OKB: Fundi i pandemisë COVID është ‘në horizont’

Bota nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19, tha të mërkurën kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, këndvështrimi i tij më optimist deri më tani për krizën shëndetësore shumëvjeçare e cila ka vrarë mbi gjashtë milionë njerëz.

“Ne nuk jemi ende atje. Por fundi është në dukje,” u tha gazetarëve drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë virtuale për shtyp.

Ky ishte vlerësimi më optimist nga agjencia e OKB-së që kur shpalli një emergjencë ndërkombëtare në janar 2020 dhe filloi të përshkruajë COVID-19 si një pandemi tre muaj më vonë.

Virusi, i cili u shfaq në Kinë në fund të vitit 2019, ka vrarë afro 6.5 milionë njerëz dhe ka infektuar 606 milionë, duke tronditur ekonomitë globale dhe sistemet dërrmuese të kujdesit shëndetësor.

Përhapja e vaksinave dhe terapive kanë ndihmuar në frenimin e vdekjeve dhe shtrimeve në spital, dhe varianti Omicron i cili u shfaq në fund të vitit të kaluar shkakton sëmundje më pak të rënda. Vdekjet nga COVID-19 javën e kaluar ishin më të ulëtat që nga marsi 2020, raportoi agjencia e OKB.

Ende të mërkurën, ai u kërkoi përsëri kombeve të ruajnë vigjilencën e tyre dhe e krahasoi pandeminë me një garë maratonë.

“Tani është koha për të vrapuar më shumë dhe për t’u siguruar që të kalojmë kufirin dhe të korrim shpërblimet e gjithë punës sonë të palodhur.”

Vendet duhet të shikojnë me kujdes politikat e tyre dhe t’i forcojnë ato për COVID-19 dhe viruset e ardhshme, tha Tedros. Ai gjithashtu u bëri thirrje vendeve që të vaksinojnë 100% të grupeve të tyre me rrezik të lartë dhe të vazhdojnë testimin për virusin.

OBSH tha se vendet duhet të mbajnë furnizime adekuate të pajisjeve mjekësore dhe punonjësve të kujdesit shëndetësor.

“Ne presim që të ketë valë të ardhshme infeksionesh, potencialisht në momente të ndryshme kohore në të gjithë botën, të shkaktuara nga nënvariante të ndryshme të Omicron apo edhe variante të ndryshme shqetësuese”, tha epidemiologia e lartë e OBSH-së, Maria Van Kerkhove.

Me mbi 1 milion vdekje vetëm këtë vit, pandemia mbetet një emergjencë globalisht dhe brenda shumicës së vendeve.

“Vala e verës COVID-19, e drejtuar nga Omicron BA.4 dhe BA.5, tregoi se pandemia nuk ka përfunduar ende pasi virusi vazhdon të qarkullojë në Evropë dhe më gjerë,” tha një zëdhënës i Komisionit Evropian.

Takimi i ardhshëm i ekspertëve të OBSH-së për të vendosur nëse pandemia ende paraqet një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar do të mbahet në tetor, tha një zëdhënës i OBSH-së.

 

Emergjenca Globale

“Ndoshta është e drejtë të thuhet se shumica e botës po shkon përtej fazës së urgjencës së përgjigjes pandemike,” tha Dr Michael Head, studiues i lartë në shëndetin global në Universitetin e Southampton.

Qeveritë tani po shikojnë mënyrën më të mirë për të menaxhuar COVID si pjesë e kujdesit dhe mbikëqyrjes rutinë të tyre shëndetësore, tha ai.

Evropa, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara kanë miratuar vaksinat që synojnë variantin Omicron si dhe virusin origjinal ndërsa vendet përgatiten të nisin fushatat përforcuese të dimrit.

Në Shtetet e Bashkuara, COVID-19 fillimisht u shpall një emergjencë e shëndetit publik në janar 2020 dhe që atëherë ky status është rinovuar çdo tre muaj.

Departamenti i Shëndetësisë i SHBA-së është vendosur ta rinovojë atë përsëri në mes të tetorit për atë që ekspertët e politikave presin është hera e fundit përpara se të skadojë në janar 2023.

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë kanë thënë se pandemia nuk ka mbaruar, por se vaksinat e reja bivalente shënojnë një ndryshim të rëndësishëm në luftën kundër virusit. Ata parashikojnë se një vaksinë e vetme vjetore e ngjashme me vaksinën kundër gripit duhet të sigurojë një shkallë të lartë mbrojtjeje dhe ta kthejë vendin më pranë normalitetit.

 

*TiboNews