Hoteli më i rrezikshëm në botë, ofron diçka shumë të veçantë

Kur mendoni për një hotel buzë detit, me siguri imagjinoni plazhe me diell, palma, rërë, një pishinë dhe shezlongë. Megjithatë, Hoteli Frying Pan, i përshkruar shpesh si më i rrezikshmi në botë, nuk ka asgjë nga këto.

Hoteli Frying Pan është në fakt një strukturë e madhe metalike milje larg bregut, e rrethuar nga peshkaqenë dhe një oqean i rrezikshëm.

Hoteli përbëhet nga një strukturë e madhe metalike e vendosur në ujë të cekët dhe ndodhet rreth 50 kilometra nga bregu lindor i Karolinës së Veriut. Ai ngrihet në një lartësi prej 41 metrash, dhe është vendosur në katër shtylla të mëdha që lidhen me njëra-tjetrën me mbështetëse metalike.

Fillimisht u ndërtua në vitin 1964 për të mbrojtur anijet që kalonin nga rrëzimi në ujëra të cekëta. Është një vend fitimprurës për peshkatarët, por në të njëjtën kohë është edhe një vend ku në 14 vjet janë regjistruar 130 mbytje anijesh. Dhe ndërsa farat zakonisht ndërtohen në tokë të fortë, ky duhej të ishte në mes të oqeanit, duke e bërë të dukej më shumë si një platformë nafte.

Është e sigurt të thuhet se kjo nuk është një përvojë luksoze me pesë yje, por sigurisht që mund të ofrojë një aventurë të vërtetë për ata që pëlqejnë një pushim më aktiv. Ka një platformë helikopterike në platformë dhe mund të ngjitet në majë nga një varkë.

Është gjithashtu e mundur të zbresësh përsëri në det për zhytje në zonën e mbrojtur poshtë tij. Akomodimi i brendshëm nuk është luksoz, por ka pamje spektakolare të detit dhe lindje të pabesueshme të diellit. Kulla tani ka tetë dhoma gjumi, pesë me krevate të veçantë dhe tre me një krevat dopio.