Ukraina gati 6 muaj nga pushtimi rus

Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha në fjalimin e tij të përditshëm të shtunën, “Më kujtohet se çfarë më thanë dhe më këshilluan atëherë. Ukrainasit kanë vërtetuar se populli ynë është i pathyeshëm, mbrojtësit tanë janë të pathyeshëm.”

Zelenskyy tha, “Ne ende duhet të luftojmë, ne duhet të bëjmë ende shumë, ne ende duhet të këmbëngulim dhe të durojmë, për fat të keq. Por ukrainasit mund të ndihen krenarë për veten, vendin e tyre dhe heronjtë e tyre.

“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm,” shtoi ai, “se këtë javë Rusia mund të përpiqet të bëjë diçka të keqe, diçka mizore. I tillë është armiku ynë. Por në çdo javë tjetër gjatë këtyre gjashtë muajve, Rusia bëri të njëjtën gjë gjatë gjithë kohës, të neveritshme dhe mizore.”

Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi një dron në Krime të shtunën, thanë autoritetet ruse. Ky ishte incidenti i dytë i tillë në selinë e Flotës së Detit të Zi në tre javë.

Oleg Kryuchkov, një ndihmës i guvernatorit të Krimesë, tha gjithashtu pa elaboruar se “sulmet nga dronët e vegjël” shkaktuan mbrojtjen ajrore në Krimenë perëndimore.

Rusia e konsideron Krimenë si territor rus, por zyrtarët ukrainas nuk e kanë pranuar asnjëherë aneksimin e saj në vitin 2014.

Mikhail Razvozhaev, guvernatori i Sevastopolit, tha se droni që u rrëzua ra në çatinë e selisë së flotës ruse, por nuk shkaktoi viktima apo dëme të mëdha.

Razvozhaev postoi një deklaratë të re në Telegram të shtunën mbrëma duke u kërkuar banorëve të ndalojnë filmimin dhe shpërndarjen e fotografive të sistemit anti-ajror të rajonit dhe se si funksiononte ai.

Incidenti nënvizon cenueshmërinë e forcave ruse në Krime.

Në fillim të këtij muaji, shpërthimet në një bazë ajrore ruse shkatërruan nëntë avionë luftarakë rusë dhe në fillim të kësaj jave një depo municionesh ruse në Krime u godit nga një shpërthim. Një sulm me dron në selinë e Detit të Zi më 31 korrik plagosi pesë persona dhe detyroi anulimin e festimeve të Ditës së Marinës së Rusisë.

Autoritetet ukrainase nuk kanë marrë përgjegjësinë për asnjë nga sulmet, por Zelenskyy iu referua atyre, duke thënë se aty pritej përvjetorin e javës së ardhshme të pavarësisë së Ukrainës nga sundimi sovjetik.

“Ju mund ta ndjeni fjalë për fjalë Krimenë në ajër këtë vit, se pushtimi atje është vetëm i përkohshëm dhe se Ukraina po kthehet,” tha ai.

 

*TiboNews