Ç’po ndodh me ushtarët rusë në frontin e luftës?

Një video në mediat sociale, e shpërndarë nga një gazetar bjellorus, duket se tregon ushtarët e mobilizuar së fundmi duke u përfshirë në një përleshje në gjendje të dehur.

Videoja, e xhiruar në rajonin Yuzhno-Kurilsk në rajonin e Sakhalin, tregon burrat duke u përplasur me njëri-tjetrin, duke u grushtuar dhe duke bërtitur.

Putin njoftoi të mërkurën mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve ushtarakë të vendit, me zyrtarët rusë që deklaruan se 300,000 rezervistë do të vihen në detyrë menjëherë.

Në përgjigje të mobilizimit problematik të Rusisë, shitja e alkoolit brenda 300 metrave nga bazat ushtarake është e ndaluar në disa rajone lindore të Rusisë, sipas raporteve.

Incidentet në gjendje të dehur nga ushtarët rusë kanë qenë një dukuri e shpeshtë gjatë pushtimit të Ukrainës, me një përleshje me armë në gjendje të dehur në qytetin e pushtuar ukrainas Kherson, duke lënë të paktën tre të vdekur.

Në gusht, një njësi e re luftarake ruse, Korpusi i 3-të i Ushtrisë, kishte për qëllim të kthente valën e luftimeve, por në vend të kësaj e kalonin pjesën më të madhe të kohës të dehur dhe duke shqetësuar banorët.

Në të vërtetë, në ditët para pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, spiunët ukrainas të dërguar në Rusi për të kryer mbikëqyrjen e ushtrisë ruse hasën “shumë” ushtarë të dehur, sipas një raporti të Washington Post.

Trupat ruse kishin shkëmbyer karburant dhe furnizime të tjera me alkool.

Morali i dobët midis ushtarëve rusë shpesh i atribuohet çështjeve të mbikonsumimit të alkoolit dhe grindjeve.

Ndërkohë, kandidatë të papërshtatshëm po vendosen në krye të detyrës për të grumbulluar ushtarë në Ukrainë, duke përfshirë të mitur dhe të moshuar me kushte të rënda shëndetësore.

“Thirrja e Presidentit Putin për të mobilizuar pjesërisht qytetarët rusë, duke i drejtuar ata të luftojnë në Ukrainë, pasqyron betejat e Kremlinit në fushën e betejës, jopopullaritetin e luftës dhe mosgatishmërinë e rusëve për të luftuar në të”, tha Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken në një deklaratë.

Rënia e moralit në mesin e rusëve shpesh i është atribuar çështjeve të tilla brenda ushtrisë, me një raport të inteligjencës nga Ministria britanike e Mbrojtjes që thoshte, “Ndikimi i sfidës së fuqisë punëtore të Rusisë është bërë gjithnjë e më i rëndë”.

Duke folur me gazetarët të hënën, një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha: “Ne po shohim se Kremlini po përpiqet gjithnjë e më shumë për të gjetur rekrutë të rinj për të plotësuar radhët e tyre të dobëta dhe rusët po performojnë aq keq sa lajmet nga provinca e Kharkiv kanë frymëzuar shumë rusë vullnetarë për të refuzuar luftimin”.

 

*TiboNews