Zbardhet historia e sherrit në kazino të Tupac Shakur para se të vritej dhe ja kush është i akuzuari

Policia amerikane ka akuzuar një ish-udhëheqës bande për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996, një zbulim i madh në një çështje të gjatë që ende mban të pushtuar publikun.

Legjenda e hip-hop-it, lindur në Nju Jork, u qëllua katër herë në moshën 25-vjeçare në një sulm me makinë në Las Vegas.

Të premten, juria e madhe e Nevadës paditi Duane “Keffe D” Davis, 60 vjeç, për një akuzë për vrasje me një armë vdekjeprurëse.

Policia thotë se ai kishte planifikuar të shtënat vdekjeprurëse pasi nipi i tij u përfshi në një përleshje me Shakur në një kazino.

Davis u arrestua pranë shtëpisë së tij në Las Vegas herët të premten dhe do të dalë në gjykatë brenda disa ditësh. Policia e Las Vegasit (LVMPD) ka ndarë me qytetarët fotografinë e tij.

Greg Kading, një detektiv në pension i policisë së Los Anxhelosit, i cili kaloi vite duke hetuar vrasjen e Shakurit, ka folur për Associated Press ku ka deklaruar se nuk ishte i befasuar nga arrestimi i Davis: “Të gjithë komplotistët ose pjesëmarrësit e tjerë të drejtpërdrejtë janë të gjithë të vdekur,” tha Kading, duke e quajtur Davis. “njeriu i fundit i gjallë” në këtë rast.

Në gjykatë, prokurori Marc DiaGiacomo e përshkroi Davis si një ish-udhëheqës i bandës së rrugës në South Side Compton Crips, si “komandantin në terren, në vend” që “urdhëroi vdekjen” e Shakurit.

Orlando Anderson, nipi i ndjerë i të dyshuarit, dhe Shakur ishin përfshirë në një përleshje në një kazino pak para se reperi të qëllohej më 7 shtator 1996. Ai vdiq në spital disa ditë më vonë.

Johansson u tregoi gazetarëve pamjet e kamerave të sigurisë së hotelit të Andersonit duke u rrahur. Ai tha se kjo përfundimisht çoi në të shtënat hakmarrëse ndaj Shakurit ndërsa ai po priste në makinën e tij në një semafor të kuq.

Oficeri shtoi se u bë e qartë shumë shpejt se ky ishte një krim i lidhur me bandë dhe çështja ishte shqyrtuar disa herë.

Por deri në vitin 2018, kur dolën në dritë informacione të reja, çështja u “rigjallërua”.

Johansson përmendi gjithashtu “pranimet” e Davis në media se ai ishte në automjetin nga u qëlluan të shtënat.

Në të njëjtën konferencë për shtyp, sherifi dukshëm i emocionuar Kevin McMahill tha se “për 27 vjet familja e Tupac Shakur ka pritur drejtësinë”.

Shakur, emri i të cilit ishte stilizuar si 2Pac, publikoi albumin e tij debutues në 1991.

Ai ishte një nga emrat më të njohur të hip-hop-it dhe vdekja e tij frymëzoi disa dokumentarë.

Ai shiti më shumë se 75 milionë disqe në mbarë botën, duke shijuar suksesin e top-listave me hite, duke përfshirë California Love, All Eyez On Me dhe Changes.

Ai gjithashtu gjeti sukses duke aktruar në filma si Juice, Poetic Justice, Above The Rim, Gridlock’d dhe Gang Related.

Në qershor të këtij viti, reperi mori një yll pas vdekjes në Hollywood Walk of Fame.