Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar tendoset nga rritja e çmimeve

Ekonomia e Britanisë u rrit me më pak se sa pritej në korrik, duke rritur rrezikun që ajo është tashmë në një recesion, me rritjen e mprehtë të tarifave të energjisë që dëmton kërkesën për energji elektrike dhe një kërcim në koston e materialeve që godasin sektorin e ndërtimit.

Me inflacionin në nivelin më të lartë të 40 viteve prej më shumë se 10%, produkti i brendshëm bruto u zgjerua me 0.2% nga qershori, treguan të hënën të dhënat zyrtare, më të dobëta se një parashikim mesatar prej 0.4%.

Në tre muajt deri në korrik, PBB-ja ka qenë e qëndrueshme krahasuar me tremujorin e mëparshëm.

Disa ekonomistë thanë se të dhënat e së hënës sugjeruan se ekonomia mund të jetë në rrugën e tkurrjes në periudhën korrik-shtator, duke u tkurrur me 0.1% në tremujorin prill-qershor.

“Kjo do të thotë që Mbretëria e Bashkuar hyn në një recesion teknik për herë të parë që nga përfundimi i kufizimeve të bllokimit,” tha ekonomisti Jake Finney.

Paul Dales në Capital Economics tha se “një rikthim zhgënjyes i vogël i PBB-së reale në korrik sugjeron se ekonomia ka pak vrull dhe ndoshta është tashmë në recesion”.

Në gusht, Banka e Anglisë parashikoi një recesion për ekonominë e pestë më të madhe në botë që do të zgjaste nga fundi i vitit 2022 deri në fillim të vitit 2024, kryesisht për shkak të goditjes së standardeve të jetesës nga çmimet e energjisë, të shtyrë nga lufta në Ukrainë. Por Javën e kaluar Liz Truss njoftoi një kufi mbi tarifat e brendshme të energjisë, i cili së bashku me një raund të pritshëm të shkurtimeve të taksave, zvogëloi rrezikun e një goditjeje të tillë të zgjatur në ekonomi.

Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se provat anekdotike sugjeronin se rritja e çmimeve të energjisë po ndryshonte sjelljen e konsumatorëve dhe kërkesa për energji kishte rënë.

Çmimet e energjisë elektrike u rritën me 54% në 12 muajt deri në korrik, pjesë e rritjes së kostove të energjisë që çoi në kryeministrin e ri.

 

NDIKIMI I PUSHIMEVE

Prodhimi i brendshëm bruto kishte rënë me 0.6% në qershor, i cili përfshinte dy ditë pushime publike bankare për të festuar 70 vjetorin e mbretëreshës së ndjerë Elizabeth në fronin britanik.

Një zëdhënës i ONS tha se ndikimi i pushimeve nuk ishte një faktor i madh në korrik.

Samuel Tombs, në Pantheon Macroeconomics, tha se një festë e re publike e planifikuar për 19 shtator, ditën e funeralit të mbretëreshës, do të reduktonte prodhimin ekonomik me 0.2 pikë përqindjeje këtë muaj dhe recesioni ndoshta do të shmangej.

Pavarësisht ngadalësimit të ekonomisë, Banka e Shqipërisë pritet të rrisë sërish normat e interesit më 22 shtator, teksa kërkon të luftojë një normë inflacioni mbi 10%.

Një valë e nxehtë në korrik, e cila solli temperatura rekord, mund të ketë qenë një tjetër faktor prapa rënies së kërkesës për energji, megjithëse kishte shenja që rriti prodhuesit e akulloreve dhe vizitat në parqet argëtuese dhe klubet e golfit, tha ONS.

Prodhimi i shërbimeve u rrit me 0.4% mujore në korrik, por prodhimi industrial ra 0.3% dhe ndërtimi ra me 0.8%, duke reflektuar rritjen e çmimeve të materialeve, pjesë të rritjes më të gjerë të inflacionit, si dhe humbjen e orëve të punës për shkak të nxehtësisë jashtëzakonisht të lartë. moti.

Shifrat e veçanta të tregtisë treguan gjithashtu ndikimin e rritjes së çmimeve me vlerën e importeve të karburantit që arriti në 11 miliardë paund në korrik në një nivel rekord prej 21% të të gjitha importeve të mallrave.

 

*TiboNews