Temperaturat në Siberi bien në – 50°C

Temperaturat në pjesë të Siberisë ranë në minus 50 gradë Celsius ndërsa stuhitë mbuluan Moskën me sasi rekord bore dhe shkaktuan probleme fluturimi ndërsa dimri përfshiu Rusinë .Në Republikën Sakha, e vendosur në pjesën verilindore të Siberisë dhe duke përfshirë Yakutsk, një nga qytetet më të ftohtë në botë, temperaturat ranë nën minus 50 gradë Celsius, sipas stacioneve të motit në rajon.

Një valë e hershme e ftohtë e papërshtatshme uli temperaturat edhe nën minus 50 gradë Celsius në disa pjesë të Sahas, një rajon i përhapur pak më i vogël në sipërfaqe se India.Temperaturat prej 50 gradë nën zero janë bërë më pak të zakonshme vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike, ku ngricat e përhershme tregojnë shenja shkrirjeje në rritje.Në kryeqytetin rus, një nga stuhitë më të këqija të regjistruara po shkakton vonesa në aeroporte sot, me pistat e mbuluara nga bora e madhe.Të paktën 54 fluturime u vonuan dhe pesë të tjerë u anuluan në tre aeroportet më të mëdha të kryeqytetit, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.