Reagojnë liderët botërorë për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II

Transmetuesit e lajmeve i dhanë lamtumirën Mbretëreshës Elizabeth II. Për shumicën dërrmuese të nënshtetasve të saj, ajo është monarkja e vetme që kanë njohur ndonjëherë.

Ajo mbijetoi jetën politike të 15 kryeministrave, duke emëruar atë të fundit Liz Truss.

Në një nga detyrat e saj të para si udhëheqëse e re e Mbretërisë së Bashkuar, Truss ngushëlloi një komb në zi.

“Mbretëresha Elizabeth II na dha stabilitetin dhe forcën që na nevojitej. Ajo ishte vetë shpirti i Britanisë së Madhe dhe ai shpirt do të zgjasë.”

Përtej Atlantikut, kryeministri kanadez Justin Trudeau foli shumë për një grua që ai e njeh që kur babai i tij, ish-kryeministri Pierre Elliott Trudeau, udhëhoqi vendin e Commonwealth. Kanadaja është ndër 15 kombet e Komonuelthit që Mbretëresha udhëhoqi.

“Ajo ishte një nga njerëzit e mi të preferuar në botë dhe do të më mungojë shumë.”

Një ngjarje e zymtë e hapur në bursën e Nju Jorkut ndërsa SHBA-të bënin nderimet e tyre.

Lajmi për vdekjen e Mbretëreshës u shpërnda gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

“Mbretëria e Bashkuar është një nga aleatët tanë më të ngushtë dhe përsëri zemrat tona shkojnë për popullin e Mbretërisë së Bashkuar, për Mbretëreshën dhe për familjen e saj,” tha sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre.

Nga njëri mbretëror te tjetri, mbreti i Spanjës Felipe i ofroi ngushëllimet e tij familjes mbretërore britanike.

“Mbretëresha Elizabeth do të mbahet mend si një nga mbretëreshat më të mira të të gjitha kohërave për shkak të dinjitetit, ndjenjës së detyrës, guximit dhe përkushtimit të saj ndaj popullit të saj gjithmonë dhe në çdo kohë. Mbretëria e Bashkuar dhe bota janë në zi”.

Ndërsa bota thotë lamtumirë, realiteti i një monarku të ri, Mbreti Charles III po vjen në fokus.

Në moshën 73-vjeçare, ai është më i moshuari që ka arritur ndonjëherë në fron.

 

*TiboNews