Nuk bëj dush për ditë të tëra, hapet debati online dhe ekspertja i ‘vë’ vulën

Faji im që më jep kënaqësi është….të mos bëj dush për disa ditë. Këtë sekret tregoi America Ferrera në një intervistë të fundit me Vanity Fair.

Duke pranuar rutinën e higjienës joortodokse, Amerika i la të shokuar kolegët e saj Barbie, me Margot Robbie duke thënë: “Nuk e kam pritur kurrë këtë”.
Komenti i saj hapi një debat aq të vjetër sa koha: sa shpesh duhet të bëjmë dush?

Të famshëm nga Cardi B te Dëayne Johnson te Mila Kunis dhe Ashton Kutcher, të gjithë kanë kontribuar në këtë diskutim në një moment apo në një tjetër.
Dëayne thotë se bën dush tre herë në ditë, ndërsa Mila nuk e njeh edhe aq mirë dushin e saj, duke pranuar se nuk lahet me sapun çdo ditë.
Pra, sa shpesh duhet të shkojmë në banjë ose dush? Epo, rezulton, se zakonet e Amerikës nuk janë aq tronditëse sa mund të mendoni.
Rezulton se larjet e përditshme mund të mos jenë më të mirat për lëkurën tuaj, dhe se më pak është në fakt më shumë.
Stephanie Taylor, eksperte e shëndetit dhe mirëqenies në StressNoMore dhe Kegel8, ka paralajmëruar për rreziqet e larjes së tepërt.
Duke bërë shumë dush, ju mund të acaroni shtresën mbrojtëse të lëkurës. Acidi Mantelit ndalon lëkurën të bëhet e thatë ose e acaruar, si dhe siguron mikrobiomën e baktereve që mbrojnë sistemin tuaj imunitar”.
Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju mund të qëndroni një javë pa u larë.
“Megjithatë, duke u larë shumë pak, do të filloni të prodhoni erë trupore dhe do të lejoni që djersa dhe qelizat e vdekura të lëkurës të grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës tuaj, duke bllokuar poret tuaja dhe duke shkaktuar shpërthime dhe infeksione bakteriale ose kërpudhore”.

“Në rastin më të keq, papastërtia mund të shkaktojë dermatit neglizhent ku qelizat e vdekura të lëkurës, papastërtitë dhe djersa formohen në lëkurë”.
Këshilla e saj është që ‘të laheni plotësisht të paktën dy deri në tre herë në javë, duke përdorur ujë të ngrohtë’ dhe sigurohuni që dushi të jetë ‘jo më shumë se 5 deri në 10 minuta’.
Dhe, ka ende disa pjesë të trupit që kanë nevojë për larje të rregullt.
Taylor shton: “Është jetësore të lani zonat tuaja intime çdo ditë. Edhe pse, ndërsa gratë duhet të shmangin përdorimin e ndonjë kimikati të ashpër brenda vaginës së tyre, zona që rrethon organet gjenitale mund të jetë veçanërisht e prirur ndaj djersës.
Lejimi i djersës dhe baktereve të shumohen mund të shkaktojë një sërë problemesh, si infeksione ose erë ekstreme.