Temperaturat ekstreme, bymehet toka deri në 15 cm

Kryeqyteti tregtar i Kinës, Shangai dhe dhjetëra qytete të tjera kineze u pjekën në temperatura përvëluese, ndërsa moti jashtëzakonisht i nxehtë pushtoi lagjet, çau pllakat e çatisë dhe i shtyu njerëzit të kërkonin qetësi në tunele nëntokësore.

Deri në orën 15:00 të martën, 86 qytete kishin lëshuar alarme të kuqe, më të lartat në një sistem paralajmërimi me tre nivele, duke paralajmëruar temperatura mbi 40°C në 24 orët e ardhshme. Ndërtimi dhe punët e tjera në natyrë duhet të ndërpriten.

Shanghai, i cili ende po lufton shpërthimet sporadike të COVID-19, i tha popullatës së saj prej 25 milionë banorësh që të përgatiteshin për motin e nxehtë këtë javë pasi lëshoi ​​të dielën alarmin e parë të kuq në pesë vjet. Që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave në vitin 1873, Shangai ka pasur vetëm 15 ditë me temperatura që tejkalojnë 40 gradë.

Shitësit raportuan rritje të shitjeve të akullores, pjeprit dhe pijeve alkoolike. Në një park të gjerë të kafshëve të egra në Shangai, tetë ton akull përdoren çdo ditë për të mbajtur të qetë luanët, pandat dhe kafshët e tjera.

Vera e Kinës këtë vit ka sjellë kërdi nga valët e të nxehtit dhe reshjet e dendura nga ana tjetër. Autoritetet që përmendin ndryshimet klimatike kanë paralajmëruar kundër fatkeqësive nga mesi i korrikut, zakonisht periudha më e nxehtë dhe më e lagësht e vitit. Në një qytet në provincën jugore të provincës Jiangxi, një pjesë e një rruge u ngrit të paktën 15 cm për shkak të nxehtësisë, tregoi televizioni shtetëror.

Nanjing, një nga tre kantinat e verës së Kinës, të njohura për verërat e tyre, ka hapur strehimoret e saj nëntokësore të sulmeve ajrore për banorët që nga e diela, me bunkerët e saj të kohës së luftës të pajisur me WiFi, libra, shpërndarës uji dhe madje edhe furra me mikrovalë.