David Beckham në radhë 13 orë për nderimet e Elizabeth II

Ndërsa turmat prisnin në radhën historike të Londrës për të nderuar Mbretëreshën Elizabeth II, një fytyrë e famshme u dallua. Veterani britanik i futbollit David Beckham iu bashkua radhës në orën 2 të mëngjesit me orën lokale, duke pritur për gati 14 orë me anëtarët e publikut për të parë arkivolin e monarkes së ndjerë britanike brenda sallës Westminster.

Sapo hyri brenda, Beckham, 47 vjeç, dukej dukshëm emocional, duke fshirë lotët ndërsa kalonte pranë arkivolit të mbretëreshës, i cili aktualisht është i shtrirë në shtet për anëtarët e publikut për të bërë nderimet e tyre përpara funeralit shtetëror të së hënës.

Para se të shihte arkivolin, Beckham foli ndërsa kishte veshur një kostum të zi, pallto, kapelë dhe një ombrellë.

“Mendova se duke ardhur në orën 2 të mëngjesit do të ishte pak më e qetë. E kisha gabim,” tha Beckham për rrjetin britanik në orën 14:00 me kohën lokale kur ai ishte ende duke pritur në radhë. “Të gjithë e kishin në mendje këtë. Por njerëzit këtu, të të gjitha moshave, të gjithë duan të jenë këtu, të jenë pjesë e kësaj eksperience dhe të kujtojnë atë që Madhëria e saj ka bërë për ne.” Babai i katër fëmijëve shpjegoi pse priste të shihte arkivolin dhe pse ishte kaq i rëndësishëm për të dhe familjen e tij.

“Unë jam rritur në një familje që i donin mbretërorët, kështu që nëse gjyshërit e mi do të kishin qenë këtu sot, e di që ata do të kishin dashur të ishin këtu,” tha ai. “Kështu që unë jam këtu në emër të tyre dhe në emër të familjes sime dhe padyshim vetëm për ta kujtuar me të gjithë të tjerët këtu.”

Beckham, i cili e takoi mbretëreshën disa herë gjatë karrierës së tij, e pranoi ndikimin e trashëgimisë së saj.

“Kjo ditë do të ishte gjithmonë e vështirë. Është e vështirë për kombin. Është e vështirë për të gjithë në mbarë botën, sepse mendoj se të gjithë po e ndjejnë atë,” tha ai. “Mendimet tona janë me familjen dhe me të gjithë këtu sot.”

David Beckham priti në radhë si gjithë të tjerët për orë të tëra që nga ora 2 e mëngjesit për të bërë nderimet e tij për mbretëreshën. Njerëzit nuk e vunë re atë në fillim sepse ishte errësirë, por ai ishte në radhë me të gjithë të tjerët për një kohë të gjatë. Ai ishte shumë i përulur dhe thjesht sillej sikur të ishte ndonjë anëtar tjetër i publikut ndërsa priste. Ai ishte shumë i sjellshëm dhe miqësor me njerëzit përreth tij.

Radha për të parë arkivolin e mbretëreshës u rrit aq shumë të premten në mëngjes, saqë u njoftua se asnjë pjesëtar i publikut nuk do të lejohej të bashkohej me të për të paktën gjashtë orë.

Si David dhe gruaja e tij, Victoria Beckham, nderuan Mbretëreshën Elizabeth në faqet e tyre në mediat sociale pasi lajmi për vdekjen e saj u publikua. “Sot është një ditë shumë e trishtuar jo vetëm për vendin tonë, por për të gjithë botën”, shkroi Victoria në Instagram. “Jam thellësisht i pikëlluar për vdekjen e Monarkes sonë të dashur, Madhërisë së Saj Mbretëreshës. Ajo do të mbahet mend për besnikërinë dhe shërbimin e saj të patundur dhe mendimet e mia janë me familjen mbretërore në këtë kohë tepër të trishtuar.” Beckhams kanë ndërvepruar me familja mbretërore në shumë raste, duke përfshirë pjesëmarrjen në dasmën mbretërore të Princit William dhe Kate Middleton në 2011 dhe dasmën e Princit Harry dhe Meghan Markle në 2018.

 

*TiboNews