4 përfitime të gjumit pa batanije

Shumica prej nesh nuk mund ta imagjinojnë gjumin pa një batanije të ngrohtë dhe komode. Na bën të ndihemi të mbrojtur dhe të sigurt dhe është një pjesë e rëndësishme e rutinës sonë të gjumit. Por rezulton se gjumi pa batanije mund të ketë shumë përfitime shëndetësore dhe madje mund t’ju ndihmojë të flini më shpejt.

1. Nxit metabolizmin.

Nuk ka dyshim se është komode dhe e ngrohtë të mbështillesh me një batanije, por gjumi pa të mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë. Gjumi në kushte më të freskëta i jep metabolizmit një nxitje dhe rrit sasinë e yndyrnave të shëndetshme në trupin tuaj. Yndyrnat e shëndetshme ju ndihmon të digjni kalori më shpejt dhe heq qafe sheqerin e tepërt në gjak.

2. Mund të flini më shpejt.

Ndërsa jashtë po bëhet më ftohtë, natyrshëm ndihemi të tunduar të ndezim kondicionerin dhe të mbulohemi me disa batanije. Por temperaturat më të ftohta në fakt ndikojnë në mënyrën se si flini. Temperatura e trupit tonë fillon të bjerë rreth 60 deri në 90 minuta para se të biem në gjumë. Nëse dhoma ku jeni është shumë e nxehtë gjatë kësaj kohe, trupi juaj do të harxhojë më shumë energji duke u përpjekur të rregullojë temperaturën, gjë që do t’ju bëjë të qëndroni zgjuar më gjatë.

3. Përmirësohet cilësia e gjumit.

Nëse jeni zgjuar ndonjëherë në mes të natës dhe jeni ndjerë sikur dëshironi të hiqni batanijen tuaj, ka një shpjegim shkencor për këtë. Temperaturat më të ftohta gjatë natës na ndihmojnë të flemë më mirë dhe nëse ngrohet shumë, mund të na ndërpresë gjumin.

4. Është më e shëndetshme për lëkurën.

Batanijet e ngrohta dhe të rënda mund të bllokojnë nxehtësinë rreth trupit tuaj dhe, përveçse ju shqetësojnë gjumin, ato mund të shkaktojnë probleme me lëkurën. Batanijet e trasha dhe me peshë të rëndë që janë bërë nga pëlhura sintetike nuk e lejojnë trupin tuaj të rregullojë temperaturën e tij dhe mund të shkaktojë djersitje. Djersa e kombinuar me nxehtësinë dhe mungesën e ajrosjes mund të bllokojë poret tuaja dhe të çojë në shpërthim aknesh.