dhanë minjve femra vaj liri, i cili përmban lignan, një përbërës që gjendet në ushqimet e pasura

Mediat britanike shkruajnë për vizitën e Rita Orës në Kosovë,  duke zbuluar projektin që po realizon në vendlindje   Këngëtarja  është bashkuar me ekipin që qëndron pas dokumentarit më të fundit të Nirvanas për të prodhuar filmin e saj për kulturën rinore

Ata që konsumojnë rregullisht mishin e kuq mund të jenë më të rrezikuar ndaj diabetit të tipit 2 më vonë gjatë jetës. Këtë ka treguar një studim i madh i botuar në The American Journal of Clinical Nutrition. Ata që