Vajza me sëmundje të rrallë pedalon 90 km për të takuar futbollistin Mbappé

Një vajzë tetë vjeçare Camille, e cila vuan nga sindroma Vacterl, pedaloi 90 km në Paris për të takuar yllin e saj futbollistin profesionist francez Kylian Mbappé.

Vajza mbërriti në Parc des Princes, një stadium futbolli në Paris, pas pedalimit për tre ditë nga vendlindja e saj Châteaubourg.

Mbappé ka ndarë momentin emocionues me vajzën në stadium dhe videon e ka shpërndarë në Instagram.

Camille vuan nga një sëmundje e rrallë kongjenitale, sindroma Vacterl, e cila prek shumë pjesë të trupit.

Një person me këtë gjendje mund të përjetojë probleme të shtyllës kurrizore, tkurrje të rajonit të veshkave dhe probleme të zemrës, ndër komplikime të tjera.

Camille vuan kryesisht nga mosfunksionimet e zemrës, veshkave, mushkërive, shtyllës kurrizore, gjymtyrëve dhe muskujve në anën e majtë të trupit.

Vajza u mbrojt nga sulmuesi yll në Twitter në fillim të këtij viti pasi u ofendua nga fansat kur 8-vjeçarja bëri një video ku i kërkon Mbappe të zgjaste kontratën me PSG.

Pas përballjes në Twitter, Mbappé i kishte kushtuar asaj golin e tij në janar 2022.

Që atëherë, Camille e kishte sfiduar veten të takonte idhullin e saj të futbollit.

Ajo pedaloi duke përshkuar 90 km në tre ditë me biçikletë për të arritur në Parc des Princes dhe për të mbledhur fonde për fëmijët e sëmurë.

Camille më në fund mundi të takonte lojtarët e PSG-së dhe idhullin e tij Mbappé pas një pritjeje me bujë të madhe që rrjetet sociale e kanë transmetuar me gëzim që atëherë.

Ylli i PSG-së i dha asaj një fanellë të firmosur, ndërsa vajza e vogël i dha atij një stilolaps në këmbim për të nënshkruar kontratat e tij.

Camille pastaj u kthye me biçikletën e saj me të atin, për të bërë udhëtimin e kthimit.

Një shoqatë u krijua në fund të vitit 2019 nga prindërit e Camille, që vuante nga sindroma, në mënyrë që vajza e tyre dhe fëmijët e tjerë të mund të përfitojnë sa më shumë nga jeta dhe të arrijnë ëndrrat e tyre.

 

*TiboNews