Image Alt

të përgjithshme

Home Office ka nisur një fushatë reklamuese që synon shtetasit shqiptarë për t'i penguar ata të emigrojnë në Britani. Reklamat, të cilat do të shfaqen në shqip në Facebook dhe Instagram, do të paralajmërojnë se njerëzit do të "përballen me ndalimin

Selena Gomez mori pjesë në koncertin e Beyoncé-s, ku fansat kapën një moment të sherrit të saj me një roje sigurie. Kur Selena mbërriti në koncertin në Paris, ajo u përfshi në një debat të ashpër me rojën e sigurisë që

Ekspertët e sigurisë kanë zbuluar një aplikacion në dukje të padëmshëm për regjistrimin e ekranit në Google Play Store, i cili u shndërrua në një aplikacion spiun muaj më vonë. Studiuesit në kompaninë e sigurisë kibernetike, ESET thanë se zbuluan se

Organizata Botërore e Shëndetësisë është si kartelet e Kolumbisë. Kjo është dearata e Mislav Kolakusiç, anëtarit të parlamentit kroat dhe ish gjyqtar që po xhiron rrjetin. Organizata Botërore e Shëndetësisë po u bën presion vendeve që të heqin dorë nga aftësia

Në fundjavën e Ditës së Përkujtimit, "The Little Mermaid" e Disney-t shkëlqeu në publik, duke mbajtur vendin e parë në shifrat e shitjeve të biletave. Filmi, i cili është xhiruar në mënyrë live-action dhe bazohet në filmin e animuar të

Aktorja e nominuar për Oscar, Salma Hayek vazhdon ta dashurojë bashkëshortin e saj si në fillim të lidhjes së tyre. Ata janë të martuar prej vitit 2009 dhe së fundmi aktorja ka bërë një dedikim për ditëlindjen e François- Henri

Që nga dita e lëshimit të ChatGPT, të gjithë, nga drejtuesit e studiove deri te drejtuesit e transmetimit dhe rrjetit, kanë drejtuar të njëjtën pyetje: "Si ta përdorim AI-n për të bërë gjërat më të shpejta/më të mira/më të zgjuara?"

Regjisores franceze Justine Triet i është dhënë çmimi kryesor në Festivalin e 76-të të Filmit në Kanë për shfaqjen e saj të mrekullueshme "Anatomy of a Fall". Juria e kryesuar nga regjisori suedez Ruben Ostlund, fituesi i vitit të kaluar,

Këngët e Queen janë të njohura në të gjithë botën dhe puna e grupit po pritet të shitet për një shumë të mrekullueshme. Një burim i njohur në botën e blerjes së muzikës ka deklaruar për CNN se diskutimet për

Organizata Qëndresa Qytetare kundërshton planin e qeverisë për të mbyllur Akademinë e Studimeve Albanoligjike dhe për ta bashkuar atë me Akademinë e Shkencave. Në një deklaratë publike, Qëndresa thekson se akademia e studimeve albanologjike është institucioni kryesor në ruajtjen e

Recep Tayyip Erdogan është rizgjedhur për një mandat të tretë pesëvjeçar si president i Turqisë pas një garë të ngushtë me rivalin republikan, Kemal Kiliçdaroglu. Erdogan mori 2 milionë vota më shumë se kundërshtari i tij, por nuk arriti të

Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të karakterizojnë kushtet e motit në të gjithë vendin, por pas mesdite pritet shtim i vranësirave duke rrezikuar rrebeshe shiu në zonat malore si edhe shira të dobët dhe lokalë në bregdet dhe

Vaji i avokados që e shohim shpesh në markete e ku dallohet ngjyra e vajit e hapur dhe që mban etiketa të tilla si: vaj i shëndetshëm, në fakt nëse përgatitet siç duhet mban ngjyrë të errët. Një studim i

Me kalimin e moshës, njerëzit preken nga shumë ndryshime dhe probleme, mes tyre humbja e kujtesës. Por një studim i fundit ka zbuluar se humbja e kujtesës mund të trajtohet  me multivitamina. Gjetjet nga studimi Cosmos-Web lidhen mes përdorimit të

Kompania e Musk për implantet truri, Neuralink, ka fituar miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA për të zhvilluar prova klinike në njerëz. "Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme të ekipit Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me

Një film që ka ndjenjën se është në proces realizimi për vite të tëra, por traileri i fundit për "Barbie" nga Greta Gerwig sapo është publikuar. Me një grup aktorësh fantastik (Margot Robbie, Ryan Gosling, Dua Lipa, Nicola Coughlan, Helen Mirren,

Një prej drejtuesve të mëdhenj të mëparshëm të Google ka njoftuar së fundmi se inteligjenca artificiale do të shfrytëzohet për të vrarw njerëz në të ardhmen. Eric Schmidt, i cili ka kryer detyrën e CEO të këtij gjiganti të kërkimit