AlbanianEnglish
Image Alt

OKB Tag

Aktorja Priyanka Chopra Jonas dha fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku foli rreth ndryshimeve klimatike. Aktorja shtoi gjithashtu se solidariteti global është më i rëndësishëm se kurrë "pasi kriza klimatike ndikon jetë dhe mënyra jetese". Në një fjalim

Në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara priten liderët dhe përfaqësuesit e 193 vendeve anëtare, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të marrë pjesë në debatin e tij të përgjithshëm me videomesazh. Presidenti rus Vladimir Putin, ashtu si homologu i

Bota nuk ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë për t'i dhënë fund pandemisë COVID-19, tha të mërkurën kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, këndvështrimi i tij më optimist deri më tani për krizën shëndetësore shumëvjeçare e cila

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për mbështetje "masive" ndërkombëtare për Pakistanin e shkatërruar nga përmbytjet ndërsa vizitoi vendin të premten, duke e vlerësuar koston e dëmeve të lidhura me përmbytjet në 30 miliardë dollarë. Shirat rekord të

Me bombardimet e vazhdueshme pranë termocentralit më të madh bërthamor të Evropës duke shkaktuar shqetësim të gjerë për një katastrofë në pritje, mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së bëri thirrje të martën që luftimet të ndalen dhe të krijohet një zonë sigurie

Hetuesit nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) do të qëndrojnë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia për të konstatuar dëmin e shkaktuar nga granatimet e përsëritura në kompleks, ka thënë kreu i agjencisë së OKB-së. Ukraina ka akuzuar Rusinë për bombardimin

Një nga dy reaktorët operativë në kompleksin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia në Ukrainë është mbyllur për shkak të granatimeve ruse, tha të enjten operatori Energoatom. "Si rezultat i një tjetër bombardimi me mortaja nga forcat ruse,

Një ekip inspektimi nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është rrugës për në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, tha kreu i organizatës. Rafael Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) tha se ekipi pritej të mbërrinte në

Rusia ka bllokuar miratimin e një deklarate të përbashkët nga një konferencë e Kombeve të Bashkuara për çarmatimin bërthamor. Traktati i Mospërhapjes Bërthamore, i cili rishikohet nga 191 nënshkruesit e tij çdo pesë vjet, synon të parandalojë përhapjen e armëve bërthamore. Rusia

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka bërë thirrje që kompanitë e naftës dhe gazit të përballen me taksa të veçanta. Komentet e tij vijnë pasi rritja e çmimeve të energjisë të shkaktuar nga lufta në Ukrainë i shtyn fitimet

Dërgesa e parë zyrtare e grurit ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus arriti në ujërat territoriale turke te martën. Anija Razoni, me flamur të Sierra Leone do të inspektohet të mërkurën pranë Stambollit nga një ekip që përfshin zyrtarë rus

You don't have permission to register