Shkon në 74 numri i të vdekurve nga tërmeti në Kinë

Numri i të vdekurve nga një tërmet i fortë që goditi Kinën jugperëndimore është rritur në 74, njoftuan mediat shtetërore të mërkurën, pasi mijëra u evakuuan në strehimore të përkohshme dhe shirat e dendur kërcënuan të shkaktojnë më shumë rrëshqitje dheu.

Tërmeti me magnitudë 6.6 goditi rreth 43 kilometra në juglindje të qytetit të Kangding në provincën Sichuan në një thellësi prej 10 kilometrash të hënën, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Gazeta shtetërore People’s Daily tha se 34 njerëz vdiqën në qytetin Ya’an të Sichuan, ndërsa 40 vdekje u raportuan në prefekturën fqinje Ganzi.

Më shumë se 21,000 njerëz janë evakuuar nga zonat e prirura ndaj rrëshqitjeve të dheut ose shembjes së ndërtesave.

Ekipet e shpëtimit janë ende në kërkim të fshatrave të largëta në jugperëndimin malor të vendit në një garë për të gjetur të mbijetuarit e tërmetit, me dhjetëra njerëz që besohet të jenë të bllokuar ose të zhdukur.

Pamjet dramatike treguan mësueset e kopshteve që zgjonin fëmijët nga gjumi dhe i nxirrnin jashtë kur goditi tërmeti.

Tërmeti gjithashtu tronditi ndërtesat në kryeqytetin provincial të Chengdu, ku miliona janë të kufizuar në shtëpitë e tyre nën një bllokim të rreptë Covid-19 dhe në qytetin e afërt të Chongqing.

Të paktën 13 pasgoditje me magnitudë 3.0 dhe më lart ishin zbuluar që nga ora 7 e mëngjesit me orën lokale (2300 GMT) të martën, tha Qendra e Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë.

Operatori provincial i rrjetit dje tha se energjia ishte rikthyer në mbi 22,000 familje dhe se 12 strehimore emergjente në Ya’an ishin të lidhura me një furnizim të përkohshëm me energji elektrike pasi tërmeti ndërpreu energjinë elektrike në të gjithë zonat e fshatit.

Kabineti i Pekinit tha të hënën se kishte dërguar një ekip special për të udhëhequr përpjekjet, ku raportohet se më shumë se 6,500 njerëz ishin dërguar si pjesë e përgjigjes së shpëtimit emergjent.

Por Administrata Meteorologjike e Kinës paralajmëroi se zonat e goditura nga tërmeti do të përjetojnë “reshje të konsiderueshme” deri të enjten dhe se rrëshqitjet e dheut mund të pengojnë punën e shpëtimit.

 

*TiboNews