Tërmeti me magnitudë 7.1 godet Filipinet

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Filipinet, ku për pasojë janë shënuar 5 humbje jete, 150 të plagosur rëndë dhe dhjetëra të tjerë të zhdukur. Sipas autoriteteve, bilanci i viktimave pritet të rritet për shkak të ndërtesave të shumta që janë shkatërruar.

Tërmeti me magnitudë 7.1 goditi ishullin Luzon të mërkurën, duke dëmtuar ndërtesa dhe duke pasuar lëkundje të forta edhe në kryeqytetin Manila.

Sipas ministrit të brendshëm të vendit, Benjamin Abalos, dhjetëra njerëz janë plagosur.

Duke folur në një konferencë shtypi, Presidenti Ferdinand Marcos Jr siguroi se përpjekjet e njerëzve për shpëtim dhe ndihmë do të vazhdojnë.

“…Deri në fund të ditës, shumica e këtyre rrugëve që kam përmendur që nuk janë të kalueshme duhet të jenë tashmë të disponueshme për përdorim. Unë nuk mendoj se është e nevojshme tani për të shpallur një emergjencë kombëtare.”

Agjencia shtetërore e sizmologjisë e Filipineve ka paralajmëruar se pasgoditjet e forta pritet të vazhdojnë.

Në Abra, provinca më e prekur, janë raportuar 58 rrëshqitje dheu dhe 173 ndërtesa të dëmtuara, sipas shifrave të qeverisë.

Në Manila, disa ndërtesa u evakuuan dhe sistemet hekurudhore të metrosë së qytetit u ndaluan në orën e pikut.

Filipinet janë të prirura ndaj katastrofave natyrore dhe janë të vendosura në “Unazën e Zjarrit” të Paqësorit aktiv sizmikisht, një brez vullkanesh dhe tërmetesh që harkohen rreth skajit të Oqeanit Paqësor.