NASA përpjekje të dytë për në Hënë

NASA synon të bëjë një përpjekje të dytë për të lëshuar raketën e saj gjigante të gjeneratës së ardhshme të Hënës të shtunën, më 3 shtator, pesë ditë pasi një palë probleme teknike dështuan një përpjekje fillestare për të hequr anijen nga toka për herë të parë, thanë zyrtarët e agjencisë. të martën.

Por perspektivat për sukses të shtunën u shfaqën të turbullta nga raportet e motit që parashikonin vetëm 40% mundësi për kushte të favorshme atë ditë, ndërsa agjencia hapësinore e SHBA-së pranoi se disa çështje teknike të pazgjidhura mbeten për t’u zgjidhur.

Në një konferencë për media, një ditë pasi numërimi i parë mbrapsht përfundoi të hënën me fshirjen e fluturimit, zyrtarët e NASA-s thanë se përvoja e së hënës ishte e dobishme në zgjidhjen e disa problemeve dhe se vështirësitë shtesë mund të zgjidheshin në mes të një përpjekjeje të dytë të nisjes.

Në këtë mënyrë, stërvitja e nisjes po shërbente në thelb si një provë fustanesh në kohë reale që shpresojmë se do të përfundonte me një ngritje të vërtetë dhe të suksesshme.

Për momentin, thanë zyrtarët e NASA-s, planet kërkojnë mbajtjen e raketës 32-katëshe të Sistemit të Nisjes Hapësinore (SLS) dhe kapsulën e saj të astronautëve Orion në platformën e saj të nisjes për të shmangur nevojën për ta rrokullisur anijen masive në ndërtesën e saj të montimit për një hapësirë ​​më të gjerë. raundi i provave dhe riparimeve.

Nëse gjithçka shkon siç shpresohet, SLS do të shpërthejë nga Qendra Hapësinore Kennedy në Cape Canaveral, Florida, të shtunën pasdite, gjatë një dritareje nisjeje dy-orëshe që hapet në orën 2:17 pasdite, duke e dërguar Orionin në një pa ekuipazh, gjashtë- një javë fluturim provë rreth hënës dhe mbrapa.

Udhëtimi i shumëpritur do të nisë programin Artemis nga Hëna në Mars të NASA-s, pasardhësi i projektit hënor Apollo të viteve 1960 dhe 70, përpara se përpjekjet e SHBA-së për fluturimet hapësinore njerëzore të zhvendoseshin në orbitën e ulët të Tokës me anije kozmike dhe Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Përpjekja fillestare e NASA-s për lëshimin e Artemis I të hënën përfundoi pasi të dhënat treguan se një nga motorët e fazës kryesore të raketës dështoi të arrijë temperaturën e duhur para nisjes së kërkuar për ndezjen, duke detyruar një ndalim të numërimit mbrapsht dhe një shtyrje.

Duke folur me gazetarët të martën, menaxherët e misionit thanë se ata besojnë se një sensor i dëmtuar në seksionin e motorit të raketës ishte fajtori për problemin e ftohjes së motorit.

Si një ilaç për përpjekjen e së shtunës, menaxherët e misionit planifikojnë të fillojnë atë proces të ftohjes së motorit afërsisht 30 minuta më herët në numërimin mbrapsht të nisjes, tha drejtori i nisjes së Artemis në NASA, Charlie Blackwell-Thompson. Por një shpjegim i plotë për sensorin e gabuar kërkon më shumë analiza të të dhënave nga inxhinierët.

“Mënyra se si po sillet sensori nuk përputhet me fizikën e situatës,” tha John Honeycutt, menaxher i programit SLS të NASA-s.

Sensori është kontrolluar dhe kalibruar për herë të fundit muaj më parë në fabrikën e raketave, tha Honeycutt. Zëvendësimi i sensorit do të kërkonte kthimin e raketës përsëri në ndërtesën e saj të montimit, një proces që mund të vonojë misionin me muaj.

Udhëtimi i parë i SLS-Orion, një mision i quajtur Artemis I, synon të vendosë automjetin 5.75 milion paund në hapat e tij në një fluturim rigoroz demonstrues duke shtyrë kufijtë e tij të projektimit, përpara se NASA ta konsiderojë atë mjaftueshëm të besueshëm për të transportuar astronautë.

I emëruar sipas perëndeshës që ishte motra binjake e Apollonit në mitologjinë e lashtë greke, Artemis kërkon të kthejë astronautët në sipërfaqen e Hënës që në vitin 2025, megjithëse shumë ekspertë besojnë se afati kohor ka të ngjarë të rrëshqasë me disa vjet.

Njerëzit e fundit që ecën në Hënë ishin ekipi i Apollo 17 me dy njerëz në 1972, duke ndjekur gjurmët e 10 astronautëve të tjerë gjatë pesë misioneve të mëparshme duke filluar me Apollo 11 në 1969.

Artemis gjithashtu po kërkon ndihmë komerciale dhe ndërkombëtare për të krijuar përfundimisht një bazë hënore afatgjatë si një gur hapi drejt udhëtimeve njerëzore edhe më ambicioze në Mars, një qëllim që zyrtarët e NASA thonë se ndoshta do të duhej të paktën deri në fund të viteve 2030 për ta arritur.

Por NASA ka shumë hapa për të ndërmarrë gjatë rrugës, duke filluar me dërgimin e automjetit SLS-Orion në hapësirë.

 

*TiboNews