Trump inkurajon Rusinë të sulmojë aleatët e NATO-s që s’paguajnë faturat

Donald Trump ka thënë se do të “inkurajojë” Rusinë që të sulmojë çdo anëtar të NATO-s që dështon të paguajë faturat e saj si pjesë e aleancës ushtarake perëndimore.

Në një tubim të shtunën, ai tha se i kishte thënë një herë një lideri se nuk do të mbronte një komb prapa në pagesat e tij dhe do të “inkurajonte” agresorët të “bënin çfarëdo dreqin që duan”.

Anëtarët e NATO-s angazhohen të mbrojnë çdo komb në bllok që sulmohet.

Shtëpia e Bardhë i quajti komentet “të tmerrshme dhe të pakontrolluara”.

Duke iu drejtuar turmave gjatë mitingut në Karolinën e Jugut, Trump tha se ai i kishte bërë komentet e tij për Rusinë gjatë një takimi të liderëve të vendeve të NATO-s.

Ai kujtoi se lideri i një “vendi të madh” kishte paraqitur një situatë hipotetike në të cilën ai nuk po përmbushte detyrimet e tij financiare brenda NATO-s dhe ishte sulmuar nga Moska.

Trump tha se lideri kishte pyetur nëse SHBA do t’i vinte në ndihmë vendit të tij në atë skenar, gjë që e shtyu atë të lëshonte një qortim.

“I thashë: “Nuk ke paguar? Je delikuent?”… “Jo nuk do të të mbroja, në fakt do t’i inkurajoja të bëjnë çfarë të duan. Duhet të paguash”.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se ish-presidenti po “inkurajonte pushtimet e aleatëve tanë më të afërt nga regjimet vrasëse” dhe i etiketoi komentet “të tmerrshme dhe të pamohueshme”.

Ai shtoi se deklarata “rrezikon sigurinë kombëtare amerikane, stabilitetin global dhe ekonominë tonë në vend”.

Trump, favoriti për të kandiduar sërish si kandidati republikan në zgjedhjet presidenciale të këtij viti në SHBA, ka qenë prej kohësh kritik ndaj NATO-s dhe asaj që ai e sheh si një barrë të tepërt financiare për Shtetet e Bashkuara për të garantuar mbrojtjen e 30 vendeve të tjera.

Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në vitin 2022, pasi Trump u largua nga detyra. Që atëherë ai është ankuar për shumën e parave të SHBA-së të dërguara në Ukrainë, e cila nuk është anëtare e NATO-s.

Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Ukrainës më shumë mbështetje financiare se çdo vend tjetër – në total më shumë se 44 miliardë dollarëqë nga pushtimi i vitit 2022, sipas shifrave të Shtëpisë së Bardhë nga dhjetori.

Megjithatë, republikanët në Kongres që nga fundi i vitit kanë bllokuar të gjitha fondet e reja – duke kërkuar masa të ashpra për të kufizuar emigrimin në SHBA në kufirin e saj jugor dhe më pas duke refuzuar projektligjin e ndryshuar kur ai u prezantua në fillim të kësaj jave.

Trump e festoi këtë refuzim gjatë tubimit të së shtunës, duke thënë se propozimet e bëra nga Presidenti Biden kishin qenë “katastrofike”.