AlbanianEnglish

Vdes një fëmijë i infektuar me virusin Marburg, i ngjashëm me Ebolën

Një fëmijë që u infektua me virusin Marburg shumë infektiv, të ngjashëm me Ebolën në Ganë ka vdekur, tha të martën një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Vdekja e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend në tre që kur Gana regjistroi shpërthimin e saj të parë ndonjëherë të sëmundjes muajin e kaluar.

Përhapja është vetëm e dyta në Afrikën Perëndimore. Rasti i parë i virusit në rajon u zbulua vitin e kaluar në Guinea. Virusi transmetohet te njerëzit nga lakuriqët e natës dhe përhapet te njerëzit përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me lëngjet trupore, sipërfaqet dhe materialet, tha OBSH.

Fëmija i vdekur, gjinia apo mosha e të cilit nuk u zbulua, ishte një nga dy rastet e reja të raportuara javën e kaluar nga OBSH.

“Javën e kaluar kam përmendur dy rastet shtesë. Njëra është gruaja e rastit indeks dhe tjetra është fëmija i rastit indeks dhe fëmija fatkeqësisht ka vdekur, por gruaja është ende gjallë dhe në përmirësim,” tha doktoresha e OBSH-së Ibrahima Soce Fall.

Ministria e shëndetësisë ganeze ka raportuar vetëm tre raste të konfirmuara dhe testime të mëtejshme mbeten për t’u bërë për një rast të katërt të dyshuar.

Dy rastet e para, në rajonin Ashanti të Ganës jugore, të dy kishin simptoma duke përfshirë diarre, ethe dhe të vjella, përpara se të vdisnin në spital, tha më parë OBSH.

You don't have permission to register