Image Alt

Argëtim

Arnold dhe Artan Balla janë dy vëllezërit të cilët na bënë krenarë teksa i njohëm në America’s Got Talent dhe më pas me një performancë dinjitoze në Spanjë. Dy vëllezërit shqiptarë tashmë kanë hedhur hapin e madh duke thyer një rekord

Biologu dhe fituesi i çmimit Nobel, Venki Ramakrishnan analizoi përpjekjet dhjetëvjeçare të shkencëtarëve për të gjetur çelësin e jetës së përjetshme duke i kriopruar njerëzit pas vdekjes. Shkencëtarët shpresojnë që në të ardhmen kur teknologjia të jetë më e avancuar,

Më 31 mars, njerëzit në të gjithë Evropën lëvizën orët e tyre një orë përpara, por kjo mund të jetë një nga herët e fundit që ndodh. Kjo pasi nëse një peticion nga ekspertët rezulton i suksesshëm, përpjekjet në BE për

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka mirëpritur sot 152 pasagjerët e parë që zbritën në Rinas nga Madridi, me linjën e re të fluturimeve të kompanisë Iberia. Kryeministri Edi Rama bëri njoftimin në rrjetet sociale ku tregoi edhe mikpritjen e stafit dhe

Herën tjetër që do të përpiqeni të kërkoni një destinacion për pushime në plazh, mund t'ju duket e dobishme ta bazoni kërkimin tuaj në teorinë e ngjyrave. Të paktën, kështu bënë ekspertët e udhëtimeve në platformën e rezervimit të vilave

Miqtë e Kate Middleton, Princeshës së Uellsit, thuhet se parashikojnë se ajo do të flasë hapur për shëndetin e saj kur të kthehet në angazhimet publike. Kate Middleton iu nënshtrua një operacioni për një gjendje të panjohur në Klinikën e Londrës

Eurostat ka renditur së fundmi Shqipërinë të parën nga vendet e Europës për rritjen më të madhe të net-qëndrimeve të turistëve përgjatë vitit 2023, krahasuar kjo me një vit më parë. Të dhënat e Eurostat, tregojnë se nga Janari deri në

Sot festohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Dita e Verës filloi të festohej masivisht në të gjithë Shqipërinë në dekadat e fundit. Por Elbasani ka meritën se ka mbajtur “gjallë” për shekuj këtë festë, dhe gjithë ritet

Të biesh në dashuri është emocionuese, ndonjëherë e ndërlikuar, por gjithëpërfshirëse. Ju nuk mund të mos e imagjinoni një të ardhme së bashku. Por, si të kuptoni nëse ai/ajo është shpirti juaj binjak? Koncepti mund të jetë pak frikësues. Por marrëdhëniet binjake

Agjërimi ka shumë forma dhe kohët e fundit ka shpërthyer në popullaritet pasi njerëzit mësuan për disa nga përfitimet që mund të ketë. Çdo vit, miliona myslimanë në mbarë botën ndërmarrin një muaj të një forme tjetër të agjërimit me

Puna në kantierin e rrugës Shëngjin-Velipojë po vijon. Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë sot disa pamje nga punimet që po kryhen në përfundimin e kësaj rruge. Rama shprehet se Shëngjin-Velipojë do të jetë së shpejti një nga rrugët turistike më spektakolare të

Krijuesi i “Dragon Ball”, një prej manga-ve më të shitura dhe me më shumë ndikim në Japoni dhe më tej në botë, ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare. Akira Toriyama pësoi një hematomë akute subdurale, një lloj gjakderdhjeje pranë trurit,

Një tjetër rekord në krahasim me vitin e kaluar ka thyer muaji shkurt i këtij viti. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Turizmit, rreth një milion turistë të huaj e kanë vizituar Shqipërinë në dy muaj e parë

Kartëmonedhat me portretin e Mbretit Karli i tretë do të hyjnë në qarkullim duke filluar nga 5 qershori 2024. Portreti i Mbretit do të shfaqet në modelet ekzistuese te të katër kartëmonedhave – £ 5, £ 10, £ 20 dhe

Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon katër vullnetarë për të kaluar një vit duke jetuar në Mars. Izolimi është shumë i garantuar. Misioni do të fillojë

Pothuajse nuk ka punë që të mos jetë stresuese herë pas here dhe në një studim afatgjatë, shkencëtarët kanë zbuluar se cila punë është më stresuese. Një agjent burse, një shofer autobusi, një mësues kopshti, një pilot, një mjek, të gjitha

Marsi i vitit 2024 me siguri do të hyjë në historinë e tre shenjave të zodiakut si muaji i përsosur për dashuri dhe romancë. Moti po ngrohet, dhe kjo me të vërtetë nuk ka të bëjë shumë me vendndodhjen, siç