Njeriu më i rëndësishëm i momentit në botë

Mes lajmeve globale se TikTok mund të hiqet përfundimisht si aplikacion, vëmendjen tashmë e ka marrë shefi ekzekutiv i aplikacionit, Shou Zi Chew.

40-vjeçari nga Singapori dëshmoi para Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në lidhje me sigurinë e të dhënave të aplikacionit dhe praktikat e privatësisë, dhe lidhjet e supozuara të tij me Pekinin.

Dihet pak për mënyrën se si ai operon apo edhe sa pushtet ka në të vërtetë në kompani.

Shefja e operimit Vanessa Pappas ka qenë fytyra publike e TikTok dhe Kongresi u interesua shtatorin e kaluar për ‘rrjedhjet’ e të dhënave të SHBA-ve në Kinë.

Një profil i New York Times shtatorin e kaluar, duke cituar ish-drejtues të TikTok dhe ByteDance, sugjeroi gjithashtu se aftësia e Chew për të marrë vendime është e kufizuar dhe se themeluesi i ByteDance Zhang Yiming mban frenat e kompanisë.

Por TikTok tani po e vë Chew përpara dhe në qendër publikisht, në një kohë kur lidhjet e TikTok me qeverinë kineze janë nën një shqyrtim të madh.

Në një letër drejtuar ligjvënësve qershorin e kaluar, duke theksuar se operon në mënyrë autonome nga kompania mëmë ByteDance, kompania u përpoq të vinte në dukje se ai nuk është nga Kina, por “një Singaporian me bazë në Singapor”.

Cheë ndoqi një shkollë elitare në gjuhën kineze dhe flet rrjedhshëm anglisht dhe gjuhën mandarin. Ai ishte oficer në forcat e armatosura të Singaporit – një post prestigjioz – ndërsa shërbente shërbimin e tij ushtarak.

Cheë mori diplomë bachelor në ekonomi nga University College London përpara se të shkonte në Harvard Business School, ku fitoi një MBA dhe gjithashtu u internua në gjigantin e mediave sociale Facebook, ndërsa ishte ende një start-up.

Sipas raportimeve të mediave, ai punoi një periudhë pesëvjeçare në firmën e investimeve DST, ku drejtoi një ekip që u bënë investitorë të hershëm në ByteDance në vitin 2013. Ai gjithashtu punoi si bankier investimesh në Goldman Sachs për dy vjet.

Cheë më pas vijoi të luajë një rol të rëndësishëm në gjigantin kinez të telefonave inteligjentë Xiaomi, ku ai ishte zyrtari kryesor financiar dhe presidenti i biznesit ndërkombëtar, dhe e mbajti atë përmes listimit të tij publik në vitin 2018.

Ai u fokusua në ByteDance në Mars të vitit 2021, duke u bërë personi i parë që plotëson rolin e shefit financiar në gjigantin mediatik.

Vetëm dy muaj më vonë, ai hyri në rolin e CEO -stë TikTok, pas dorëheqjes së papritur të paraardhësit të tij Kevin Mayer mes përpjekjeve të administratës Trump për të detyruar shitjen e aseteve të TikTok në SHBA.

Cheë tani përballet me një nga sfidat më të mëdha të karrierës së tij me TikTok, pasi ligjvënësit amerikanë bëjnë thirrje që kompania të heqë pronësinë e aseteve të saj në SHBA ose të përballet me një ndalim.

Çështja është bërë një pikë pengese edhe për kinezët.

Media shtetërore Global Times tregonte në një artikull se shtytja për një ndalim të TikTok nxitet nga një “atmosferë politike toksike amerikane” dhe do të ishte një shkelje e parimeve të tregut të lirë. “Në sytë e zyrtarëve dhe politikanëve amerikanë, prejardhja kineze e TikTok është një ‘mëkat origjinal’”.

Duke u përballur me një vëzhgim të ngushtë nga të dyja palët, Chew duket se ka nisur një lloj ofensive magjepsëse në muajt e fundit.

Ai krijoi llogarinë e tij në TikTok @shou.time shkurtin e kaluar për të treguar momente të jetës së tij personale – gati një vit pasi mori drejtimin e platformës. Pothuajse 18,000 ndjekësit e Chew e kanë parë që atëherë duke ndjekur lojërat e Super Boël dhe NBA, duke takuar personazhe të famshëm si Bill Murray dhe duke tentuar në mënyrë të vështirë një kërcim me këngëtaren Ciara.

Ai ka punuar në qarkun mediatik, duke treguar në intervista se është një entuziast i golfit dhe një adhurues i humoristit Kevin Hart. Babai i dy fëmijëve, i cili është i martuar me CEO të firmës së investimeve Vivian Kao, ka thënë gjithashtu se nuk i lejon fëmijët e tij të përdorin TikTok pasi janë “shumë të vegjël”.

Ditët e fundit ai ka bërë xhiron e mediave kryesore amerikane duke përsëritur garancitë se TikTok nuk përbën kërcënim për interesat e SHBA-ve.

Ai gjithashtu u ka bërë thirrje drejtpërdrejt përdoruesve të aplikacionit në SHBA për ndihmë. Në një video të postuar në llogarinë zyrtare të TikTok nga Uashington, ai u kërkoi atyre t’i tregonin se çfarë duan t’u thonë ligjvënësve.

Në klipin që ka mbledhur më shumë se gjysmë milioni pëlqime, ai thotë: “Kjo vjen në një moment kyç për ne. Kjo mund ta largojë TikTok-un nga të ju 150 milionë përdorues amerikanë.”

*Tibo News