Alicia Keys: Jam ndjerë e “turpëruar” në fillimet e karrierës muzikore

Alicia Keys ka kujtuar se është ndjerë e “turpëruar” duke kërkuar ndihmë që në fillim të karrierës së saj, përpara se të niste iniciativën e saj për të tjerët.

42-vjeçarja arriti majat me publikimin e këngës së saj debutuese, Fallin’, në vitin 2001 – në moshën 20 vjeçe dhe ka zënë vazhdimisht vendin numër një që atëherë, me hite duke përfshirë If I Ain’t Got You , No One dhe Empire State of Mind, me Jay Z.

Përveç performancës pas mikrofonit, ajo gjithashtu ka shkruar tekste për këngët e saj dhe për artistë të tjerë, duke përfshirë Christina Aguilera, Whitney Houston dhe Jennifer Hudson.

Duke folur për Metro.co.uk në tapetin e kuq të premierës, të mbajtur në Festivalin e Filmit Tribeca në Nju Jork, ajo reflektoi se si filloi rrugëtimi i saj në krahasim me yjet e rinj që ajo udhëzoi.

Kur u pyet nëse donte një iniciativë të ngjashme kur po fillonte në industri, ajo tha: ‘Mendoj shumë për këtë.

“Kam folur shumë për mënyrën se si jo gjithmonë ndihesha sikur kisha mentorim, ose nuk dija se kujt t’i drejtohesha. Nuk e dija nëse do të donin të më ndihmonin, ose u ndjeva në siklet për këtë.

“Mendoj se është vërtet e bukur të krijosh një organizatë si ajo e imja She Is The Music, ku ndihesh sikur mund të krijosh një miqësi, me ndjenja pozitive dhe gati për të marrë dhe ofruar ndihmë.

Pra, keni një vend për të shkuar ku njerëzit kujdesen për ju, ndoshta duke ju dhënë mundësi për të mësuar nën një artist tjetër të njohur. Ose në një kuptim biznesi për diçka që ju intereson.

Duke diskutuar se sa ndikim do të kishte pasur She Is The Music tek ajo, Alicia shpjegoi se gjërat mund të kishin qenë ndryshe për të kur ishte adoleshente.

Do të doja që kjo shoqatë të ishte edhe kur unë po dilja në treg, në fillimet e mia.

Padyshim që mendoj se do të isha ndjerë më e prirur për të arritur dhe krijuar më shumë një grup me qëllim të përbashkët dhe e di vërtet se ne mund të punojmë së bashku dhe të krijojmë atë që duam për veten dhe botën.

Uncharted vuri në qendër të vëmendjes gratë që merrnin pjesë në një kamp shkrimi këngësh, duke hedhur dritë mbi mënyrën se si fituesja e Grammy-t u ofroi atyre udhëzime, ekspertizë dhe një hapësirë ​​të sigurt për të krijuar dhe zhvilluar muzikën e tyre.